کد خبر: ۳۹۴۶۱
تاریخ انتشار: ۰۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۶
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
اگرچه درآمد حاصل از معادن می‌تواند بسیاری از نیازهای کشور را پوشش دهد اما نمی‌تواند جایگزین نفت شود چرا که درآمدهای ناشی از نفت بسیار بالاست؛

در واقع هر بشکه نفت حدود ۷۰ دلار به فروش می‌رسد در حالی که برای تولید آن تنها ۸ دلار هزینه می‌شود و در هر بشکه نفت حدود ۵۰ دلار سود به دست می‌آید. پولی که از نفت به دست می‌آید باعث ایجاد رانت و فساد شد، افزود: معدن جزو بخش تولید کشور است و تولید هزینه‌بر است. برای ارتقای تکنولوژی‌های صنعت معدن هیچ اقدامی صورت نگرفته است، اما استراتژی توسعه تکنولوژی در بخش معدن و صنعت مغفول مانده است.

معدن نقش مهمی در صادرات دارد. از طرف دیگر برای استفاده از ظرفیت معدن باید استراتژی مناسبی تدوین و اقدامات لازم برای اجرای آن انجام شود؛ در صورتی که نقشه راه معدن اجرایی شود می‌تواند ارزآوری خوبی برای کشور به همراه داشته باشد. بخش‌های مختلف اقتصاد به جراحی نیاز دارد و در صورت تحقق این مهم می‌توان به درستی از بخش معدن استفاده کرد چراکه ایران در بخش معدن دارای مزیت نسبی و رقابتی است. همچنین برای تشویق سرمایه گذار برای حضور در بخش معدن باید فرایندهای کسب و کار اصلاح شود و صدور مجوزها تسهیل شود.

از طرف دیگر برای اصلاحات اقتصادی باید از نخبگان دانشگاهی به عنوان مغز متفکر استفاده کرد و با تشکیل اتاق فکر راهکارهای مناسب برای برون رفت از شرایط فعلی را بیابیم. اگر اقتصاد را مانند بدن تصور کنیم در حال حاضر این بدن مغز ندارد تا بتواند امور را سامان دهد در واقع سازمان و نهادی به عنوان قوه فکری کشور فعالیت نمی‌کند. همچنین در صورتی که مغز متفکری پشت فعالیت‌ها وجود نداشته باشد مسلماً هیچ بخشی نمی‌تواند عملکرد مناسبی داشته باشد به همین دلیل فعالیت مدیران نیز در بخش معدن آنگونه که انتظار می‌رود، نیست و از ظرفیت موجود در حوزه‌های معدنی به درستی استفاده نمی‌شود.

 رضا انصاری / عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس

برچسب ها: شروع
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: