کد خبر: ۳۸۱۱۰
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۱:۴۱
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی گفت: گستره این دریاچه با افزایش 252 کیلومتری در هم سنجی با زمان مشابه سال گذشته به 2 هزار و 460 کیلومترمربع رسید.

به گزارش شروع آنلاین به نقل از ایران اکونومیست- فرهاد سرخوش، با اعلام اینکه دریاچه ارومیه نسبت به کمترین تراز ثبت شده برای آن 88 سانتی متر بالاتر آمده است، افزود: تراز این دریاچه اکنون یک هزار و 270 متر و 90 سانتی متر برآورد شده که 22 سانتی متر بیشتر از زمان مشابه سال 96 است.
وی علت اصلی افزایش روزهای اخیر تراز دریاچه ارومیه را بارندگی و رهاسازی آب سدها به دریاچه اعلام کرد و گفت: مرحله نخست رهاسازی آب به دریاچه ارومیه به میزان 92 میلیون مترمکعب از سدهای زولا، سلماس، سد شهرچای و مهاباد انجام شد.
وی با اعلام اینکه برای احیای دریاچه ارومیه از نظریه های بیش از 700 متخصص داخلی و خارجی استفاده شده، بیان کرد: یکی از اولویت های مهم زیست محیطی دولت، احیای دریاچه ارومیه است.
رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با بیان اینکه قبل از تشکیل ستاد احیا تراز دریاچه ارومیه سالانه به طور متوسط 40 سانتی متر کاهش می یافت، ادامه داد: برنامه ریزی، تخصیص اعتبار و تلاش دولت تدبیر و امید برای احیای این دریاچه، روند خشک شدن آن را متوقف کرد.
سرخوش با تاکید بر اینکه طرح های انتقال آب به دریاچه ارومیه هنوز به بهره برداری نرسیده است، اضافه کرد: سال آینده چندین طرح انتقال آب به دریاچه به بهره برداری می رسد که نقش بسزایی در احیای نگین آبی آذربایجان خواهد داشت.
به گزارش ایرنا، دریاچه ارومیه در قالب طرح های ستاد احیا قرار است در مدت 10 سال /از 1394/ به تراز اکولوژیک خود برسد؛ این دریاچه از میانه های دهه 1380 شروع به خشک شدن کرد و بنا بر آمار بین المللی تا سال 2015 میلادی حدود 80 درصد از گستره آن خشک شد.
همه کارشناسان داخلی و خارجی بر این باورند که مشارکت جوامع محلی در کنار اجرای طرح های مختلف، نقش مهمی در احیای نگین آبی آذربایجان دارد.

برچسب ها: شروع
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: