آخرین اخبار
کد خبر: ۳۹۱۷۱
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۹
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
با رشد بالای نقدینگی در اقتصاد ایران و رکود بخش گسترده‌ای از تولید و تجارت، حجم گسترده‌ای از نقدینگی سرگردان به بازارهای غیرمولد تزریق شده اند.

بخشی از آن هم به منظور دلالی و سوداگری در بازارهای دیگر به کار رفته است. در نبود امنیت پولی و کاهش ارزش ریال، افراد به دنبال حفظ ارزش سرمایه خود هستند و آن را به دارایی‌هایی تبدیل می‌کنند که در مقابل تورم مصون هستند و آسیب کمتری می‌بینند. از طرف دیگر دولت با اجرای بعضی از سیاست‌ها به دنبال استفاده از صادرکنندگان جزئی و مقطعی است. در پی همین امر طی یک سال اخیر صادرکنندگان بی‌شناسنامه‌ای تحت عنوان صادرکنندگان سایه ظهور کرده‌اند.

از آنجایی که این افراد اطلاع چندانی از مفهوم صادرات ندارند، فقط به دنبال سود می‌گردند و تاثیری روی کیفیت کالا نمی‌گذارند. به عبارت بهتر صادرکنندگان سایه حضور دائمی در بازارهای صادراتی ندارند و تاثیر عکس روی بازار می‌گذارند و به دلیل صادرات کالای بی‌کیفیت بازارهای هدف را سیبل خود قرار می‌دهند. در واقع این افراد باعث بدبینی کشورهای واردکننده نسبت به کالاهای ایرانی شده‌اند. در این زمینه از سیاست‌گذار انتظار می‌رود که اولویت‌های صادراتی کشور را تغییر دهد. راهکار هم این است که دولت به جای هزینه برای صادرکنندگان سایه، به مطالعه بازارهای هدف بپردازد. مطالعه این بازارها هم اقدام چندان پیچیده و هزینه‌زایی نیست.

باید نگاهی واقع‌بینانه نسبت به ظرفیت‌های تولیدی و صادراتی خود داشته باشیم و پس از آن با انجام مذاکره از نیاز سایر کشورها مطلع شویم. البته این اطلاعات معمولا محرمانه است و به‌راحتی نشت نمی‌کند و نباید صرفا به مذاکرات پایبند باشیم. تعداد زیاد سفارتخانه‌ها در سایر کشورها به درد انجام چنین اموری هم می‌خورد و سفرای ما می‌توانند طبق مطالعه و تجربه، نیاز کشورهای مختلف را در اختیار سیاست‌گذاران کشور قرار دهند. همچنین اگر چاره‌ای جز استفاده از صادرکنندگان سایه وجود ندارد، باید روی عملکرد آنها نظارت دقیق انجام شود.

سیاست‌های نادرست دولت باعث قدرت‌یابی صادرکنندگان سایه شده و آنها حتی بر صادرکنندگان خوشنام هم احاطه پیدا کرده‌اند. این افراد نوظهور رانت جدیدی را در بخش بازرگانی به وجود آورده‌اند و صادرکنندگان کشور را دچار درگیری‌های تازه‌ای کرده‌اند.محمد حسین برخوردار / کارشناس اقتصادی

برچسب ها: شروع
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: