آخرین اخبار
کد خبر: ۳۹۲۰۵
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۴
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
پیش بینی ها نشان دهنده افزایش تقاضا در بازار جهانی نفت است
گروه انرژی: آخرین پیش بینی ارائه شده از سوی سازمان کشورهای صادرکننده نفت نشان می دهد که روند افزایش تقاضا برای نفت در بازارهای جهانی ادامه خواهد داشت.

همچنین طبق این پیش بینی به علت سرعت پایین رشد تولید از سوی شیل آمریکا و همچنین دیگر رقبای اوپک، تقاضا برای نفت اوپک رشد بیشتری را تجربه خواهد کرد. اوپک در گزارش ماهانه خود اعلام کرد تولید این گروه در آوریل کاهش یافته است. عربستان سعودی با وجود اینکه قیمت نفت به بالای ۷۵ دلار در هر بشکه صعود کرد و رئیس جمهور آمریکا خواستار اقدام برای پایین بردن قیمت‌ها شد اما تولید نفت خود را کاهش داد.

گروه اوپک پلاس که متشکل از اوپک، روسیه و شماری از تولیدکنندگان غیراوپک است، قرار است ماه میلادی آینده در وین برای بازنگری توافق کاهش تولید خود دیدار کند. این گروه توافق کرده‌اند تولیدشان را به مدت شش ماه به میزان ۱.۲ میلیون بشکه در روز محدود کنند. اوپک برآورد خود از میزان رشد عرضه نفت غیراوپک در سال ۲۰۱۹ را کاهش داد و اعلام کرد رشد سریع تولید نفت شیل آمریکا ملایم‌تر شده است. اوپک پلاس به دلیل نگرانی از کندی روند رشد اقتصادی که ممکن است به اشباع عرضه در بازار نفت منجر شود، امسال دور جدیدی از کاهش عرضه را به اجرا گذاشت اما فعلاً تقاضا ضعیف نشده است و اوپک برآورد خود از رشد مصرف جهانی نفت را تغییری نداده و در ۱.۲۱ میلیون بشکه در روز حفظ کرد.

با این حال در گزارش اوپک آمده است که ذخایر نفت در اقتصادهای توسعه یافته پس از کاهش در فوریه، در مارس رشد کرد که تحول نگران کننده‌ای برای این گروه محسوب می‌شود. طبق این گزارش، اگر اوپک با نرخ آوریل به تولید نفت ادامه دهد جهان در سال ۲۰۱۹ با کمبود عرضه مواجه می‌شود. سهم اوپک از کاهش تولید توافق شده، ۸۰۰ هزار بشکه در روز است اما این گزارش نشان داد تولیدکنندگان اوپک بسیار بیشتر از میزان توافق شده تولیدشان را محدود کرده‌اند. تولید اوپک در آوریل بر مبنای ماهانه ۳۰۰۰ بشکه در روز کاهش داشت و به ۳۰.۰۳۱ میلیون بشکه در روز رسید. عربستان سعودی به کاهش داوطلبانه بیشتری مبادرت کرد تا افزایش تولید در نیجریه، عراق و لیبی جبران شود.

طبق محاسبات رویترز، نرخ پایبندی ۱۱ عضو اوپک که در توافق کاهش تولید مشارکت کرده‌اند در آوریل به ۱۵۰ درصد رسید که نسبت به نرخ پایبندی ۱۵۵ درصدی در مارس، تفاوت چندانی نشان نمی‌دهد. اوپک برآورد کرد که به طور میانگین باید ۳۰.۵۸ میلیون بشکه در روز نفت فراهم کند تا بازار متوازن بماند. این آمار بر مبنای ماهانه ۲۸۰ هزار بشکه در روز افزایش یافته که به دلیل دورنمای عرضه کمتر از سوی تولیدکنندگان غیراوپک است. براساس گزارش رویترز، با این حساب اگر اوپک با نرخ آوریل به تولید ادامه دهد، بازار نفت در سال ۲۰۱۹ با بیش از ۵۰۰ هزار بشکه در روز کمبود عرضه مواجه می‌شود.

افزایش قیمت نفت سنگین ایران

در همین حال طبق جدیدترین گزارش ماهانه اوپک، تولید نفت ایران در آوریل سال ۲۰۱۹ به ۲.۵۵۴ میلیون بشکه در روز رسید و نفت سنگین ایران ۴ دلار و ۳۵ سنت در هر بشکه گران شد. به گزارش ایسنا، گزارش اوپک بر مبنای آمار منابع ثانویه نشان می‌دهد تولید نفت ایران در ماه میلادی گذشته به ۲.۵۵۴ میلیون بشکه در روز رسید که ۱۶۴ هزار بشکه در روز در مقایسه با تولید ۲.۷۱۸ میلیون بشکه در روز در مارس، کمتر بود. طبق آمار منابع ثانویه، مجموع تولید اوپک که متشکل از ۱۴ کشور است در آوریل ۳۰.۰۳ میلیون بشکه در روز بود که نسبت به ماه پیش از آن تغییر چندانی نشان نداد. تولید نفت در عربستان سعودی، آنگولا و ایران کاهش یافت، در حالی که تولید نیجریه، عراق و لیبی افزایش داشت. قیمت نفت سنگین ایران در آوریل ۶۸.۵۲ دلار در هر بشکه بود که ۴ دلار و ۳۵ سنت یا ۶.۸ درصد در مقایسه با ۶۴.۱۷ دلار در مارس افزایش نشان داد. میانگین قیمت نفت سنگین ایران از ابتدای سال ۲۰۱۹ تاکنون ۶۲.۵۳ دلار در مقایسه با ۶۴.۲۵ دلار در سال ۲۰۱۸ بوده است. ارزش سبد نفتی اوپک در آوریل برای چهارمین ماه متوالی رشد کرد و با ۶.۶ درصد یا چهار دلار و ۴۱ سنت افزایش، به ۷۰.۷۸ دلار در هر بشکه رسید.

افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی

در همین حال آنطور که خبرگزاری ها روز گذشته گزارش دادند قیمت شاخص نفت خام برنت در روز چهارشنبه (۲۵ اردیبهشت‌ماه) به ۷۱ دلار و ۶ سنت و قیمت شاخص دبلیوتی‌آی آمریکا به ۶۱ دلار و ۳۳ سنت رسید. براساس گزارش رویترز، قیمت شاخص نفت خام برنت در پایان معاملات روز سه‌شنبه (۲۴ اردیبهشت‌ماه) بازار آی‌سی‌یی لندن به دلیل حمله هواپیماهای بدون سرنشین به تأسیسات نفتی عربستان در فاصله ۳۲۰ کیلومتری غرب ریاض با بیش از یک دلار افزایش به ۷۱ دلار و ۲۴ سنت و قیمت شاخص دبلیوتی‌آی آمریکا در بازار بورس نیویورک (نایمکس) به ۶۱ دلار و ۷۸ سنت برای هر بشکه رسید. آمار نشان‌دهنده افزایش غافلگیرکننده سطح ذخیره‌سازی نفت در آمریکا و رشد کمتر از انتظار تولید صنعتی چین از جمله عوامل کاهش قیمت نفت در معاملات روز گذشته بودند. همچنین ادوارد مویا، کارشناس یک مؤسسه بین المللی در حوزه انرژی گفته است که اگر گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا افزایش ذخیره‌سازی نفت در این کشور را تأیید کند، شاهد تأثیر منفی این مسئله بر قیمت‌ها خواهیم بود، اما تهدیدهای ژئوپولیتیک بسیاری باقی مانده‌اند و این مسئله می‌تواند از قیمت‌ها حمایت کند.

 

برچسب ها: شروع
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: