آخرین اخبار
کد خبر: ۳۸۹۵۳
تاریخ انتشار: ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۵
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
دبیرکل کانون انجمن های صنایع غذایی ایران گفت: با افزایش دو برابری قیمت گندم آسیابانی و دروم، مجوز افزایش 70 درصدی قیمت ماکارونی صادر شد.
به گزارش شروع آنلاین ،«کاوه زرگران» روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره علت افزایش قیمت ماکارونی در بازار مصرف افزود: مجوز افزایش قیمت برای صنعت ماکارونی توسط سازمان حمایت تولید کنندگان و مصرف کنندگان صادر شده است.
وی اظهارداشت: پیش از این قیمت هر کیلوگرم گندم آسیابانی 950 تومان بود که دولت بابت آن یارانه پرداخت می کرد، اما با توجه به مشکلات دولت در تامین بودجه مورد نیاز خود و افزایش قیمت گندم، این یارانه برای بخش صنف و صنعت قطع شده است.
وی تصریح کرد: بنابراین سازمان حمایت تولید کنندگان و مصرف کنندگان با تعیین نرخ یک هزار و 850 تومان برای هرکیلوگرم گندم آسیابانی (گندم نرم)، مجوز افزایش 70 درصدی قیمت ها را برای این صنف از جمله صنعت ماکارونی صادر کرده است.
در این ارتباط، «سید داود موسوی» معاون نظارت بر کالاهای مصرفی و شبکه های توزیع اقتصادی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان به خبرنگار ایرنا گفت: قیمت ماکارونی به دلیل بررسی مجددی که اتحادیه مربوطه باید انجام دهد، به فردا موکول شده است؛ هرچند افزایش قیمت حدود 70 درصدی که تقریبا قطعی است.
به گفته این مقام مسئول، نرخ گندم مورد استفاده برای تولید ماکارونی که تا پارسال کیلویی 900 تومان بوده، از آغاز امسال به حدود یک هزار و 800 تومان افزایش یافته که با احتساب سایر هزینه ها به یک هزار و 900 تومان رسیده و همین موضوع بر افزایش قیمت این ماده غذایی تاثیرگذار شد.

** امسال دولت گندم دروم در اختیار صنعت ماکارونی قرار نمی دهد
دبیرکل کانون انجمن های صنایع غذایی ایران با تاکید براین که دولت امسال گندم دروم در اختیار صنعت ماکارونی قرار نمی دهد گفت: درسالهای گذشته نیز به دلیل حجم پایین تولید گندم دروم در کشور، این محصول توسط دولت در اختیار صنعت ماکارونی قرار می گرفت.
وی اظهارداشت: در سال های گذشته نیز به دلیل حجم کم تولید گندم دروم، این محصول با گندم معمولی مخلوط می شد و در اختیار صنعت قرار می گرفت، اما امسال هنوز مشخص نیست دولت چه تصمیمی برای تامین گندم دروم مورد نیاز صنعت ماکارونی دارد.
دبیر کل کانون انجمن های صنایع غذایی اضافه کرد: پیش از این نیز صنعت ماکارونی گندم دروم را به طور مستقیم خریداری نمی کرد، بلکه دولت آن را با سهمیه بندی در اختیار این صنعت قرار می داد.
زرگران بر این باور است که با توجه به نیاز صنعت ماکارونی به گندم دروم، نیاز است که دولت برای تامین آن از محل واردات چاره ای بیندیشد تا مشکل این صنعت مرتفع شود.
زرگران به افزایش هزینه های تمام شده تولید صنعت ماکارونی از جمله دستمزد کارگری، کارتن و بسته بندی اشاره کرد و ادامه داد: ماکارونی از محصولاتی است که توسط دولت قیمت گذاری می شود و این افزایش 70 درصدی قیمت بدون احتساب افزایش هزینه های تمام شده تولید برای این صنعت است.
به گزارش ایرنا، قیمت آرد مصرف خبازی و صنف و صنعت جداگانه است و برای نانوایی‌های آزادپز و دولتی تغییر قیمتی صورت نگرفته است، اما در صنایع به دلیل افزایش قیمت گندم، شاهد افزیش قیمت ها هستیم.
طبق مصوبه سازمان حمایت از تولید کنندگان و مصرف کنندگان قیمت هر بسته ماکارونی ۷۰۰ گرمی با 70 درصد افزایش، به پنج هزار و 450 تومان می رسد.
این درحالیست که قیمت هر بسته ماکارونی بستگی به وزن آن از 6 هزار تومان تا 10 هزار تومان در بازار افزایش قیمت پیدا کرده است که حتی در برخی از فروشگاه های سطح شهر نیز یافت نمی شود.
پیش از این، قیمت ماکارونی با توجه به وزن و نشان آن، هر بسته 500 گرمی دو هزار تومان و هر بسته 700 گرمی 2 هزار و 700 تومان بود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: