آخرین اخبار
کد خبر: ۳۹۵۷۳
تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۷
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
شروع از برنامه های ساخت مسکن انبوه در کشور گزارش می دهد
گروه زیر بنایی:در حالی که خانه دار شدن برای مردم دیگر به یک رویای دست نیافتنی تبدیل شده و روند افزایش قیمت مسکن انتقاد بسیاری از صاحبنظران را به همراه داشته، دولت برنامه اقدام ملی خود برای حل مشکلات مسکن آغاز کرده و به نظر می رسد با شناسایی دو هزار هکتار زمین بتوان امیدوار بود به زودی گرفتاری بسیاری از جویندگان مسکن برطرف شود

به گزارش شروع، در یکسال گذشته خانه دار شدن مردم به مشکل جدی برای دولت تبدیل شد .گرانی 30 تا 110 درصدی خانه در نقاط مختلف کشور بخش بزرگی از برنامه ریزی اقشار متوسط را که امیدوار بودند با کمک وام مسکن و سایر ابزارهای تامین مالی شخصی و دولتی سرپناهی برای خود و خانواده شان دست و پا کنند را به رویا تبدیل کرد و همین مساله دولت را بر آن داشت تا چاره اندیشی کند و به دنبال راه حل بیفتد.

وام مسکن 150 میلیون شود

ماجرای قیمت مسکن این روزها انتقاد بسیاری از کارشناسان اقتصادی و نمایندگان مجلس را در پی داشته است.

محمدرضا رضایی ، رییس کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه در حال حاضر خرید مسکن برای بسیاری از خانوارها به یک رویا تبدیل شده‌است،گفت: پیشنهاد ما این است که تسهیلات ساخت مسکن به 150 میلیون تومان برسد. بازپرداخت اقساط هم باید شناور و متناسب با درآمد خانوار باشد.

وی با بیان اینکه چندین جلسه با وزیر راه‌و شهرسازی درباره ساماندهی بازار مسکن برگزار کردیم، اظهار داشت: در جلسه آخر رییس مجلس،‌ وزیر راه و شهرسازی و معاونان مسکنی وی، رییس بانک مرکزی، رییس بانک مسکن و اعضای کمیسیون عمران حضور داشتند. قرار بر این است که پس از اتمام تعطیلات پیش‌رو این جلسه با حضور همین افراد برگزار شود که البته وزیر کشور هم به این جمع اضافه خواهد شد.

وی ادامه داد: در این جلسات موضوع رسیدگی به وضعیت بازار مسکن است اینکه چگونه می‌توان بازار را مدیریت کرد.

رییس کمسیون عمران با تاکید براینکه در حال حاضر شرایط برای خرید مسکن برای اقشار متوسط رو به پایین بسیار سخت است، اظهار داشت: خرید مسکن برای بسیاری از خانوارها به یک رویا تبدیل شده‌ است و اخیرا رهبری هم این موضوع را متذکر شدند بنابراین دولت باید توجه ویژه به این حوزه داشته باشد.

رضایی گفت: معتقدم باید در گام اول سقف تسهیلات ساخت مسکن افزایش یابد. سهم مسکن در تسهیلات پرداختی از سوی بانک‌ها تنها 8 درصد است. 92 درصد از منابع بانکی به سایر حوزه‌ها تسهیلات داده می‌شود. قرار بر این شده‌ است که سهم مسکن از تسهیلات بانکی به 20 درصد برسد.  

رییس کمیسیون عمران افزود: پیشنهاد ما این است که تسهیلات ساخت مسکن به 150 میلیون تومان برسد و قابل انتقال به خریدار باشد و بازپرداخت اقساط هم باید شناور و متناسب با درآمد خانوار تعیین شود.

رضایی با بیان اینکه یکی از موانع افزایش تولید مسکن نبود زمین است، ادامه داد: متاسفانه بسیاری از دستگاه‌ها علی رغم دستور رییس جمهوری از واگذاری اراضی خود به وزارت راه‌وشهرسازی سرباز می‌زنند. این اراضی باید در اختیار وزارت راه‌وشهرسازی قرار بگیرد تا بخش خصوصی برای ساخت مسکن انگیزه داشته باشد و مشارکت کند.

شناسایی ۲ هزار هکتار زمین برای ساخت مسکن انبوه در کشور

اما در شرایط فعلی دولت هم دست از تلاش برای حل مشکل مسکن بر نداشته است. « اقدام ملی» طرح جدید سیاستگذاران در حوزه مسکن است که به منظور رونق این بخش و بر اساس تقویت هر دو طرف عرضه و تقاضا تدوین شده است.

در این برنامه ساخت ۴۰۰ هزار مسکن در مدت ۲ سال و تا سال ۱۳۹۹ در دستور کار قرار دارد. در این برنامه مهمترین موضوع کاهش هزینه مسکن در قیمت تمام شده است.

علی نبیان ، مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن در این زمینه گفت: تاکنون بیش از ۲ هزار هکتار زمین برای ساخت مسکن ارزان در شهرهای مختلف شناسایی شده که رایگان در اختیار انبوه سازان قرار می گیرد.

وی افزود:  قرار است ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در کشور ساخته شود که ۲۰۰ هزار واحد آن در شهرهای جدید ساخته می شود که اراضی آن وجود دارد.

وی افزود :۲۰۰ هزار واحد دیگر نیز توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر و نیز شرکت بازآفرینی شهری ساخته خواهد شد.

مدیر عامل سازمان ملی زمین و مسکن اضافه کرد: براساس ابلاغیه وزیر راه وشهر سازی، قرار است با هدف رونق مسکن و با مشارکت بخش خصوصی خانه سازی در آنها آغاز شود و این زمین ها در بسیاری از استان ها شناسایی شده و به شکل فازبندی در برنامه مشارکتی تولید مسکن قرار می گیرد.

بحران خانه های خالی

با وجود همه تلاش ها به نظر می رسد اگر دولت در کنار اقدامات تولید مسکن تکلیف خانه های خالی مردم را نیز مشخص کند بتوان بخش عمده ای مشکلات حوزه مسکن را حل کرد.

بر اساس آمار،موجودی مسکن کل ایران نیز در سال ۱۳۹۰ حدود ۲۱ میلیون و ۶۶۳ هزار واحد بوده که با ۱۷ درصد رشد به ۲۵ میلیون و ۴۱۲ هزار واحد در سال ۱۳۹۵ رسیده است. در مقابل، آمار خانه‌های خالی از یک‌ میلیون و ۶۶۳ هزار واحد در سال ۱۳۹۰ به ۲ میلیون و ۵۸۷ هزار واحد در سال ۱۳۹۵ افزایش یافته و حدود ۵۵ درصد رشد کرده است. مقایسه این دو آمار به خوبی اتلاف سرمایه ساختمانی عمدتا در سال‌های ۱۳۹۰  تا ۱۳۹۲ را آشکار می‌کند و نشان می‌دهد بخش زیادی از ساخت‌وسازها در این فاصله غیرمصرفی، لوکس و متراژ بزرگ بوده که با جنس خانوارها (با ابعاد کوچک‌تر از یک دهه قبل) سازگار نبوده است.

با این حساب نسبت خانه‌های خالی به کل موجودی واحدهای مسکونی کشور ۱۱ درصد است که نشان می‌دهد از هر ۱۰ خانه در کشور، حداقل یکی خالی است. این وضعیت البته در تهران بحرانی‌تر است. تعداد خانه‌های خالی در تهران از ۳۲۷ هزار واحد در سال ۱۳۹۰ به ۴۹۰ هزار واحد در سال ۱۳۹۵ افزایش یافته و با توجه به این آمار ۱۳ درصد از کل موجودی واحدهای مسکونی پایتخت خالی است.

این در حالی است که مطابق استاندارد جهانی، نسبت خانه‌های خالی بین ۴ تا ۶ درصد کل واحدهای یک شهر یا کشور است. به عبارت دیگر حداکثر ۴ تا ۶ درصد از خانه‌های هر شهر باید برای مواقع نقل‌ و انتقال مسکن یا مهاجرت و تقاضای جدید خالی باقی بماند. با این حال در کشور دو برابر و در تهران بیش از دو برابر این استاندارد خانه خالی وجود دارد.

بر اساس این گزارش، جویندگان مسکن در ماه های نقل و انتقالات باید باز هم منتظر بمانند تا ببینند برنامه های دولت در این بخش چه زمانی نتیجه خواهد داد و بالاخره طلسم خانه دار شدن برخی از مردم چه زمانی شکسته خواهد شد.

برچسب ها: شروع
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: