آخرین اخبار
کد خبر: ۳۷۸۶۳
تاریخ انتشار: ۰۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۹:۴۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
عضو اتاق بازرگانی در گفتگو با «شروع» مطرح کرد
سال هاست که از ضرورت کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی در اقتصاد ایران صحبت می شود، اما همچنان مهمترین درآمد دولت ها در ایران فروش جهانی و صادرات نفت است.
افزایش فشار تحریم های آمریکا علیه اقتصاد ایران هرچند در عمل نمی تواند موجب توقف صادرات نفت ایران شود، اما می تواند موجب کند شدن روند و دشوار شدن مسیر دریافت درآمدهای نفتی باشد. با این نگاه موضوع صادرات غیرنفتی از اهمیت بیشتری نسبت به گذشته برخوردار خواهد بود. با این حال تعدد بخشنامه های دولت و بانک مرکزی طی ماه های گذشته موجب شده است که بسیاری از فعالان بخش خصوصی در حوزه بازرگانی نگرانی های بیشتری  نسبت به گذشته داشته باشند. در این میان برخی از کارشناسان از لزوم افزایش برنامه ریزی برای صادرات خدمات فنی و مهندسی در دوران تحریم ها صحبت می کنند. از طرف دیگر مدت هاست که از گوشه و کنار کارشناسان و دست اندرکاران درباره لزوم برنامه ریزی از سوی  دولت برای حمایت ویژه از صادرات غیرنفتی حرف می زنند. عباس آرگون، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی نیز در گفتگو با خبرنگار روزنامه «شروع» می گوید که نیاز است تا بسته هایی مشابه بسته های حمایتی دولت از مردم در حوزه صادرات نیز پیش بینی شود.

عباس آرگون با بیان اینکه باید بپذیریم اینکه دولت به پیشنهادها و دیدگاه‌های مشورتی تشکل‌ها توجه نمی‌کند، ادعای درستی است، ادامه داد: بخش خصوصی نسبت به آنچه در اقتصاد کشور رخ داده و هر آنچه می‌توان برای آینده پیش‌بینی کرد، منفعل نبوده و تا حد ممکن طی مکاتبات متعدد و حتی به صورت حضوری از تصمیم سازان کشور خواسته به نظرات بخش خصوصی توجه کنند. با توجه به شرایط کنونی، دولت ملاحظات خاصی داشته و با وجود فشارهایی که از جانب بخش خصوصی برای اصلاح برخی موارد، وارد می‌شود، حاضر به تغییر در آنها نیست.

این عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی با اشاره به فرصت سوزی صورت گرفته در حوزه صادرات تصریح کرد: فعالان بخش خصوصی معتقدند که دولت به دلیل تصمیم‌های نادرست و حتی عدم تصمیم‌گیری به موقع، موجب شده فرصت‌های به وجود آمده برای رشد تولید و صادرات، از بین برود. حقیقت این است که فرصت سوزی کردیم و با وجود تلاش‌های بسیار هنوز نتوانستیم دولت را متقاعد کنیم که تصمیمات خود را اصلاح کند.

این فعال حوزه تجارت و بازرگانی همچنین در ادامه با اشاره به ظرفیت های موجود در بخش صادرات خدمات فنی و مهندسی  کشور بیان کرد: حقیقت این است که یکی از مهمترین مشکلات امروز حوزه صادرات، مسایل بانکی است. با وجود تمام صحبت ها و توصیه های شده مبنی بر کاهش  وابستگی اقتصاد کشور به نفت هنوز هم عمده درآمد کشور ما از فروش و صادرات نفت است. نفت یک کالای سیاسی است که در مبادلات سیاسی جهان تلاطم دارد بنابراین باید برنامه ریزی صورت گیرد که از ظرفیت های دیگر کشور از جمله خدمات فنی و مهندسی استفاده شود. بخش خصوصی به دنبال این است که بتواند هماهنگی های لازم برای افزایش صادرات خدمات فنی و مهندسی را اجرا کند.

این عضور هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ادامه داد: در وضعیت کنونی کشور باید بیش از گذشته به فکر صادرات باشیم. با این حال عدم ثبت نرخ ارز باعث بروز مشکلات برای صادرکنندگان شده و از طرفی باید نرخ تسهیلات برای صادرکنندگان کمتر باشد. در شرایط امروز دستگاه دیپلماسی ایران باید صادرکنندگان را حمایت کند هرچند که برنامه های کاری آنها شلوغ است اما باید مطالبات صادرکنندگان را از کشورهای دیگر طلب کند زیرا امروز بسیاری از صادرکنندگان نمی توانند طلب های خود را از شرکت های خارجی دریافت کنند.

آرگون در صحبت های خود با اشاره به اهمیت برنامه ریزی در جهت حمایت ویژه از صادرکنندگان توسط دولت، خاطرنشان کرد: صادرکنندگان نیازمند بسته های حمایتی ویژه هستند. به نظر می رسد که کمیته ویژه ای برای صادرکنندگان باید تشکیل شود و همانگونه که دولت بسته های حمایتی برای مردم در نظر گرفته باید برای صادرکنندگان نیز بسته حمایتی ویژه مد نظر قرار داد. همچنین به نر می رسد که بهتر است تفکیک صادرات خدمات فنی و مهندسی از کالا باید انجام شود و تسهیل در دادن روادید و اقامت برای پیمانکاران در کشورهای دیگر نیز وظیفه امور خارجه است.

این عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی همچنین در پایان تصریح کرد: دفاتر امور خارجه باید شرکت های ایرانی را در بازار جهانی کمک کنند زیرا باید شرکت های ایرانی به بین المللی تبدیل شوند و به خصوص سفرا قبل از عزیمت به کشورهای مختلف بدانند در کنار چانه زنی سیاسی موضوعات اقتصادی بسیار مهم است در رقابت های بین المللی سرمایه گذاری و سرمایه پذیری می تواند بسیار کمک کننده به کشورها باشد که ما در کشور ایران ظرفیت برای سرمایه گذاری و سرمایه پذیری را داریم.

 

برچسب ها: شروع
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: