آخرین اخبار
کد خبر: ۳۹۲۰۷
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۱
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
«شروع» از برنامه وزارت صمت برای بهبود وضعیت تولید گزارش می دهد
گروه صنعت، معدن و تجارت: خروج وضعیت تولید و اقتصاد کشور از شرایط رکود تورمی، یکی از اولین وعده های حسن روحانی در آغاز دولت یازدهم در سال 92 بود. وعده ای که براساس گزارش های رسمی منتشر شده از سوی وزارت صمت عملیاتی شد. تلاش های دولت از سال 1392 در نهایت باعث شد تا کشور از دوره رکود تورمی خارج شود و به رشد مثبت اقتصادی برسد.

طبق برنامه ریزی های صورت گرفته در برنامه ششم توسعه، نرخ رشد 8 درصدی را برای اقتصاد پیش‌بینی شده است، پیش بینی که البته امروز کمتر درباره احتمال رسیدن به آن صحبت می شود. با این حال در سال 97 اقتصاد ایران بار دیگر تحت تأثیر تحولات اقتصادی، سیاسی، تحریم‌ها و خروج یک‌جانبه آمریکا از برجام عقب‌گرد را تجربه کرد و رکود بر اقتصاد ایران سایه انداخت. به همین دلیل است که برخی سال 98 را سال رکود برای اقتصاد می‌دانند. به عبارت دیگر این فعالان اقتصادی و گروهی از کارشناسان معتقدند که سال 98 تورم و رشد منفی اقتصاد هم نشین خواهند بود تا رکود تورمی ادامه داشته باشد.

پیش از این مرکز پژوهش‌های مجلس در دو سناریو مختلف رشد اقتصادی سال 1398 را پیش بینی کرده بود که در خوش‌بینانه ترین حالت سناریو اول منفی 4.5 درصد و در بدبینانه ترین حالت سناریو دوم منفی 5.5 درصد خواهد بود. همچنین بررسی گزارش های اقتصادی مربوط به سال گذشته نشان می دهد که سال 97، سالی بود که با تورم شروع شد و با رکود به پایان رسید. در چنین شرایطی نام گذاری سال 98 از سوی مقام معظم رهبری به عنوان رونق تولید، این امیدواری را در میان فعالان حوزه تولید کشور ایجاد کرد که مسئولان و دولتمردان با برنامه ریزی های دقیق باید گام هایی را در راستای اجرایی شدن شعار سال بردارند.

وزارت صنعت، معدن و تجارت، اولین وزارتخانه ای بود که در همان روزهای ابتدایی نوروز سال 98 اعلام کرد که از تمام توان خود برای رسیدن به اهداف پیش بینی شده در شعار سال استفاده خواهد کرد. از هفته ها قبل رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت و معاونان این وزارتخانه اولویت ها و برنامه های پیش بینی شده برای ایجاد رونق در بخش تولید را مطرح می کنند. مدتی قبل بود که تامین مواد اولیه و ماشین آلات مورد نیاز واحدهای تولیدی و همچنین تهیه نقدینگی مورد نیاز بخش تولید به عنوان مهمترین کمبودهای پیش رو معرفی شد. در همین حال صحبت های منتشر شده از سوی مسئولان وزارت صمت و خروجی جلسات آنها به نحوی است که گویا آنها در حال برنامه ریزی برای حل این مشکلات هستند.

تعیین مسئولان 4 پروژه اقتصادی مقاومتی

در چنین شرایطی روز گذشته وزیر صنعت، معدن و تجارت با صدور احکامی جداگانه دو معاون خود را به عنوان مسئولان چهار پروژه اقتصاد مقاومتی در حوزه صنعت منصوب کرد. روابط عمومی وزارت صنعت، معدن و تجارت دیروز (چهارشنبه) اعلام کرد که رضا رحمانی، وزیر صمت با صدور احکامی جداگانه فرشاد مقیمی، معاون امور صنایع را به عنوان مسئول اجرای سه پروژه اقتصاد مقاومتی در حوزه تولید و صنعت و سعید زرندی، معاون طرح و برنامه این وزارتخانه را به عنوان مسئول پروژه اقتصاد مقاومتی شناسایی و جذب سرمایه گذاری منصوب کرد. براساس این گزارش اجرای پروژه ساماندهی و تکمیل محصولات لوازم خانگی، فعالسازی ظرفیت خالی واحدهای تولیدی در راستای رونق تولید و همچنین توسعه، تولید و تجارت صنایع نساجی و پوشاک، سه پروژه مهم اقتصاد مقاومتی در حوزه تولید و صنعت هستند. پروژه اقتصاد مقاومتی شناسایی و جذب سرمایه گذاری با هدف جایگزینی کالاهای منتخب وارداتی یا کالاهای دارای قابلیت صادرات به میزان سه میلیارد دلار اجرایی می شود. این گزارش همچنین اضافه می کند که سیاست های اقتصاد مقاومتی در سال 1392 ابلاغ شد. سال 1395 از سوی رهبر معظم انقلاب اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل نام گرفت. سال 1396 نیز اقتصاد مقاومتی؛ تولید- اشتغال بود. ایشان شعار سال 1397 را حمایت از کالای ایرانی اعلام کردند و امسال نیز سال رونق تولید نام دارد.

ترغیب سرمایه گذاران جدید برای احیای واحدهای تولیدی

از طرف دیگر معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: سرمایه گذاران جدید را ترغیب می کنیم واحدهای راکد،تعطیل و یا با ظرفیت پایین را احیا کنند. به گزارش شاتا، سعید زرندی در جمع تولیدکنندگان لوازم خانگی در اتاق بازرگانی تهران گفت: در سال جاری فعال سازی ظرفیت خالی 2 هزار واحد را هدف گذاری کردیم تا آن ها را احیا کنیم. وی گفت: بجای اینکه سرمایه گذار جدید از ابتدا بخواهد یک واحد صنعتی را ایجاد بکند،واحدهای نیمه تمام یا تعطیل را فعال نماید،لذا در امسال رویکرد ما واحدها ایجادی نیستند. معاون طرح و برنامه افزود:تعمیق ساخت داخل از موضوعات بسیار مهم برای اقتصاد کشور است و از برنامه های وزارتخانه در سال رونق تولید، شناسایی کالاهای وارداتی قابل ساخت در داخل کشور که قابلیت صادرات دارند می باشد. زرندی تاکید کرد: اجرای برنامه های ارتقاء کیفیت محصولات تولیدی لوازم خانگی و اجرای پروژه ساماندهی و تکمیل محصولات لوازم خانگی از برنامه های وزارتخانه برای این صنعت است. وی تصریح کرد: صنعت نساجی و پوشاک و لوازم خانگی، از صنایع است که برای وزارتخانه از اهمیت بالایی قرار دارد وبرای این دو صنعت برنامه های ویژه ای را در نظر داریم. معاون طرح و برنامه همچنین گفت: معتقدیم کسانی که دریک صنعت فعال بوده اند برای سرمایه گذاری، بسیار توانمندتر و موفقتر از سرمایه گذار های جدید هستند، لذا تولیدکنندگان این صنعت می توانند با ایجاد کنسرسیوم، تولید برخی از قطعات مهم و استراتژیک لوازم خانگی که هم اکنون برای واردات آن دچار مشکل هستیم را انجام دهند. وی به نقش تشکل ها و انجمن ها برای هماهنگی و هم افزایی بین تولید کنندگان را بسیار مهم و اثر بخش توصیف کرد و افزود: در همه تصمیم گیری ها و سیاستگذاری های وزارتخانه از هم فکری و هم اندیشی با بخش خصوصی استفاده خواهیم کرد. زرندی همچنین گفت: تغییرات نرخ ارز، سختی های زیادی را برای بخش تولید ایجاد کرد اما در کنار آن، فرصتی برای برای برخی از صنایع هم ایجاد شده است که باید بتوانیم از آن استفاده کنیم. وی گفت: واردات برخی از قطعات و محصولات دیگر مقرون به صرفه نیست و به همین دلیل مشکل بازار و عرضه برای برخی از صنایع برطرف شده است که باید با تولید با کیفیت از این فرصت بهره برد.

برچسب ها: شروع
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: