کد خبر: ۳۸۵۳۳
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۴
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
نگاه به کشورهای اسلامی و همسایه سیاست راهبردی و استراتژیک جمهوری اسلامی ایران.


 بخش خصوصی ایران نیز توجه جدی به توسعه روابط تجاری و اقتصادی با کشورهای اسلامی به‌ویژه همسایه، را در دستور کار خود قرار داده است. در این میان کشور دوست و برادر، عراق از جایگاه ویژه‌ای برخورداراست. بخش خصوصی ایران در کنار تجارت کالایی همواره در پی توسعه روابط اقتصادی از طریق انتقال تجارب، سرمایه‌گذاری در تولید مشترک محصولات صنعتی با فعالان اقتصادی عراق است. آمارها نشان می‌دهد حجم مبادلات تجاری دو کشور در سال 2018 با افزایش همراه بوده است. ولی سوال اساسی این است که آیاحجم روابط فعلی ایران و عراق در خور ظرفیت‌های اقتصادی و توانایی‌های دو کشور است؟  قطعاً پتانسیل‌های همکاری اقتصادی میان دو کشور فراتر از این میزان است در این ارتباط وجود برخی مشکلات مانع از دستیابی به سطح مناسب مطلوب اقتصادی در حد انتظار طرفین شده است.

‌عدم وجود روابط بانکی و مبادلات پولی و پوشش‌های بیمه‌ای، مشکلات حمل ونقل و روادید، مشکلات گمرکی و استاندارد از جمله مشکلات عمده‌ای است که موجب کندی در مراودات اقتصادی فیمابین شده است که حل این مشکلات جزو مطالبات فعالان اقتصادی بخش‌های خصوصی از دولتمردان دو کشوراست در عین حال انتظار می‌رود با تسهیل تردد تجار و یکسان‌سازی تعرفه‌های گمرکی زمینه برای تجارت سالم و روان میان فعالان اقتصادی بیش از پیش فراهم شود.

امضای موافقتنامه تجارت آزاد بین دو کشور ایران و عراق اولین پیشنهادی است که می توان برای افزایش نقش آفرینی بخش خصوصی در بازسازی عراق مطرح کرد. همچنین تعمیق روابط اقتصادی دو کشور از طریق ایجاد مناطق آزاد تجاری، شهرک‌های صنعتی و ساماندهی بازارچه‌ها و ایجاد دروازه مشترک گمرکی بین دو کشور پیشنهاد بعدی است. پیشنهاد دیگر اینکه نگاه به ایران به عنوان دروازه ورود به کشورهای آسیای میانه (CIS) و استفاده از مسیر ترانزیتی ایران برای دسترسی به بازار بزرگ 450 میلیون نفری پیرامون و همچنین استفاده از مسیر ترانزیتی عراق برای دسترسی به بازار سوریه، لبنان و اردن مورد نظر قرار بگیرد. از طرف دیگر ایجاد سازوکارهای لازم برای حضور گسترده شرکت‌های صدور خدمات فنی ومهندسی ایران در پروژه‌های عمرانی عراق از مطالبات شرکت‌های خدمات فنی ومهندسی ایرانی است که در عراق پروژه‌های متعدد اجرا کرده یا در حال اجرا هستند.


حمید حسینی / عضو اتاق بازرگانی

برچسب ها: شروع
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: