آخرین اخبار
کد خبر: ۳۹۵۷۵
تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۷
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
یک عضو اتاق بازرگانی در گفتگو با «شروع» مطرح کرد
گروه انرژی: با آغاز دور جدید تحریم های آمریکا، اهمیت نقش آفرینی بخش خصوصی در اقتصاد ایران بار دیگر مورد توجه دولتمردان و مسئولان مرتبط با حوزه تجارت خارجی قرار گرفت.
اگر تا پیش از این بخش خصوصی در حوزه صادرات غیرنفتی به ایفای این مسئولیت حساس می پرداخت، این مرتبه برنامه ریزی برای حضور جدی خصوصی ها در بحث بازاریابی و فروش نفت نیز صورت گرفته است. فروش نفت خام سنگین ایران در بورس انرژی که از ماه ها قبل آغاز شده و در سال جاری نیز قرار است ماهانه ادامه پیدا کند، یکی از راهکارهای پیش بینی شده از سوی دولت برای حضور جدی بخش خصوصی در صنعت نفت ایران است.

با وجود آنکه دولت و مجموعه وزارت نفت طی ماه های گذشته بارها از اهمیت و ضرورت حضور فعال بخش خصوصی در حوزه بازاریابی و فروش نفت ایران در شرایط تحریم ها صحبت کرده اند، اما به نظر می رسد که هنوز هم پیش شرط های مورد نیاز خصوصی ها برای ایفای نقش در این حوزه ایجاد نشده است. فعالان بخش خصوصی همچنین انتقاداتی درباره دستورالعمل های فروش نفت در بورس انرژی دارند. به نظر می رسد همین موارد است که در عمل موجب شده تا فروش نفت خام در بازار سرمایه چندان با استقبال مواجه نشود.

در همین حال آرش نجفی، عضو کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی در گفتگو با خبرنگار روزنامه «شروع» می گوید: مدت زمان زیادی نیست که برای استفاده از پتانسیل بخش خصوصی، فروش نفت در بورس انرژی آغاز شده است، اما باید این را بدانیم که همان مسائلی که دولت در زمینه بازایابی، بیمه نفتکش‌ها و انتقال ارز دارد، بخش خصوصی هم با آن مواجه است و بخش خصوصی نمی تواند موانع را به راحتی رفع کند، اما می‌تواند کمک کند. قطعا بخش خصوصی نمی‌تواند کاملا جایگزین دولت برای فروش نفت باشد.

این عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ادامه داد: بخش خصوصی توان تصدی و لابی دارد اما باید میدان باز باشد تا بتواند از نقش حرفه‌ای خود برای گرفتن سهم بیشتری از بازار  نفت استفاده کند. البته باید فیلترهایی بکار گرفته شود و از افراد خوشنام و مورد تائید تشکل‌ها استفاده کرد. اعتبار بنگاه‌ها و تشکل‌ها رصد شده و عملکردها با ذره‌بین دیده می‌شود تا مشخص گردد کسی که تقاضای ورود به حوزه فروش نفت را دارد آیا توان مالی دارد یا خیر؟

نجفی در ادامه با اشاره به دلیل عدم حضور بخش خصوصی در معاملات نفت خام، گفت: بخش خصوصی نگران تأخیر در تحویل محموله‌ها و عدم استمرار آن است اما این ساز و کار در شرایط فعلی مطلوب به نظر می‌رسد. به نظر من اگر شفافیت بیشتری صورت بگیرد این یک مدل از فرآیند پیش فروش نفت بوده و دستورالعمل وزیر نفت نیز فروش نفت را کارآمد کرده است. اگر تعاملی بین بورس انرژی و بخش خصوصی صورت گیرد و بازایابی‌های خصوصی و بین‌المللی انجام شود، می‌توان به حضور بخش خصوصی امیدوار بود.

عضو کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ادامه داد: در دوره‌های قبلی فروشندگان تمایل داشته‌اند که فقط با یک نرخ نفت را بفروشند در حالی که نحوه خرید و فروش در بورس بر مبنای عرضه و تقاضا است. موضوع بورس نفت فعلا در ایران مقبولیت ندارد، بورس برای خریدار و فروشنده موقعیت ایجاد می‌کند که نیاز را تامین کند که در صورت انعطاف در خریدار و فروشنده می‌توان به نقطه مطلوب دست پیدا کرد اما تا زمانی که زیرساخت‌ها تصحیح نشود امکان عرضه نفت در بورس مقدور نیست.

بخش خصوصی باید بازار نفت خام را بشناسد

از طرف دیگر امیرحسین تبیانیان، نماینده شرکت ملی نفت در بورس انرژی در گفتگو با ایرنا، با بیان اینکه ساز و کار فروش نفت در بورس انرژی شیوه جدیدی است، گفت: لازم است زمان بگذرد تا این ساز و کار برای هر دو طرف قابل اجرا باشد. وی با اشاره به اینکه در عرضه نفت در بورس تنها ما دخیل نیستیم، افزود: بانک‌ها، بورس و کارگزاری‌ها نیز در این زمینه نقش ایفا می‌کنند بنابراین عرضه نفت یک اکوسیستمی است که دستگاه‌ها، شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف را درگیر می‌کند. تبیانیان ادامه داد: طبیعی است که در ابتدای کار انتظار حجم بالای معاملات را نداشته باشیم. به گفته تبیانیان، در حال حاضر مشتریانی که برای خرید نفت اقدام می‌کنند، مشکلاتی دارند که کار را نه غیرممکن اما سخت و زمان‌بر می‌کند. وی حجم معاملات خرید و فروش نفت را چند میلیون دلاری دانست و گفت: با گذشت زمان بخش خصوصی نحوه استفاده از این مکانیسم را یاد می‌گیرد و شرکت ملی نفت نیز اشکالات را رفع خواهد کرد. نماینده شرکت ملی نفت در بورس انرژی با اشاره به اینکه تاکنون بخش خصوصی و غیردولتی در معاملات نفت خام حضور جدی نداشتند، افزود: اما در مورد فرآورده‌های نفتی عملکرد قابل قبولی داشته‌اند. وی تاکید کرد: این فضا به تازگی ایجاد شده و بخش خصوصی باید بازار نفت خام را بشناسد زیرا نوسانات در بازار نفت خام قابل توجه است.

برچسب ها: شروع
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: