آخرین اخبار
کد خبر: ۳۹۵۴۳
تاریخ انتشار: ۱۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۶
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
«شروع» از حاشیه های ایجاد شده بعد از انتشار یک خبر گزارش می دهد
گروه صنعت، معدن و تجارت: هفته اول خردادماه بود که انتشار خبر تعطیل شدن دفتر اتاق بازرگانی مشترک ایران و انگلیس در لندن موجی خبری را ایجاد کرد.
این خبر را بی.بی.سی فارسی منتشر کرد. انتشار خبر تعطیل شدن دفتر اتاق بازرگانی مشترک ایران و انگلیس در شرایطی که کشورهای اروپایی همچنان خواهان ادامه پایبندی ایران به تعهدات خود در قالب برجام هستند، مساله ای بود که می توانست همسو با فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم های اقتصادی آمریکا علیه ایران قلمداد شود. با این حال همان ساعات اولیه انتشار این خبر بود که سفیر ایران در انگلیس این خبر را تکذیب کرد.

تاریخچه تاسیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و انگلیس به سال ها قبل باز می گردد. با این حال مرحله جدید فعالیت این اتاق بازرگانی در روزهای پس از توافق هسته ای برجام آغاز شد. بررسی گزارش های مربوط به حوزه تجارت خارجی نیز نشان می دهد که معاملات اقتصادی میان ایران و انگلیس پس از برجام در مسیر رشد حرکت کرده است. برخی کارشناسان فعالیت اتاق بازرگانی مشترک ایران و انگلیس را در این زمینه بی تاثیر نمی دانند.

ایران و انگلیس و دو کشور مهم در آسیا و اروپا به حساب می آیند به همین دلیل است که مناسبات تاریخی، پرفراز و نشیب و پیچیده دارند و از سوی دیگر این دو کشور مناسبات کاملا متفاوتی با آمریکا دارند. انگلستان متحد راهبردی آمریکا در دهه های پس از جنگ دوم جهانی دارد اما ایران از 4 دهه پیش به این سو مناسبات خصومت آمیز با آمریکا را تجربه می کند. این مسایل راه را برای با اهمیت انگاشتن مناسبات ایران و انگلستان هموار کرده است. این گونه است که خبر تعطیلی اتاق بازرگانی ایران و انگلستان بازتاب پیدا می کند.

اتاق بازرگانی انگلیس و ایران به عنوان یکی از نهادهای فعال در عرصه توسعه روابط تجاری میان دو کشور، ماه گذشته به کمک وزارت تجارت بین‌الملل انگلیس، نشستی را با حضور «پر فیشر» رئیس سازوکار ویژه مالی اروپا و ایران (اینستکس) و فعالان اقتصادی و مدیران شرکت‌های بازرگانی انگلیس ترتیب داد تا از پر تو آن به نگرانی ها درباره استفاده از این ساز و کار پاسخ داده شود.

چهارم خردادماه سال جاری و ساعتی پس از انتشار خبر تعطیلی اتاق بازرگانی مشترک ایران و انگلیس در سایت بی.بی.سی فارسی بود که حمید بعیدی نژاد، سفیر ایران در انگلیس در کانال تلگرامی‌اش توضیح داد: اتاق بازرگانی انگلیس و ایران یک مجموعه اداری برای ارائه خدمات مشاوره و راهنمایی به اعضای خود یعنی شرکت‌های انگلیسی است که مایل به کار تجاری و بازرگانی با ایران می‌باشند. این اتاق در ارتباط مستقیم با اتاق همتای خود در ایران ارتباط تجاری بازرگانان انگلیسی با ایران را تسهیل می‌کند. وی افزود: این اتاق سال‌های طولانی دفتری در لندن اجاره کرده بود که دو یا سه کارمند ثابت در آن مستقر بودند و در آن جلساتی هم با اعضا برگزار می‌گردید. سال پیش با توجه به پایان قرارداد، اتاق ناچار به اجاره دفتر جدید شد اما افزایش بسیار زیاد مبلغ اجاره، بودجه سنگینی را بر اتاق تحمیل می‌کرد.

سفیر کشورمان در لندن به این مطلب که مسئولین اتاق بازرگانی، ماه‌ها به فکر منطقی کردن هزینه‌های خود بوده‌اند اشاره کرد و افزود: درنهایت با بررسی راهه‌ای مختلف، تصمیم گرفتند تا طرح جدیدی را شامل تبدیل ساختمان فیزیکی دفتر به تشکیلاتی «مجازی / دیجیتال» از طریق استخدام متخصصان تکنولوژی ارتباطات و نیز اجاره سالن‌های همایش در زمان برگزاری، بجای سالن ثابت، به اجرا بگذارند. بعیدی نژاد تصریح کرد: تغییرات اخیر نه به معنای تعطیلی اتاق و نه به معنای کاهش فعالیت‌های اتاق می‌باشد بلکه تغییرات فقط باهدف بهره‌گیری از تکنولوژی مدرن برای مدیریت هزینه‌هاست. وی افزود: اعضای هیأت مدیره اتاق به ریاست لرد لامونت همه در سمت‌های خود باقی هستند و اتاق به وظایف معمول خود بدون هیچ تغییری ادامه می‌دهد.

یک روز پس از آن لرد نورمن لامونت، رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و انگلیس نیز در گفتگو با ایرنا خبر بسته شدن اتاق بازرگانی انگلیس و ایران را رسماً تکذیب و تصریح کرد که این نهاد به فعالیت‌های خود برای گسترش همکاری های تجاری میان دو کشور، با اراده و محکم ادامه می‌دهد. لامونت این مطلب را بیان کرد و افزود که تمام خدمات و فعالیت های اتاق، به‌صورت عادی ادامه دارد. او بسته شدن دفتر کار اتاق بازرگانی در لندن را تائید کرد اما در این باره توضیح داد: صرفاً داریم هزینه‌ها را کاهش می‌دهیم و جلسات را در دفاتر کاری اعضاء برگزار می‌کنیم، اما این مساله به معنای بسته شدن فعالیت های اتاق نیست و محکم به کارهای خود ادامه می‌دهیم.

در همین حال روز گذشته دبیرکل اتاق بازرگانی مشترک ایران و انگلیس درباره گمانه‌زنی‌های مطرح شده پیرامون تعطیلی این اتاق توضیح داد. امیر هوشنگ امینی در گفتگو با ایسنا، اظهار کرد: اتاق بازرگانی ایران و انگلیس به عنوان یک نهاد مستقل از هر دو دولت، در طول سال‌های گذشته به فعالیت خود ادامه داد و برخلاف برخی گمانه‌زنی‌ها فعالیت خود را متوقف نکرده و به کار خود در حوزه مسئولیت‌ها و اختیاراتش ادامه خواهد داد. وی با بیان اینکه آنچه در طول روزهای گذشته اتفاق افتاد، تعطیلی دفتر این اتاق در لندن بود، تصریح کرد: اتاق بازرگانی ایران و انگلیس از گذشته در یکی از طبقات ساختمان شرکت ملی نفت ایران در لندن مستقر بود که براساس هماهنگی‌های صورت گرفته بابت این دفتر هزینه‌ای پرداخت نمی‌شد؛ اما در هفته‌های گذشته شرکت ملی نفت انجام برخی تعمیرات در این ساختمان را در دستور کار قرار داد و به این ترتیب از اعضای اتاق بازرگانی ایران و انگلیس خواسته شد که این دفتر تحویل داده شود.

دبیرکل اتاق بازرگانی مشترک ایران و انگلیس ادامه داد: با توجه به اینکه تمام هزینه‌های این اتاق با استفاده از حق عضویتی که از سوی اعضا پرداخت می‌شود، تأمین شده و در این حوزه هیچ کمکی از دولت‌ها وجود ندارد، پرداخت اجاره بهای ۴۰۰۰ پوندی در ماه هزینه‌ای گزاف بود که به اعضای اتاق وارد می‌شد. امینی با اشاره به محدودیت‌هایی که در مسیر تجارت میان ایران و انگلیس در زمان تحریم وجود دارد، گفت: در چنین شرایطی با توجه به کاهش تعداد اعضای این اتاق مشترک، بحث فعال بودن دفتر هزینه‌ای زیاد به وجود می‌آورد و به همین دلیل بنا شد دفتر اتاق بسته شود اما کارهای اجرایی در تمامی حوزه‌های مسئولیت و اختیارات با قوت ادامه خواهد داشت. به گفته وی، این موضوع در بیانیه‌ای که از سوی لرد لامونت، رئیس اتاق بازرگانی مشترک انگلیس و ایران منتشر شده به صراحت اعلام و برای تمام تاجرانی که قصد همکاری و دریافت خدمت از اتاق را دارند، راه‌های ارتباطی مشخصی در نظر گرفته شده است.

دبیرکل اتاق بازرگانی مشترک ایران و انگلیس اضافه کرد: در حوزه ارائه مشاوره، برگزاری جلسات مشترک و سفر هیئت‌های تجاری دو طرف، فضای لازم در انگلیس در نظر گرفته خواهد شد و بسته شدن دفتر به هیچ عنوان به معنی توقف فعالیت نخواهد بود. با وجود آنکه تحریم‌ها می‌توانند موانعی بر سر همکاری‌های مشترک تجاری به وجود آورند، اما تلاش ما این است که با حفظ تمامی امکانات موجود، راه برای توسعه تجارت میان ایران و انگلیس فراهم شود. امینی درباره برنامه‌ریزی برای سفر رئیس اتاق مشترک ایران و انگلیس به ایران نیز گفت: وی یک برنامه سفر به ایران دارد که بنا بود در روزهای جاری انجام شود اما فعلاً این سفر به تعویق افتاده و در آینده شاهد حضور وی در ایران خواهیم بود.

برچسب ها: شروع
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: