کد خبر: ۳۹۵۹۰
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۹
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
وزیر نیرو گفت: درصددیم در سالی که به عنوان رونق تولید نام گذاری شده و برق نقش تعیین کننده‌ای در چرخه تولید دارد، با کمک مردم نه تنها خاموشی نداشته باشیم بلکه وقفه‌ای در برنامه‌های تولید و توسعه کشور نیز پیش نیاید.


به گزارش شروع آنلاین به نقل از ایسنا، رضا اردکانیان با تاکید بر اینکه برنامه‌های پیک تابستان ۹۸ از مردادماه سال گذشته آغاز شده بود، اظهار کرد: بر اساس برآوردهای صورت گرفته کمبود ۸۰۰۰ مگاواتی تولید برق برای پیک امسال پیش‌بینی شده بود ولی بارندگی‌های مناسب سال آبی جاری موجب شده است تا در تابستان امسال حدود چهار و ۵۰۰ مگاوات کمبود تولید ناشی از کاهش سطح آب در مخازن سدهای چندمنظوره و نیروگاه‌های برق‌آبی را نداشته باشیم. وی با اشاره به رشد بالای مصرف برق در کشور، گفت: پیک مصرف روز گذشته کشور در مقایسه با اوج مصرف مدت مشابه سال گذشته حدود پنج هزار مگاوات افزایش پیدا کرده است.

وزیر نیرو تاکید کرد: درصددیم در سالی که به عنوان رونق تولید نام گذاری شده و برق نقش تعیین کننده‌ای در چرخه تولید دارد، با کمک مردم نه تنها خاموشی نداشته باشیم بلکه وقفه‌ای در برنامه‌های تولید و توسعه کشور نیز پیش نیاید. اردکانیان با اشاره به اینکه برنامه تغییر ساعت کار ادارات برای استان‌های زیادی تدارک دیده شده است، ادامه داد: در تابستان امسال برای کاهش مصرف برق تعداد قابل توجهی از لامپ‌های سازمان‌های دولت به سیستم‌های ال ای دی مجهز می‌شوند و میلیون‌ها کولر گازی و آبی سرویس خواهند شد. وزیر نیرو تاکید کرد: همچنین ساعات کار صنایع بزرگ پرمصرف نیز به گونه‌ای تغییر خواهد کرد تا بدون ایجاد وقفه در تولید، فشار کمتری در اوج بار به شبکه وارد شود. به طور کلی با کمک مردم مجموعه این اقدامات موجب خواهد شد تابستان ۹۸ را بدون خاموشی سپری کنیم. وی با اشاره به اینکه حدود ۲۳ هزار مگاوات از اوج بار کشور ما مربوط به سیستم‌های سرمایشی است، ادامه داد: در تمامی مناطق گرمسیری دنیا دمای آسایش بین ۲۴ تا ۲۵ درجه است بنابراین انتظار می‌رود هموطنان ما نیز دمای داخل ساختمان‌های خود را به این میزان رسانده تا بخش قابل توجهی از اوج مصرف برق کشور کاهش پیدا کند. بنا بر اعلام وزارت نیرو  اردکانیان تاکید کرد: این اقدام به معنای دسترسی ایران به بازار ۱۸۰ میلیونی این منطقه آزاد خواهد بود که درصددیم با هماهنگی بخش خصوصی بتوانیم با استفاده از تعرفه ترجیحی بیش از ۵۰۰ قلم کالای قابل تولید را در این بازار عرضه کنیم.

 

برچسب ها: شروع
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: