آخرین اخبار
کد خبر: ۳۹۱۷۰
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۷
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
«شروع» از تبعات تحریم محصولات و صنایع معدنی ایران توسط آمریکا گزارش می دهد
گروه صنعت، معدن و تجارت: محصولات و صنایع معدنی ایران مشتریان خاص خود را دارد و تحریم ها نمی تواند مانع صادرات این محصولات شود.

به گزارش شروع آنلاین، هرچند با اجرایی شدن تحریم های جدید از سوی دولت آمریکا دسترسی ایران به ارز صادرات صنایع معدنی با مشکل مواجه خواهد شد. پیش از این تولیدکنندگان صنایع فلزی با وجود مشکلات در مبادلات بانکی می‌توانستند مواد اولیه و ماشین‌آلات خود را از طریق ارز حاصل از صادرات تأمین کنند ولی در شرایط جدید آنها با مشکلات دیگری روبرو می‌شوند.

هجدهم اردیبهشت‌ماه، آمریکا تحریم‌های جدیدی را علیه صنایع فلزی ایران از جمله صنعت مس کشور اعلام کرد. دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا به شرکت‌های خارجی طرف قرارداد با ایران 90 روز مهلت داد تا معاملات و روابط تجاری خود را در بخش فلزات پایان دهند. آغاز این تحریم‌ها در شرایطی است که براساس برنامه راهبردی وزارت صنعت، معدن و تجارت، «توسعه اکتشاف و ظرفیت‌های تولید»، و «توسعه سرمایه‌گذاری» از جمله اهداف اساسی صنعت مس کشور تا افق 1404 است. بنابراین این نگرانی وجود دارد که تحریم‌های تازه منجر به کاهش تولید و صادرات مس شود.

آمارها نشان می‌دهد که صادرات صنایع معدنی در سال 97 ظرف یازده ماه، حدود 10 میلیارد دلار بوده است. در چنین شرایطی با تحریم جدید دونالد ترامپ دسترسی ایران به ارز صادرات صنایع معدنی با مشکل مواجه خواهد شد. حقیقت این است که تصمیم جدید آمریکا برای تحریم ایران تبعاتی برای تولیدکنندگان صنایع فلزی به همراه خواهد داشت. چون پیش از این تولیدکنندگان صنایع فلزی باوجود مشکلات در مبادلات بانکی می‌توانستند مواد اولیه و ماشین‌آلات خود را از طریق ارز حاصل از صادرات تأمین کنند و لذا در شرایط جدید در صورتی که این ارز وارد کشور نشود، تولیدکنندگان صنایع فلزی در خصوص تأمین مواد اولیه و ماشین‌آلات با مشکلات جدیدی روبرو می‌شوند. البته کشورهای همسایه به صنایع و محصولات معدنی ایران نیاز دارند و بنابراین چرخه صادرات قطع نخواهد شد.

ترکیه، عراق و افغانستان به دنبال مس ایران

در همین حال کوروش شعبانی نایب‌رئیس انجمن مس ایران در گفتگو با پایگاه خبری اتاق ایران با تأکید بر این نکته که اعمال هر نوع تحریمی علیه اقتصاد ایران، باعث ایجاد محدودیت‌هایی خواهد شد، افزود: با این حال، خوشبختانه خریداران فلزات کشور اغلب شرکت‌های خارجی کوچک و متوسطی هستند که درگیر محدودیت‌های دولتی کشور‌های‌شان نیستند. نایب‌رئیس انجمن مس ایران گفت: هرچند این احتمال وجود دارد که فروش مصنوعات و تولیدات فلزی در ماه‌های آینده محدود شود اما بعید است در روند کار شرکت‌های خصوصی خللی وارد شود. شعبانی افزود: ممکن است در حوزه‌های مالی و بانکی دچار مشکلاتی شویم که بخش‌هایی از آن در گذشته نیز وجود داشته است. نکته‌ای که وجود دارد پایین آمدن قدرت چانه‌زنی شرکت‌های داخلی در برابر شرکت‌های خارجی است که می‌خواهند از این موقعیت به نفع خود استفاده کرده و قیمت‌های پیشنهادی خودشان را تحمیل کنند. او همچنین خاطرنشان کرد: سال گذشته شرکت مس ایران حدود 250 تا 260 هزار تن تولید داشته است؛ مصرف داخلی در بهترین حالت 120 هزار تن است بنابراین صنعت مس کشور در سال 98 باید تمرکز اصلی خود را بر صادرات، به‌خصوص بر صادرات به کشورهای همسایه بگذارد. به گفته نایب رئیس انجمن مس ایران، عراق، افغانستان و به ویژه ترکیه از جمله کشورهای عمده برای صادرات مس ایران محسوب می شوند که به کلی مصرف کننده هستند.

تاثیر تحریم ها کمتر از موانع داخلی است

در همین حال به گفته یک فعال معدنی، تحریم جدید آمریکا موضوع تازه‌ای نیست که بخواهد چندان بر عملکرد فعالان این حوزه تاثیرگذار باشد و برعکس سبب خیر شد تا مسئولان کمی بشتر به فکر باشند تا از محدودیت‌ها داخلی بکاهند. کامران وکیل، دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مواد معدنی در گفتگو با ایسنا، اظهار کرد: قطع به یقین تولیدکنندگان و صنعتگران ما راه حل‌هایی برای دور زدن تحریم‌ها دارند که می‌تواند اثرات این محدودیت‌ها را به حداقل برساند. وی افزود: تحریم فلزات یک وجه خوبی هم داشته است. سال‌هاست که مدیران دولتی ما بیشتر از تحریم‌ها، بر صنعت کشور و در حوزه معدن، محدودیت ایجاد کرده‌اند. همیشه دو مدل تحریم در بخش معدن وجود داشته است. علاوه برای تحریم‌های خارجی که شامل همه بخش‌های صنعت می‌شود، تحریم‌های داخلی نیز بعضاً دست و پا گیرتر عمل کرده‌اند.

وکیل ادامه داد: یک روز حقوق دولتی را بدون در نظر گرفتن قوانین و دستورالعمل، اضافه کردند، عوارض صادراتی در نظر گرفته شد و روز دیگر مالیات بر صادرات؛ لذا تحریم چندان واژه ناآشنایی برای فعالین معدنی نیست. در حال حاضر تحریم‌های خارجی ایجاد شده که می‌توان برای آن راهکارهای در نظر گرفت. وی ابراز امیدواری کرد که این بار نیز حتماً راهکارهایی تدوین می‌شود تا معدن کشور و اشتغال‌های وسیعی که در سراسر کشور از بابت آن وجود دارد؛ کمترین آسیب را بپذیرد. دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مواد معدنی اظهار کرد: ما از صحبت‌های ترامپ خیلی نمی‌ترسیم اما زمانی که در داخل قوانینی تصویب می‌شود که تمام تجار را مختل می‌کند؛ نگران‌کننده است. فعال معدنی که مایحتاج معدن خود را با دلار ۴,۲۰۰ تومان تهیه می‌کند، چطور می‌تواند محصول خود را با دلار ۹۰۰۰ تومانی صادر کند و به سامانه نیما برگرداند. واحد معدنی که بخواهد دلار خود را به سامانه نیما برگرداند، با توجه به هزینه‌های دلار ۱۴ هزار تومانی، در حقیقت ورشکسته است و اگر تعطیل کند بهتر است.

وکیل در ادامه اضافه کرد: سال ۹۰-۹۱ هم از این دست اتفاقات افتاد. کشتیرانی‌ها تحریم کردند، کانتینر برای مقصد چین نبود و قیمت آن یک‌دفعه چندین برابر شد. اما فعالان توانستند با در نظر گرفتن راهکارهای مختص خود از بحران عبور کرده و محدودیت‌ها را به فرصت تبدیل کنند. دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان مواد معدنی در پایان اظهار کرد: تحریمی که پنج روز پیش رئیس جمهور آمریکا علیه بخش معدن و صنایع معدنی ایران اعلام کرد بیشتر یک اقدام نمادین از سوی آمریکا در حوزه‌هایی همچون فولاد، مس و آلومینیوم است؛ چرا که در زمانی که آمریکا رسماً خروج خود را از برجام اعلام کرد، فلزات اساسی ایران از جمله فولاد، مس و آلومینیوم نیز در حوزه تحریم‌ها اعلام شد. در طول یکسال گذشته بخش فولاد، مس و سنگ آهن ایران، رشد صادرات خود را داشته‌اند و محصول خود را با راهکارهای منحصر خود در بازارهای مختلف با وجود تمام دشواری‌ها به فروش رسانده‌اند.

برچسب ها: شروع
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: