آخرین اخبار
کد خبر: ۳۹۵۷۸
تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۹
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی در گفتگو با «شروع» مطرح کرد
گروه صنعت، معدن و تجارت: سال هاست که کارشناسان اقتصادی و فعالان حوزه تولید از نیاز صنایع به نقدینگی صحبت می کنند.

طی سال های گذشته دولت های مختلف برنامه های گوناگونی را برای تامین نقدینگی واحدهای تولیدی برنامه ریزی کرده اند، اما همچنان سرمایه در گردش مهمترین مشکل تولید و صنعت کشور را تشکیل می دهد. فعالان اقتصادی می گویند که توسعه صنایع کشور نیازمند تزریق نقدینگی است، از این رو انتظار می‌رود سیاست‌های دولت درخصوص جذب سرمایه داخلی و خارجی بیان شود.

کارشناسان و فعالان اقتصادی، سال 98 را یکی از سال های سخت برای حوزه تولید می دانند. بازگشت تحریم های اقتصادی آمریکا علیه ایران موجب شده تا موضوع صادرات غیرنفتی و تولید صادرات محور بار دیگر تبدیل به یکی از مهمترین حوزه های مورد توجه قرار بگیرد. در چنین شرایطی نام گذاری سال جاری به عنوان «رونق تولید» از سوی مقام معظم رهبری، تا اندازه ای موجب امیدواری فعالان بخش خصوصی و فعال در حوزه برای ادامه حرکت اقتصادی شده است. از طرف دیگر موضوع هدایت نقدینگی سرگردان به سمت حوزه تولید و صنعت یکی از موضوعاتی است که در صورت اجرای صحیح و طبق برنامه ریزی می تواند به نوعی در روند فعالیت واحدهای تولیدی تاثیرگذار باشد.

در این میان فعالان بخش های مختلف اقتصاد ایران، انتظارات گوناگونی برای بهبود شرایط تولید در کشور دارند. مدتی قبل بود که رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد که تهیه مواد اولیه مورد نیاز بخش تولید در کنار تامین سرمایه در گردش و نقدینگی مورد نیاز حوزه صنعت و بازرگانی مهمترین اولویت های وزارت صمت را تشکیل می دهند. در همین ارتباط مهدی پورقاضی، عضو کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی تهران در گفتگو با خبرنگار روزنامه «شروع» می گوید: انتظار فعالان بخش خصوصی این است که فعالان اقتصادی به صراحت مشکلات خود را با دولت در میان گذاشته تا برای توسعه فعالیت‌های خود امیدوار شوند.

این عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی همچنین گفت: امسال باید این پیام به سرمایه‌گذاران بخش خصوصی داده شود که بدون هیچ تردیدی سرمایه‌هایشان را روانه بخش تولید کشور کنند و به صراحت اعلام شود که دولت شرایط فعالیت اقتصادی را برای سرمایه‌گذاران هموار کرده است.

این فعال حوزه صنعت در بخش خصوصی ادامه داد: در حال حاضر که توسعه صنایع کشور نیازمند تزریق نقدینگی است، از این رو انتظار می‌رود سیاست‌های دولت در خصوص جذب سرمایه داخلی و خارجی بیان شود. عضو کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی تهران با بیان اینکه در مقطع کنونی که با تحریم‌ها و محدودیت‌های بین المللی در روابط اقتصادی کشور مواجه هستیم، گفت: بسیاری از فعالان بخش خصوصی علاقمند هستند با حضور پررنگ‌تر در کنار دولت قرار بگیرند و سرمایه‌های سرگردان خود را به سمت طرح‌هایی که توجیه اقتصادی دارند، هدایت کنند و برخی نگاه‌های غیرکارشناسی که اجازه فعالیت به آنها نمی‌دهد را با همکاری نگاه توسعه طلبانه وزارت صمت از سر راه بردارد.

این کارآفرین و فعال اقتصادی در ادامه گفت: با افزایش حضور بخش خصوصی به بخش تولید علاوه بر رونق شاهد افزایش اشتغالزایی خواهیم بود؛ بنابراین اگر در خصوص مراسم روز صنعت و معدن قرار است سیاستگذاری نتیجه بخشی صورت بگیرد، باید نقشه راهی 20 ساله رو به روی سرمایه گذاران بخش خصوصی کشور قرار داده شود تا آنان برای دو دهه آینده خود برنامه ریزی کنند. در این صورت هم دولت و بخش خصوصی با شرکت در این گردهمایی نتایج مثبتی خواهند گرفت. پورقاضی، با اشاره به عملکرد فعلی وزارت صمت افزود: به نظر می رسد مدیران دولتی و وزارت صمت معتقدند که باید در بخش صنعت تحولاتی ایجاد شود. چنین نگاهی بسیار خوب است، اما تحقق تحولات بزرگ در راستای توسعه صنایع نیازمند این است که در تصمیم گیری‌ها از مشورت بخش خصوصی بهره‌مند شود و جلسات بیشتری با سرمایه گذاران بخش خصوصی و پیشکسوتان بخش صنعت و بازرگانی داشته باشد. به پیشنهاد‌های آن‌ها گوش دهد و همراستا با نظرات آن‌ها تصمیم آخر را بگیرد. اگر اینگونه عمل کند مطمئنا موفق خواهد شد.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی با بیان اینکه امسال می‌توان سرمایه گذاران را نسبت به ورود به بخش معدن تشویق کرد، گفت: در حالی که بخش معدن کشور دارای ظرفیت‌های بسیاری است، اما در برخی از معادن آنطور که باید سرمایه گذاری صورت نگرفته و به طور قابل قبولی از ذخایر آن بهره برداری صورت نگرفته است. اگر سیاستگذاری وزارت صمت امسال در جهت توسعه معادن کشور برای بخش خصوصی تشویقی و حمایتی باشد، می‌توانیم به توسعه و شکوفایی معادن و صنایع وابسته به آن امیدوار باشیم. ضمن اینکه اشتغالزایی عظیمی در این بخش جریان خواهد گرفت.

برچسب ها: شروع
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: