آخرین اخبار
کد خبر: ۳۸۵۲۶
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۸
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
زنگنه درباره تبعات تشدید فشار تحریم ها به ایران هشدار داد
گروه انرژی: روسیه بار دیگر بر افزایش تولید نفت توسط اوپک و شرکا تاکید کرد.

وزیر دارایی روسیه گفته است این احتمال وجود دارد به همراه اوپک تصمیماتی برای بالا بردن تولید نفت به جهت مبارزه با سهم بازار نفت آمریکا در بازار اتخاذ کنند، اما این افزایش تولید ممکن است قیمت نفت را به کمتر از 40 دلار در هر بشکه برساند. وزیر دارایی روسیه با طرح این سوال که آیا تصاحب بازار مهمتر است یا کاهش تولید گفت: یک معمای غیرقابل حل وجود دارد: باید با اوپک چه کار کنیم؟ آیا باید بازار را که توسط آمریکایی ها اشغال شده است از دست دهیم یا معامله کاهش تولید را ادامه دهیم؟ اگر معامله رها شود، قیمت نفت کاهش خواهد یافت، و سرمایه گذاری های جدید محدودتر خواهد شد، در نتیجه تولید آمریکا نیز کمتر می شود زیرا هزینه تولید نفت شیل بالاتر از تولید سنتی است.

اما افزایش تولید ما می تواند نفت را به بشکه ای 40 دلار برساند که ممکن است برای یک سال پایدار بماند. هنوز هیچ توافقی برای معامله صورت نگرفته است و معلوم نیست اعضای اوپک به این پیشنهاد واکنش مثبتی داشته باشند. اوپک و متحدانش در ماه دسامبر نسبت به کاهش تولید یک میلیون و 200 هزار بشکه ای نفت به توافق رسیدند تا سلطه آمریکا بر قیمت های جهانی نفت را کاهش دهند. آمریکا در سال میلادی گذشته با ثبت رکوردهای جدید در تولید نفت شیل، باعث شد تا قیمت های جهانی نفت با کاهش 11 درصدی در سال گذشته مواجه شود. مخالفت روس ها نسبت به کاهش تولید اوپک از ابتدای معامله وجود داشت و روس ها مخالف ترین عضو توافق اوپک پلاس بودند. موتور کاهش تولید روس ها از سایر کشورهای حاضر در معامله دیرتر روشن شد و آنها به بهانه شرایط آب و هوایی کشور و زمستان های سرد دیرتر از سایر اعضا دست به کاهش تولید زدند که این امر نارضایتی اعضا به ویژه عربستان را به همراه داشت.

سعودی ها در مقطع زمانی مشخصی توانستند روس ها را مجاب به کاهش مناسب تولید کنند، اما این موافقت پایداری چندانی نداشت و مقامات روس طی ماه گذشته، تنها درباره افزایش تولید نفت پس از اتمام 6 ماهه معامله اوپک پلاس صحبت کرده اند. با توجه به اینکه اقتصاد روسیه وابسته به نفت نیست، و تغییر قیمت های جهانی برای آنها در اولویت قرار نمی گیرد، به نظر می رسد حضور استراتژیک آنها ها در بازار مهمتر از قیمت ها باشد، در نتیجه روس ها طی ماه های گذشته بیشتر درصدد تثبیت جایگاه جهانی خود در بازار به ویژه دربرابر آمریکا بوده اند تا کاهش تولید به بهای افزایش قیمت ها.

در همین حال خبرگزاری تاس به نقل از وزیر دارایی روسیه نوشته است که روسیه و اوپک ممکن است تصمیم بگیرند تولیدشان را برای مبارزه سهم بازار با آمریکا افزایش دهند اما این اقدام قیمت‌های نفت را تا سطح ۴۰ دلار در هر بشکه پایین خواهد برد. به گزارش ایسنا، آنتون سیلوآنوف در ادامه گفته است که قیمت‌های نفت ممکن است به مدت یک سال به ۴۰ دلار در هر بشکه یا کمتر از آن سقوط کند. وزیر دارایی روسیه همچنین اظهار کرد که هنوز تصمیمی درباره پیمان کاهش تولید گرفته نشده و وی نمی‌داند آیا کشورهای اوپک از این سناریو راضی خواهند بود یا خیر.

اوپک، روسیه و سایر تولیدکنندگان غیراوپک معروف به گروه اوپک پلاس، توافق کرده‌اند تولیدشان را از اول ژانویه به مدت شش ماه به میزان ۱.۲ میلیون بشکه در روز کاهش دهند. قرار است این تولیدکنندگان در روزهای ۲۵ و ۲۶ ژوئن برای تصمیم‌گیری درباره سیاست تولید و تمدید پیمان کاهش تولید دیدار کنند. پیمان اوپک پلاس کمک کرده قیمت‌های نفت امسال ۳۲ درصد افزایش پیدا کرده و به حدود ۷۲ دلار در هر بشکه برسد. بالا رفتن قیمت‌ها سبب شده دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا از اوپک درخواست کند در اقداماتش برای محدودیت عرضه تجدیدنظر کند. اوپک اعلام کرده که محدودیت‌های عرضه باید حفظ شوند اما شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد موضع این گروه ملایم‌تر شده است. منابع آگاه اواخر هفته گذشته به رویترز اظهار کردند که اگر تولید نفت ونزوئلا و ایران کاهش بیشتری پیدا کند و روند صعودی قیمت‌ها تداوم داشته باشد، اوپک تولید نفت خود را از ژوئیه بالا خواهد برد زیرا تمدید کاهش تولید ممکن است باعث محدودیت شدید عرضه در بازار شود.

هشدار درباره تبعات تشدید فشار به ایران

از طرف دیگر بیژن زنگنه، وزیر نفت با اشاره ایران نیز به اینکه بازار نفت در اثر تحریم ها علیه ایران، روسیه و ونزوئلا و تنش ها در لیبی شکننده شده هشدار داد: اگر بخواهند فشار را بر روی ایران اضافه کنند، این شکنندگی به طرز غیرقابل پیش بینی اضافه خواهد شد. زنگنه درباره تهدید جدید وزیر امور خارجه آمریکا مبنی بر اینکه  فشار و تحریم ها بر ایران بیشتر و تمدید خواهیم کرد افزود: ما به کارمان ادامه می دهیم، آنچه که مهم است، این است که بازار شکننده است. این نیست که عرضه خیلی بالاتر از تقاضا باشد یا حتی ظرفیت های مازاد زیاد باشد. حرف هایی زده می شود که بیشتر تبلیغاتی است  تا  بازار را آرام کنند. اما هر روز بازار گران  تر می شود، و این نشان دهنده نگرانی بازار است. او ادامه داد: آقای ترامپ باید انتخاب کند که  می خواهد فشار بر ایران اضافه کند یا قیمت سوخت را در پمپ بنزین آمریکا پایین یا بالا نگه دارد. وزیر نفت گفت: در حال حاضر ونزوئلا مشکل دارد. روسیه را هم تحریم کرده اند، لیبی هم نا آرام است. در آمریکا هم بخشی از تولید از بین رفته است. اینها نشان می دهد که وضع تولید و عرضه و تقاضا بسیار شکننده است. اگر بخواهند فشار را بر روی ایران اضافه کنند، این شکنندگی به طرز غیر قابل پیش بینی اضافه خواهد شد. زنگنه در پاسخ به اینکه اگر تصور کنیم وضع کنونی سودان به نفع محوری پایان پذیرد که عربستان حمایت می کند و در ونزوئلا این فشارها ادامه یابد، آن موقع آیا فکر می کنید آمریکا موفق به فشار بیشتر بر ایران خواهد شدافزود: سودان در بحث نفت عددی نیست. عمدتاً نفت در سودان جنوبی است اما این اتفاقات  در سودان شمالی است که نفتی وجود ندارد.  ونزوئلا ادامه این وضع فشار را بر آمریکا هم اضافه می کند.

برچسب ها: شروع
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: