آخرین اخبار
کد خبر: ۳۹۴۰۲
تاریخ انتشار: ۰۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۸
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
غلامحسین شافعی، رئیس اتاق ایران، از نگاه‌ها و رویکردهای نادرستی که نسبت به موضوع تشکل‌گرایی در ایران وجود دارد، انتقاد کرد و گفت: در کشورهای پیشرو، بزرگ‌سازی صنایع و تقویت تشکل‌ها، ایجاد هلدینگ های صنعتی و تولیدی به عنوان یک هدف لحاظ می‌شود اما در ایران چنین نگاهی وجود ندارد و برعکس آن عمل می‌شود.

به گزارش شروع آنلاین ، وی از نگرانی‌هایی که نسبت قوی شدن تشکل‌ها در کشور وجود دارد، سخن گفت و آن را مانع رشد اقتصادی دانست و تصریح کرد: دولت از این نکته غافل است که کوچک بودن تشکل‌ها به معنای تضعیف خودش است. تشکل‌ها، نهادهای مردمی هستند که بنابر نیاز، از سوی خود مردم شکل می‌گیرند؛ اینکه دولت وارد این حوزه شده و تشکل تأسیس می‌کند با فلسفه تشکل‌گرایی مغایرت دارد. رئیس پارلمان بخش خصوصی کشور با اشاره به بی‌توجهی دولت نسبت به اجرای قوانین، تشریح کرد: در قانون بهبود مستمر محیط کسب‌وکار برای ارتقای جایگاه تشکل‌ها، راهکارهایی دیده شده است. وی ادامه داد: زمانی که مجری قانون از اجرای قوانین سربازمی زند از دیگران چه توقعی می‌توان داشت.

شافعی در ادامه پیشنهاد داد برای رسیدگی به مسئله تشکل ها از ظرفیت شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استفاده کنند. وی با توجه به اینکه همه ارکان تصمیم گیر کشور باید به هنگام تصمیم سازی و تعیین اهداف و برنامه‌های اقتصادی از توان و دیدگاه‌های تخصصی تشکل‌ها بهره ببرند، تصریح کرد: اتاق ایران نیز به هنگام مواجه با مسائل و مشکلات تخصصی از اطلاعات و مشورت‌های تشکل‌های همان صنف استفاده می‌کند و این اقدامی منطقی است که باید توسط همه رعایت شود. شافعی خاطرنشان کرد: امروز که تصمیمات اخیر دولت در حوزه اقتصاد نتایج منفی به دنبال داشته، می‌بینیم که از روی اجبار به سمت بخش خصوصی آمده‌اند و از اتاق ایران نظرخواهی می‌کنند. حال که این تغییر رویکرد هرچند از روز ناچاری رخ داده باید از آن استفاده کرده و نوع روابط بخش خصوصی و دولت را ترمیم کنیم. رئیس پارلمان بخش خصوصی از نوع برخورد با فعالان اقتصادی در روزهایی که به عنوان دوران جنگ اقتصادی نامیده می‌شود، انتقاد کرد و افزود: این دولت از بخش خصوصی با عنوان سربازان خط مقدم جنگ اقتصادی و حتی بالاتر از آن سرداران این جبهه یاد می‌کند. در این وضعیت همین افراد در برابر مشکلات ایستادند و از منافع کشور دفاع کردند اما سئوال اینجاست که آنها چگونه با ترکش‌هایی که از پشت با آنها برخورد می‌کند، مقابله کنند؟

برچسب ها: شروع
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: