آخرین اخبار
کد خبر: ۳۹۵۹۲
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۰۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
هدف گذاری ایران برای توسعه روابط اقتصادی با همسایگان شمالی
گروه صنعت، معدن و تجارت: ایران می خواهد تا دلار را از معادلات تجاری خود با کشورهای حاشیه دریای خزر حذف کند. از سوی دیگر برای توسعه تجارت و بهبود روابط اقتصادی با کشورهای همسایه برنامه ریزی شده است.

چند روز پیش بود که رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت توسعه صادرات را راه حل اصلی بی اثر کردن تحریم ها عنوان کرد. وزیر صمت همچنین از هدف گذاری صورت گرفته برای توسعه روابط تجاری با 15 کشور همسایه صحبت کرده بود. حضور در پیمان های اقتصادی منطقه ای و فرامنطقه ای یکی دیگر از پیش بینی های دولت دوازدهم برای کاهش تاثیر منفی تحریم ها در اقتصاد کشور است. با این نگاه همسایگان شمالی ایران و کشورهای حاشیه دریای خزر اهمیت ویژه ای پیدا می کنند.

از ماه ها پیش موضوع الحاق ایران به پیمان اقتصادی اوراسیا تبدیل به یکی از برنامه های اصلی وزارت صنعت، معدن و تجارت شده است. حالا آنطور که حسن قشقاوی، سفیر ایران در اسپانیا به نمایندگی از وزارت امور خارجه در هجدهمین اجلاسیه روسای اتاق های بازرگانی کشورهای حاشیه خزر اعلام کرده بر اساس پیگیری وزارت امور خارجه مصوبه پیوستن جمهوری اسلامی ایران به اتحادیه اوراسیا حداقل در چند ماه آینده در مجلس تصویب و با ابلاغ به دولت اجرایی می شود. پیش از این نیز رضا اردکانیان، وزیر نیرو از طی شدن مراحل پایانی برای پیوستن ایران به این اتحادیه اقتصادی خبر داده بود.

قرار است بخش خصوصی در بی اثر کردن دور جدید تحریم های اقتصادی نقش آفرینی بیشتری داشته باشد. در چنین شرایطی است که غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی ایران درباره لزوم عبور از تجارت سنتی برای همکاری های جدید اقتصادی با کشورهای حاشیه دریای خزر صحبت می کند. در سال های گذشته و پس از تحریم روسیه توسط اتحادیه اروپا، فرصت های خوبی برای بازرگانان ایران در جهت حضور در بازار روسیه ایجاد شد، فرصت هایی که به علت نبود زیرساخت های لازم و کمبود امکانات لجستیکی تا اندازه ای از دست رفت.

برنامه دیگر ایران برای بی اثر کردن تحریم های آمریکا، حذف دلار از مبادلات تجاری و معادلات اقتصادی است. از سال ها قبل کارشناسان اقتصادی درباره اهمیت استفاده از پیمان های پولی دو و چندجانبه برای اقتصاد کشور صحبت می کنند. در چنین شرایطی است که روز گذشته هادی تیزهوش تابان، رئیس در هجدهمین اجلاسیه روسای اتاق های بازرگانی کشورهای حاشیه دریای خزر اعلام کرد که هدف مشترک اصلی جمهوری اسلامی ایران و کشورهای دیگر حاشیه دریای خزر، حذف تجارت بر پایه دلار است.

حذف دلار از تجارت کشورهای حاشیه دریای خزر

تیزهوش تابان گفت: هدف جمهوری اسلامی ایران در حذف دلار همواره با همراهی کشورهای حاشیه دریای خزر با هدف کاهش آسیب پذیری اقتصاد کشورهای منطقه پی گرفته شده است. رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه با اعلام اینکه کشورهای حاشیه دریای خزر در طول تاریخ روابط تجاری مستمر و وابسته‌ای با یکدیگر داشته اند، گفت: تجارت مبتنی بر دلار تاکنون هیچ منافعی برای کشورهای منطقه در پی نداشته است. وی از پیشرفت خوب در این زمینه حذف دلار در روابط تجاری میان ایران و روسیه و برخی اتاق‌های دیگر کشورهای حاشیه دریای خزر خبر داد ولی تاکید کرد که هنوز تا رسیدن به هدف فاصله وجود دارد.

تیزهوش تابان اضافه کرد: انتظار ما این است که در آینده نه چندان دور تمامی اتاق های بازرگانی استان‌های ایران و استان‌های دیگر کشورها به اجلاسیه بپیوندند تا شاهد استفاده از تمامی ظرفیت‌های کشورهای حاشیه دریای خزر باشیم. رییس اتاق مشترک ایران و روسیه گفت: تا کنون ایران و روسیه قدم‌های مثبتی برای حذف دلار از تجارت فی مابین برداشتند و برای توسعه تجارت و تجارت کم خطر میان کشورهای حاشیه خزر، می‌طلبد دیگر کشورها نیز ورود جدی به حذف دلار داشته باشند. وی افزود: تا به امروز پس از گذشت ۲۳ سال از آغاز فعالیت اجلاسیه اتاق های بازرگانی کشورهای حاشیه خزر، اعضاء هنوز نتوانسته اند تجارتی در حد تونایی و ظرفیت‌های کشورهای عضو انجام دهند. تیزهوش تابان انتظار از اتاق‌های بازرگانی کشورهای حاشیه خزر را بیشتر دانست و تاکید کرد: تنها راه برون رفت کشورهای حاشیه خزر از آسیب پذیری اقتصادی، تقویت روابط تجاری و اقتصادی فی مابین است و این کار هم به شناسایی نیازها در کنار موانع و بر طرف کردن آنها نیاز دارد.

اهمیت عبور از تجارت سنتی

همچنین رئیس اتاق بازرگانی ایران با تاکید بر اینکه روابط اقتصاد کشورهای حاشیه دریای خزر باید از تجارت کالا به کالا عبور کرده و به سمت تجارت سرمایه ای پیش رود، گفت: عبور از تجارت سنتی لازمه گسترش همکاری های اقتصادی میان این کشورها است. غلامحسین افزود: متاسفانه هنوز تجارت کشورهای حاشیه خزر مبتنی بر تبادل کالا و دور از انتظار و مقبولیت است. وی گفت: کشورهای حاشیه خزر علاوه بر مراودات اقتصادی، به لحاظ فرهنگی، اجتماعی و فرهنگی نیز به یکدیگر پیوستگی و وابستگی کامل قرار دارند ولی اینکه خروجی همکاری‌های اقتصادی و تجاری این کشورها در حد قابل قبولی نیست باید در اینگونه نشست‌ها مورد نقد و کنکاش قرار گیرد.

شافعی حرکت کشورهای حاشیه خزر به سمت سرمایه گذاری های مشترک، ایجاد مناطق آزاد تجاری و تاسیس بانک مشترک را مقدمه‌ای برای گسترش روابط اقتصادی و تجاری و پیوستگی و همبستگی بیشتر دانست و تاکید کرد: این اجلاس و همکاری با کشورهای همسایه می تواند در شرایط فعلی کارنامه اقتصادی کشور را تغییر دهد و شاید بتوان با تعالی روابط اقتصادی نتایج خوبی کسب کرد. وی با اعلام اینکه کشورهای حاشیه خزر با ۲۵۰ میلیون نفر جمعیت، گردش تجاری ۷۰۰ میلیارد دلاری دارند، گفت: باید پذیرفت رقم ناچیزی از این تجارت عظیم با کشورهای حاشیه خزر است و اکثر آن با بیرون از منطقه صورت می‌گیرد. رییس اتاق بازرگانی ایران افزود: باید بازنگری در تجارت و روابط اقتصادی کشورهای حاشیه خرز صورت گیرد تا موانع و نواقص برطرف شود، زیرا زیبنده نیست که با توجه به توان تولید و تجارت منطقه، نیاز های کشورها و مردم حاشیه خزر در جایی دیگر تامین شود. وی تاکید کرد: بخش خصوصی باید دولت های خود را تحت فشار قرار دهند تا موانع تجاری کشورهای حاشیه را برچینند و در این زمینه مطالبه گر باشد.

شافعی بر ضرورت آینده نگری با نگاه درست به تحولات بین المللی تاکید کرد و توضیح داد: بزرگ ترین اتفاق حال حاضر و آینده آسیا و دریای خزر، احیای جاده ابریشم است که به سرعت در حال انجام است و تاهمینجا نیز ۶۷ کشور به احیای این کریدور تجاری پیوسته‌اند. رئیس اتاق بازرگانی ایران خواستار تجدید نظر نگاه کشورهای حاشیه خزر به اقتصاد جاده ابریشم شد و افزود: باید تمام کشورها در احیای جاده ابریشم جایگاه اقتصادی خود را مشخص کنند و موفقیت در این کوریدور مستلزم همکاری با همسایگان و همپوشانی تجاری است. شافعی همچنین از پیوستن ایران به اتحادیه اوراسیا به عنوان یک اتفاق مهم یاد کرد و گفت: یکی از دلایلی که باعث شد تا کشورهای حاشیه خزر نتوانند تا کنون مراودات تجاری خود را به حد انتظار برسانند این است که قراردادهای تجارت تلفیقی بر اساس قرار داد تجارت آزاد انجام نشده است.

برچسب ها: شروع
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: