آخرین اخبار
کد خبر: ۳۸۶۰۱
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
سیلاب راه ها «رونق تولید» را بست
گروه صنعت، معدن و تجارت: طی هفته های گذشته سیلاب بیش از 2 هزار میلیارد تومان به بخش‌های صنعتی و صنفی خسارت وارد کرده است.
به گزارش شروع آنلاین ،این رقم که از سوی وزیر صنعت، ‌معدن و تجارت اعلام شد هر روز و با مشخص شدن ابعاد جدیدی از خسارت های سیل بیشتر می شود. به نظر می‌رسد در سالی که «رونق تولید» نامگذاری شده، خسارت‌های ناشی از سیل بخش اعظمی از معادلات مسئولان برای حل مشکل صنعت و کمک به خروج تولید از رکود را بر هم زده است. یک بلای طبیعی، حالا گرهی کور بر کلاف پیچیده رونق تولید در اقتصاد ایران زده است.

طبق آخرین گزارش های منتشر شده از سوی وزارت صمت خسارت‌های اولیه بخش صنعت، معدن و تجارت در سیل اخیر تاکنون ۲۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال برآورد شده است. براساس برآوردهای صورت گرفته، خسارت‌های وارد شده ناشی از سیل به واحدهای صنعتی تاکنون ۵ هزار میلیارد ریال، واحدهای صنفی حدود ۴ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال، قالیبافان حدود هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال و زیر ساخت‌ها و تأسیسات شهرک‌های صنعتی و راه‌های دسترسی به معادن حدود هزار و ۵۵۰ میلیارد ریال برآورد شده است. خسارت‌های صنعت، معدن و تجارت استان خوزستان با توجه به وضعیت فعلی قابل بررسی نیست، اما طبق برآوردهای اولیه حدود ۱۰ هزار میلیارد ریال به این استان خسارت وارد شده است. بنابراین گزارش، طبق برآوردهای اولیه تاکنون به ۳۸۲ واحد صنعتی و ۱۷ هزار و ۹۰۰ نفر قالیباف در سیل اخیر خسارت برآورد شده است. در استان گلستان ۱۰۰ واحد و ۱۰ هزار نفر، استان مازندران ۳۰ واحد و هزار نفر، استان ایلام ۸۰ واحد و ۲۰۰ نفر، استان لرستان ۱۲۵ واحد و ۶ هزار و ۲۰۰ نفر، استان کرمانشاه ۳۰ واحد و ۵۰۰ نفر و چهار محال و بختیاری ۱۷ واحد در قالیبافی خسارت دیده اند. خسارت‌های وارد شده به بخش قالیبافی استان خوزستان هنوز قابل بررسی نیست. همچنین تاکنون در استان‌های گلستان، ایلام، لرستان، کرمانشاه، مازندران، لرستان و چهارمحال و بختیاری ۲۶ شهرک صنعتی از لحاظ زیرساخت و تأسیسات شهرک دچار خسارت شده اند که از محل اعتبار تملک دارایی‌های سرمایه‌ای برای بازسازی آن‌ها و دسترسی به معادن ۱۵۴ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان اختصاص داده شده است. خسارت مربوط به استان خوزستان در این بخش تاکنون برآورد نشده است.

در همین حال معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: بررسی وضعیت تولید، زیرساخت ها (نظیر شهرک های صنعتی) و رفع مشکلات بنگاه ها در استان های سیل زده امسال در اولویت ستاد تسهیل و رفع موانع تولید قرار دارد. به گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت، فرشاد مقیمی در نخستین نشست ستاد تسهیل و رفع موانع تولید در سال 98 افزود: شفاف سازی و اطلاع رسانی قوانین، مصوبه ها و مقررات حوزه تولید برای آگاهی تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی یکی از برنامه های این ستاد است. وی اظهار داشت: امسال به عنوان «رونق تولید» نامگذاری‌شده و ایجاد هماهنگی، هم افزایی و وحدت رویه بین دستگاه های ملی به منظور هدایت و انسجام تصمیم ‌گیری در حوزه تولید بسیار حائز اهمیت است.

معاون امور صنایع وزارت صنعت، حل و فصل مشکلات بنگاه های تولیدی کوچک، متوسط و بزرگ در کارگروه های استانی با تفویض اختیارات دستگاه های ملی به سازمان های استانی را از دیگر برنامه های این ستاد برشمرد. به گفته وی، این ستاد سعی بر آن دارد که از همه ظرفیت های قانونی و مقرراتی موجود استفاده کند و به منظور بهبود وضعیت تولید کشور عملیاتی کردن آنها مانند احکام مرتبط در قانون بودجه 98، قانون حداکثر استفاده از توانمندی های ساخت داخل، قانون رفع موانع تولید، قانون بهبود فضای کسب و کار و غیره تسریع شود.

حمایت از خودکفایی و توانمندسازی همه بخش های راهبردی، از بندهای اقتصاد مقاومتی است. مقیمی بهمن سال گذشته اعلام کرد: هیات دولت نیز برای خروج واحدهای تولیدی و صنعتی از رکود 40 هزار میلیارد تومان مصوب کرده و این رقم توسط رئیس جمهوری ابلاغ شده است که در نشست های تخصصی با بانک ها شیوه پرداخت تسهیلات اعلام می شود. معاون امور صنایع وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: تصمیم دولت برای ممنوعیت واردات یکهزار و 339 قلم کالا آثار مستقیم بر رونق تولید می گذارد و با این اقدام ظرفیتی به ارزش چهار میلیارد و 600 میلیون دلار در بازارهای داخلی برای عرضه محصولات داخلی ایجاد شد.

صنعت در ایران چند سالی است بحران را پشت بحران تجربه می‌کند و به همین خاطر وضعش‌ مانند کلافی است با هزاران گره که برخی شاید با دست باز می‌‌شود و بعضی دیگر با دندان، برخی گره‌‌ها اما همچنان کور مانده‌‌اند. نگاهی به روزگاری که طی چند سال گذشته بر صنعت کشور گذشته به خوبی این حقیقت را به تصویر می‌کشد. بسیاری از کارشناسان معتقدند، سرنخ مشکلات بی‌شماری که سال‌های سیاه بی‌پولی را برای صنایع کشور رقم زده، ریشه در سیاست‌‌های پولی و بانکی دارد. همانطور که بارها از زبان صنعت‌گران هم شنیده شده است؛ باری که حالا بر شانه‌های نحیف صنعت سنگینی می‌‌کند، نتیجه سال‌‌ها بی‌توجهی در ارائه تسهلات بانکی به این بخش بوده است. آمارها می‌گویند سهم صنایع کشور از تسهیلات بانکی ۳۰ درصد است. شاید همین آمار کافی باشد تا درک کنیم تسهیلات به جای آنکه درمان باشد به درد بزرگی برای صنایع تبدیل شده است. حالا در این شرایطعدم آمادگی مسئولان برای مقابله با بلایای طبیعی هم قوز بالا قوز اقتصاد کشور شده است. سیل رقمی در حدود دو هزار میلیارد تومان به کارخانه‌‍‌ها و واحدهای صنفی خسارت وارد کرد. اگر چه سال 98 به نام « رونق تولید»، آغاز شد صنایع کشور همچنان درگیر رکود، تعطیلی و از پا افتادگی هستند.

برچسب ها: شروع ، سیل
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: