آخرین اخبار
کد خبر: ۳۹۱۷۲
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۳۸
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
وقتی چالش های اقتصادی کسب و کارهای نوین را تهدید می کند
گروه اقتصاد کلان:در حالی که کسب و کارهای نوین در اقتصاد می توانند نقش موثری در توسعه اقتصادی کشور از یک سو و دور زدن تحریم ها از سوی دیگر داشته باشند اما عرصه بر این کسب و کارها در ماه های اخیر نقدر تنگ شده که بسیاری از آنان در اندیشه مهاجرت از ایران و سرمایه گذاری در سایر کشورها را در سر می پرورانند

به گزارش شروع آنلاین، شرایط اقتصادی کشور در ماه های اخیر هر چند از نگاه برخی مسئولان برای استارتاپ ها و کسب و کارهای نوین فرصتی بزرگ محسوب می شود اما در حقیقت چالش های پیش روی این گروه از کسب و کارها سبب شده پای آن ها که می توانند کمک بسیار زیادی در رشد اقتصادی کشور داشته باشند،بلنگد و حتی برخی در اندیشه رفتن از ایران باشند.

امید هاشمی،مدیر واحد کسب و کارهای نوین اتاق بازرگانی تهران درباره شرایط تحریم و تاثیرآن بر فعالیت استارت‌آپ‌ها گفت: تحریم فناوری اثر مستقیم تحریم ها روی کسب و کارهای نوین است. در حال حاضر سیستم عامل آی.اُ.اِس (IOS) در ایران تحریم شده، در نتیجه فعالیت تعداد زیادی از کسب و کارها که با این سرویس فعالیت می‌کردند با مشکل رو به رو شده و درآمدشان کاهش می‌یابد.

وی افزود:در شرایطی که عرصه فعالیت بر استارت‌آپ‌ها تنگ می‌شود، خیلی از آن‌ها به فکر مهاجرت می‌افتند که اتفاق ناخوشایندی است. خیلی از کشورها مانند هلند، استرالیا، اتریش، کانادا و امارات چیزی به نام ویزای استارتاپی دارند؛ کافی است افراد به آن‌ها اثبات کنند که استارت‌آپی مشغول به فعالیت بوده‌اند و می‌خواهند ایده خود را به کشور آن‌ها ببرند. در هفته‌های اخیر چندین گروه از این افراد نزد من آمده‌اند که همگی به دنبال اخذ ویزا و مهاجرت هستند، حتی ویزای تعدادی از آن‌ها که استارتاپ‌های شناخته‌ای هم هستند صادر شده و پیگیر رفتن هستند.

این کارشناس اتاق بازرگانی تصریح کرد:مهم‌ترین رتبه برای رشد استارت‌آپ‌ها منابع انسانی با کیفیت است. تعدادی از جوانان نخبه در کشور حضور دارند که به هر دلیل خودشان استارتاپ راه نمی اندازند، اما نیروهای کلیدی در یک استارتاپ خوب هستند. موج جدید مهاجرت بین این افراد آغاز شده شده و به استارتاپ‌های در حال رشد بیشتر آسیب می‌زند.

با اعمال تحریم‌ها احتمال دارد حتی سرویس اندروید را به روی ایرانیان ببندند که در صورت عملی شدن این تصمیم، بازهم موجی از مهاجرت کسب و کارها را در پی خواهیم داشت.

با این وجود به گفته هاشمی وضعیت برخی استارت‌آپ‌های بزرگتر در شرایط تحریم بهتر است، چرا که نرم افزارهای کاربردی خود را توسعه داده‌اند و به کشورهای دیگر نیاز ندارند. اما متاسفانه در این‌ کسب و کارها که اتفاقا منابع مالی دارند و سرمایه خوبی هم جذب کرده‌اند فضای ناامیدی رواج دارد. تا پارسال در کشور استارتاپ خوب داشتیم اما منابع مالی برای سرمایه گذاری کم داشتیم، امسال صندوق‌های سرمایه‌گذاری پول دارند اما استارت‌آپی که خوب باشد کم است.وی در پاسخ به ادعای برخی مسئولان که معتقدند تحریم ها برای استارتاپ ها بهتر است اظهار کرد: من این حرف را قبول ندارم. در اینجا بازهم باید بین شرکت‌ها و کسب‌و‌کارهای نوین تفکیک قائل شد. یک زمان است که شرکتی تکنولوژی‌اش را از آلمان وارد می‌کرده و حالا با اعمال تحریم‌ها، تولیدکننده مجبور است این تکنولوژی را توسعه دهد؛ در این شرایط تحریم عملا باعث توسعه آن تکنولوژی می‌شود که اتفاق خوبی است.اما درباره استارتاپ‌ها وضع متفاوت است. اساس فعالیت بسیاری از آن‌ها فناوری‌هایی است که به صورت نرم افزار ارائه می‌شود. ما اگر بخواهیم مشابه آن زیرساخت‌ها را داخل کشور ایجاد کنیم شاید حدود سه تا پنج سال زمان نیاز داشته باشد که تقریبا نشدنی است. به این ترتیب ما در فضای استارتاپی از زیر ساخت خارجی‌ها استفاده می‌کنیم اما در فضای عادی کسب‌و‌کار مثل واردات از خروجی محصول آن‌ها بهره می‌بریم. در نتیجه تهدیدهای تحریم مثل خروج نیروهای متخصص استارتاپی و خروج نیروی کار بیشتر از فرصت‌های آن است.

این عضو اتاق بازرگانی تهران در تشریح راه های نجات استارتاپ ها اظهار کرد: استارتاپ‌ها به کمک بخش خصوصی نیاز دارند و با منابعی که مثلا صندوق نوآوری شکوفایی به آن‌ها ارائه می‌دهد، خیلی نمی‌توانیم به تقویتشان امیدوار باشیم. مثلا اگر بخواهیم استارتاپی در فضای بین المللی رشد کند به 10 میلیون دلار سرمایه‌گذاری نیاز دارد که حدود 150 میلیارد تومان می‌شود. این در حالی است که مجموع سرمایه گذاری خطرپذیر ما امسال قرار است 300 میلیارد تومان باشد و عملا نمی‌توان با آن کاری از پیش برد. قرار بود این پول از بخش خصوص تامین شود اما در حال حاضر منابع بخش خصوصی از کشور خارج می‌شود.

هاشمی در تشریح نقش استارتاپ ها دراقتصاد کلان کشور تاکید کرد: استارت‌آپ‌های بزرگ اگر رشد کنند نهایتا می توانند با یک سری سرویس‌های نوآورانه، هزینه تمام شده خدمت را برای مردم کاهش دهند. این‌ها با یک سری الگوریتم هوش مصنوعی منابع انسانی خود را کم می‌کنند و قیمتشان نسبت به بقیه ارزان‌تر است که این عمل منفعت عمومی را در پی دارد. اما خیلی خوشبین نیستم که بتوانند باعث بزرگ شدن اقتصاد شوند. در نتیجه حجم اقتصاد داخلی ثابت می‌ماند و استارتاپ‌ها فقط آن را بهره‌ور‌تر می‌کنند.

وی افزود: در شرایط فعلی باید تمام تمرکز خود را روی توسعه صنعت کشور بگذاریم و از استارتاپ‌ها هم برای تقویت آن‌ها استفاده کنیم. مثلا یک سری استارتاپ‌های صنعتی که می‌توانند خرابی تجهیزات را پیش‌بینی و تامین و توزیع کالا را بین کارخانجات بهینه کنند، خیلی دنبال ارائه سرویس به مردم نروند و به صنایع خدمات ارائه دهند.

این فعال اقتصادی یادآور شد: اگر قرار است در این شرایط استارتاپی به اقتصاد کشور کمک کند، استارتاپ‌های B2B در صنعت هستند. در شرایط تحریمی همه شرکت‌های بزرگ و کارخانه‌دارها با مشکل مواجه شده‌اند که اصلی‌ترین آن، بالا رفتن هزینه‌ها و کاهش بهره‌وری است. در شرایط فعلی بهتر است شرکت‌های بخش خصوصی با استارتاپ‌ها تعامل کنند و سرویس آن‌ها را در شرکت خودشان به کار بگیرند تا هزینه‌هایشان کاهش یابد.

بر اساس این گزارش بسیاری از استارتاپ ها امیدوارند در شرایط فعلی با تسهیل برخی از امور برایشان زمینه فعالیت های پرقدرت و تحریم شکن در کشور توسط استارتاپ ها فراهم شود.کارشناسان نیز بر این باورند که اگر دست روی دست بگذاریم به زودی بسیاری از استعدادهای کشورمان در حوزه کسب و کارهای نوین برای اسیر کشورها کار می کنند و ما تنها حسرت خواهیم خورد.

برچسب ها: شروع
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: