آخرین اخبار
کد خبر: ۳۸۴۵۲
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۲
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
فرمانده قرارگاه مرکزی راهیان نور کشور گفت: این قرارگاه و سازمان، در شرایط فعلی امکانات لازم را برای اسکان ۱۵۰ هزار نفر از سیل‌زدگان استان خوزستان فراهم کرده است.
سردار یعقوب سلیمانی درباره وضعیت خدمات‌رسانی قرارگاه و سازمان اردویی راهیان نور گفت: سپاه و بسیج در واقع خادم مردم هستند. هر جایی که برای مردم و کشور مشکلی ایجاد شود سپاه و بسیج پیشقدم و پیشگام هستند و برای کمک به مردم حضور پیدا می‌کنند. سازمان اردویی راهیان نور و قرارگاه مرکزی سپاه و بسیج در کنار سایر دستگاه‌ها در خدمت مردم بوده و هستند. از همان روزهای نخست که کشور درگیر سیلاب شد، ما در استان‌های کشور از جمله گلستان حضور داشتیم. با این حال بلافاصله پس از وقوع سیلاب در استان لرستان، نخستین حضور ویژه ما در استان لرستان و شهر پلدختر بود که برادران‌مان موکب راهیان نور را در این شهر راه‌اندازی و روند خدمت‌رسانی به مردم آسیب دیده را آغاز کردند.

وی افزود: در پلدختر برادران ما به مردم آسیب‌دیده و خسارت‌دیده از سیل خدمت می‌کنند. در حوزه میدانی به مردم کمک می‌کنند. به عنوان مثال یک موضوعی که در این وضعیت بسیار مهم و حساس است، موضوع تأمین مواد غذایی و خوراک اولیه است. بر همین اساس، با توجه به میزان تردد در پلدختر و حضور مردم و همینطور نیروهای جهادی و کمک‌رسان، روزانه تا ۵ هزار پرس غذای گرم تهیه شده که با ساماندهی انجام شده، این میزان غذای گرم را به در منازل مردم آسیب‌دیده از سیل می‌برند.

سردار سلیمانی ادامه داد: باید در نظر داشته باشیم که در پلدختر، ساکنان و اهالی شهر که خانه‌های‌شان در معرض سیلاب بوده و آسیب دیده، اکنون در منازل خودشان حضور دارند و با کمک سایر برادران جهادی که از بخش‌های مختلف به امدادرسانی مشغول هستند، در حال تعمیر یا تمیز کردن منازل خودشان هستند. به همین دلیل تأمین غذای روزانه و ارسال آن به در منازل یکی از اقدامات ضروری در وضعیت فعلی است.

وی گفت: در خوزستان هم با توجه به ظرفیت‌هایی که سپاه و بسیج و سازمان اردویی راهیان نور دارد، در شرایط فعلی برای اسکان ۱۵۰ هزار نفر از مردم پیش‌بینی شده است. تعدادی از اردوگاه‌های ما در حال حاضر در حال خدمات‌رسانی در حوزه اسکان مردم هستند. برخی اردوگاه‌های ما مثل ثامن‌الائمه، جوادالائمه، فرجوانی، حبیب‌اللهی و عاصی‌زاده که مربوط به یزد هست در موضوع پشتیبانی فعالند. این‌ها اردوگاه‌ها در حال حاضر قریب به ۶ تا ۷ هزار نفر از مردم سیل‌زده را اسکان داده‌اند. در این اردوگاه‌ها، همه مسائل مربوط به این مردم عزیز در نظر گرفته شده است؛ از مسائل بهداشتی و درمانی گرفته تا مسائل مربوط به تهیه غذا و مایحتاج ضروری.

فرمانده قرارگاه مرکزی راهیان نور ادامه داد: یکی از دغدغه‌های مهم در این شرایط، مسائل و مباحث بهداشتی مانند سرویس‌های بهداشتی و استحمام و موارد درمانی است. در شرایطی مثل شرایط سیل و زلزله واقعاً مسائل بهداشتی از مهم‌ترین نیازهای تأمینی است که الحمدلله در اسکان عزیزان آسیب‌دیده و سیل‌زده در اردوگاه‌های راهیان نور، این موضوعات تدبیر شده و در نظر گرفته شده است. موضوع بعدی تأمین برق و انرژی و آب است.

وی خاطرنشان کرد: اگر برق منطقه‌ای یا سراسری قطع بشود یا آب به صورت منطقه‌ای و سراسری قطع بشود، اینجا برای تأمین برق و آب مردم سیل‌زده تدابیر لازم از قبل اندیشیده و در نظر گرفته شده و از این جهات جای نگرانی نیست. الحمدلله در این موضوعات بستر و زمینه برای اسکان شایسته مردم عزیزمان در خوزستان فراهم است تا شاید از این طریق بخشی از آلام مردم سیل‌زده جبران شود.

سردار سلیمان: خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه تعداد قابل توجهی از مردم تمایل دارند در منازل خودشان بمانند، تعداد زیادی از برادران ما اقدام به خدمات‌رسانی به این مردم عزیز می‌کنند و در کنارشان حضور دارند. در بازدیدهایی که انجام شده و حتی اهالی رسانه هم در این بازدیدها حضور داشتند، حضور نیروهای جهادی در کنار مردم پررنگ است. در حال حاضر بیش از ۴۰۰ گروه جهادی در استان خوزستان به صورت داوطلبانه آمده‌اند و به مردم خدمت می‌کنند.

وی با اشاره به ظرفیت خادمان شهدا برای همیاری به هموطنان بیان کرد: این ظرفیت البته جدا از ظرفیت برادران ما در راهیان نور به عنوان خادمین شهداست که الآن در کنار مردم قرار دارند و مشغول خدمت‌رسانی به آن‌ها هستند. برادران ما، خادمین شهدا در ستاد راهیان نور که خادمین مردم هستند، در استان گلستان به دلیل نیاز ضروری، به صورت داوطلبانه حضور پیدا کردند، در استان لرستان هم حضور آن‌ها سازماندهی شده بود و در استان خوزستان هم مشغول خدمات‌رسانی هستند.

سردار سلیمانی اضافه کرد: البته ما یک ظرفیت دیگر هم داریم و آن ظرفیت‌سازی برای ایجاد یک بسیج ۵۰ هزار نفری خادمین شهدا برای خدمت به مردم سیل‌زده و آسیب‌دیده از سیل است. ما برای نگهداری احشام مردم سیل‌زده هم تدابیری اندیشیده‌ایم. در مراکزی که امکان اسکان مردم وجود نداشته و امکانات آن برای اسکان مردم عزیزمان کافی نبوده، شرایط برای اسکان و نگهداری احشام مردم سیل‌زده فراهم شده است تا در این حوزه هم تا جای ممکن دغدغه مردم سیل‌زده کمتر شود.

سردار سلیمانی در پایان گفت: در حال حاضر ما ۹۰۰۰ نفر را در مراکز و اردوگاه‌های راهیان نور اسکان داده‌ایم و برای اسکان ۱۵۰ هزار نفر در استان خوزستان هم پیش‌بینی کرده ایم. البته این آمادگی و ظرفیت برای خدمات‌رسانی به ۲۰۰ هزار نفر و بیشتر از این جمعیت هم در مجموعه راهیان نور وجود دارد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: