آخرین اخبار
کد خبر: ۳۹۵۷۷
تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
ایران مخالفت خود با به تأخیر انداختن زمان نشست رسمی اوپک را به این گروه اعلام کرد.
به گزارش شروع آنلاین به نقل از ایسنا،  بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران در نامه‌ای که از سوی رویترز مشاهده شده نوشته است که وی با پیشنهاد اوپک برای تغییر زمان برگزاری نشست رسمی این گروه از تاریخ ۲۵ و ۲۶ ژوئن به اوایل ژوئیه مخالف است. طبق برنامه اوپک، کشورهای عضو این گروه روز ۲۵ ژوئن در وین دیدار خواهند کرد و سپس روز بعد با روسیه و سایر تولیدکنندگان غیراوپک که در توافق کاهش تولید مشارکت دارند، دیدار می‌کنند. با این حال روسیه تعویق زمان برگزاری دیدار تولیدکنندگان اوپک و غیراوپک به سوم و چهارم ژوئیه را پیشنهاد کرده و گویا عربستان سعودی از این پیشنهاد حمایت کرده است اما ایران و سایر کشورها با چنین اقدامی مخالف هستند.

آنطور که ایسنا به نقل از رویترز گزارش داده زنگنه در این نامه نوشته است که من با پیشنهاد تغییر تاریخ نشست مخالف هستم زیرا هیچ دلیلی برای چنین پیشنهادی وجود نداشته است. اوپک نیز اعلام کرد الجزایر و قزاقستان در نامه‌های جداگانه دیگری با تغییر تاریخ این نشست مخالفت کردند. در همین حال منابع آگاه در اوپک به رویترز گفته‌اند ونزوئلا و لیبی نیز مخالف تغییر برنامه نشست رسمی هستند. براساس این گزارش، منابع متعدد در اوپک اظهار کرده‌اند تغییر زمان نشست مستلزم موافقت همه اعضا است. یک گزینه این است که نشست رسمی اوپک در تاریخ مقرر خود برگزار شود اما زمان دیدار اوپک با متحدانش به اوایل ماه میلادی آینده موکول شود.

در همین حال وزیر انرژی عربستان گفته است که گروه تولیدکنندگان نفت توافق دارند در جهت ثبات بازار نفت در نیمه دوم سال ۲۰۱۹ همکاری کنند. براساس این گزارش قیمت نفت در ماه می به خاطر نگرانی در مورد ضربه خوردن تقاضای نفت از درگیری های تجاری ، بیشترین سقوط ماهانه را طی شش ماه داشت. عربستان سعودی 9.65 میلیون بشکه نفت در روز در ماه می تولید کرد که نسبت به هدف توافق اوپک و متحدانش کاهش بیشتری داشت. سقف تولید عربستان طبق توافق اوپک 10.3 میلیون بشکه در روز است. اطلاعات اوپک نشان می دهد این کشور در آوریل 9.742 میلیون بشکه نفت در روز تولید کرده است. توافق کاهش تولید تا پایان ژوئن اعتبار دارد. وزیر انرژی عربستان گفته است که هر کاری لازم است برای حفظ ثبات بازار پس از ماه ژوئن انجام می دهیم. برای من این یعنی کاهش سطح ذخایر فعلی نفت.

 طبق اداره اطلاعات انرژی آمریکا، کاهش ذخایر نفت خام آمریکا هفته گذشته کمتر  از حد انتظار بود.  ذخایر نفت آمریکا نزدیک  به بالاترین حد از جولای 2017 رسیده است و حدود 5 درصد بالاتر از میانگین 5 ساله قرار دارد. آمریکا و چین، دو اقتصاد بزرگ دنیا، درگیر یک جنگ تجاری هستند که ترس از رکود اقتصادی را بالا برده و بر تقاضای نفت تاثیر می گذارد. ولی در همین زمان، تحریم های آمریکا بر ونزوئلا و ایران که هر دو عضو اوپک هستند صادرات آنها را مختل کرده است.

از طرف دیگر الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه نیز اعلام کرده است که این کشور تولید نفت خود را در ژوئن طبق قرارداد تولید جهانی ادامه می دهد. او در بیانیه ای اعلام کرد روسیه میانگین تولید نفت خود را 317 هزار بشکه در روز در ماه می نسبت به سطح تولید اکتبر 2018 کاهش داده است. اطلاعات وزارت انرژی روسیه نشان می دهد تولید نفت روسیه به 11.11 میلیون بشکه در روز در ماه می کاهش یافت که کمترین حد تولید از ژوئن 2018 و کمتر از 11.23 میلیون بشکه ماه آوریل است. انتظار می رود اوپک و روسیه در این ماه در وین دور هم جمع شوند و در مورد تولید در نیمه دوم سال گفتگو کنند.

 

برچسب ها: شروع
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: