کد خبر: ۳۸۵۱۳
تاریخ انتشار: ۲۴ فروردين ۱۳۹۸ - ۲۰:۲۶
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
اعتراضات در سودان به حکومت 30 ساله عمر البشیر پایان داد اما مردم همچنان در خیابان ها مانده اند و منتظر برگزاری انتخابات هستند اما در این میان تصاویر زن جوان دانشجویی ماندگار شد و نماینده وجه زنانه اعتراضات شد.
به گزارش شروع آنلاین به نقل از ایرنا، آلاء صلاح النورانی زن جوان دانشجویی که روز دوشنبه 19 فروردین (8 آوریل 2019) بالای سقف یک خودرو رفت و برای جمعیت زنان و مردانی که در اطرافش ایستاده بودند آواز الثوره (سرود انقلاب) ‌خواند، عکس او در حالی که انگشتش را رو به آسمان گرفته بود از خیابان های خارطوم به تمام جهان رسید.
کاربران شبکه‌های اجتماعی سودان به او لقب «کنداکه» داده‌اند که به زبان باستانی سودان به ملکه یا زنان خاندان سلطنتی گفته می‌شود. آلاء یکی از هزاران زنی است که هفته‌هاست در خیابان‌های سودان فریاد اعتراض سر داده‌اند.
در سودان قوانین سختی در مورد پوشش زنان وجود دارد، حجاب اجباری است، پوشیدن شلوار برای زنان ممنوع است و سالانه 40 هزار تا 50 هزار زن تنها به دلیل لباسی که به تن کرده‌اند، توسط پلیس دستگیر می‌شوند.
آلاء صلاح درباره انتشار تصاویر او در رسانه های جهانی به گاردین می گوید که خوشحال است چرا که این عکس باعث شده مردم سراسر جهان از انقلاب سودان با خبر شوند روزی که آن عکس گرفته شد، من به 10 تجمع مختلف رفتم و سرود انقلاب را برای مردم خواندم. بار اول به میان پنج شش زن رفتم و شروع به خواندن کردم؛ آنها هم شروع به همخوانی کردند و بعد تجمع بزرگی شکل گرفت.
سرود «الثوره» به معنی انقلاب، سروده‌ شاعر سودانی به نام ازهری محمدعلی است. بندی در این سرود هست که می‌گوید: گلوله نمی‌کشد؛ آنچه می‌کشد، سکوت مردم است.
آلاء صلاح در مصاحبه دیگری به خبرگزاری فرانسه گفته است که زنان سودان همیشه در انقلابهای این کشور شرکت داشتند. اگر تاریخ سودان را بخوانید، می بینید که ملکه های ما دولت را هدایت می کردند. این بخشی از میراث ماست. افتخار می کنم که در این انقلاب شرکت کردم و خوشحالم که انقلاب ما اولین هدفش را به دست آورد.
شاید به همین دلیل است که مردم در اعتراض های این کشور فقیر و مسلمان به صلاح لقب ملکه داده اند. اما همین کاربرد کلمه ملکه با واکنش تند تعدادی از زنان فعال روبرو شده است آنها این ملکه را کلمه‌ای جنسیت‌زده برای توصیف زن می دانند. زنان معترض سودان می‌گویند که آن‌ها نه بالاتر از دیگران و ملکه‌اند و نه فرودست، آن ها خود را با مردان یکی می دانند و معتقدند مثل بقیه معترضان هستند، با همان تهدیدهای امنیتی و جانی مواجه‌اند که مردان هم با آن روبرو هستند، در همان سلول‌های تنگی زندانی می‌شوند که مردان زندانی را به آن‌جا می‌برند.
اما سودان پیش از این نیز زنان آزادیخواه بسیاری داشته است زنانی چون خالده زاهر، او در سال های استعمار بریتانیا در سودان فعال حقوق زنان بود و توسط ارتش بریتانیا دستگیر شد. او اولین زنی بود که علیه استعمار بریتانیا و برای استقلال سودان مبارزه می‌کرد. خالده زاهر که در زندان استعماری بریتانیا شکنجه شد، به نمادی از شجاعت و جسارت برای زنان تبدیل شد. او بعد از آزادی از زندان به همراه فاطمه طالب، یکی از اولین سازمان‌های فمینیستی سودان را راه‌اندازی کرد: «جمعیت فرهنگی زنان جوان».
کشور سودان سال هاست که درگیر جنگ داخلی است و تحریم های همه جانبه ایالات متحده آمریکا نیز بر مشکلات این کشور افزوده است. وخامت اوضاع اقتصادی این کشور هر سال بیشتر می شود. از آذر ماه گذشته دولت سودان اعلام ریاضت اقتصادی کرد. اقتصاد رانتی و ناتوانی از فروش نفت در بازارهای جهانی کشور وضعیت اقتصادی سودان را وخیم کرد. دولت در مرحله اول یارانه‌ بنزین و نان را قطع کرد، همین موضوع موجی از خشم و اعتراض به دنبال داشت.
در ابتدا خواسته‌ مردم معترض کاهش قیمت‌ها و بازگرداندن یارانه‌ بنزین و نان بود. اما به فاصله کوتاهی مردم خسته از سال‌‌ها دیکتاتوری عمر البشیر، خواسته‌های خود را گسترده‌تر کردند و خواهان برکناری البشیر از قدرت شدند. بیش از 4 ماه بعد از شروع اولین اعتراضات می گذرد اما معترضان همچنان عقب نشینی نکرده و به دنبال تحقق خواسته های خود هستند. گفته می شود تاکنون 70 نفر در این اعتراضات کشته شده اند.
اگرچه در تصاویر و فیلم‌هایی که از نخستین روزهای اعتراض در سودان منتشر شد حضور زنان کم رنگ است اما به فاصله کوتاهی ورق برگشت، زنان به خیابان آمدند و حضور آنها چشمگیر شد. کنشگران مدنی اهل سودان و کارشناسان سیاسی این کشور برآورد می‌کنند که گاه تا 80 درصد از تظاهرات‌کنندگان را زنان تشکیل می‌دهند. زنانی که سال ها حتی حق انتخاب نوع لباس خود را نداشتند.
از اواخر بهمن ماه خواسته های معترضان که از میان شعار های آنها نمایان می شد دیگر تنها به به فساد اقتصادی و فقر محدود نمی‌شد. بسیاری از شعارها علیه جنسیت‌زدگی در جامعه‌ سودان و قوانین محدودکننده ای که علیه زنان وجود دارد، بود. نقش زنان و فعالان حقوق زن در تظاهرات‌های اعتراضی ماه‌های اخیر بسیار پررنگ بوده است. ماه گذشته میلادی با وجود دستور رئیس جمهوری سودان جهت آزادی زنان بازداشت‌ شده در این اعتراضات، 9 نفر از این زنان در دادگاه‌های اضطراری به یک ماه زندان و 20 ضربه شلاق متهم شدند.
اعتراضات مردم سودان ادامه دارد. احمد عوض بن عوف، وزیر دفاع سودان، که پس از عمر البشیر ریاست حکومت را به دست گرفته بود، یک روز پس از کودتا استعفا کرد و جای خود را به ژنرال عبدالفتاح برهان داد. مردم سودان همچنان با حکومت نظامیان مخالفت می‌کنند.
در این میان جنبش زنان سودان در میانه اعتراضات فعال است، زنان سودانی در طول ماه های گذشته نشان داده اند که برای رسیدن به خواسته های خود حاضر به پرداخت هزینه هستند و تا پایان ایستاده اند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: