کد خبر: ۳۷۸۶۰
تاریخ انتشار: ۰۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۵
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
با حضور معاون اول رییس‌جمهور؛
ششمین همایش ملی پیشرفت و توسعه علمی کشور با موضوع رسالت انجمن‌های علمی در تبیین مسائل راهبردی کشور، با حضور دکتر جهانگیری معاون اول رییس‌جمهور و دکتر غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در تاریخ 30 بهمن 1397 و در محل دانشگاه خاتم برگزار شد.

به گزارش شروع آنلاین ، در این همایش در خصوص رسالت انجمن‌های علمی در تدوین راهبردهای کشور و موضوعات علمی مرتبط با فعالیت انجمن‌های مختلف بحث و گفتگو شد. همچنین ضمن قرائت تفاهم‌نامه فی‌مابین شورای انجمن‌های علمی ایران و کمیسیون انجمن‌های علمی، از انجمن‌های علمی برتر تقدیر بعمل آمد.

معاون اول رییس‌جمهور: مهم‌ترین وجه توسعه ملی، توسعه علمی است

دکتر اسحاق جهانگیری معاون اول رییس‌جمهور در اختتامیه ششمین همایش ملی پیشرفت و توسعه علمی کشور ضمن بیان این مطلب که ارتقای سطح استقلال و اقتدار ملی کشور در مواجهه با مسائل جهانی و منطقه‌ای یکی از مسائل اصلی کشور است گفت: اجلاس ورشو در حالی برگزار می‌شود که عده‌ای با کمک اسراییل، آمریکا و سعودی می‌خواهند دیگران را از ایران بترسانند، دوره‌ای این کار را کردند شکست خوردند و این بار هم به فضل الهی مفتضح شدند. اما ما باید بدانیم که چگونه با این مسائل مقابله مقتدارانه داشته‌باشیم.

وی با اشاره به وقوع برخی جنگ‌ها در منطقه مانند عراق و افغانستان توسط امریکا و به دنبال آن ایجاد گروه‌های تروریستی ادامه داد: در نتیجه همه اتفاقات، برگ برنده با ایران بود. آمریکا به بهانه القاعده و طالبان به افغانستان حمله کرد، ولی در آخر دوستداران انقلاب‌اسلامی در صحنه ماندند و در سوریه هم چنین شد.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: این موقعیت ایران حسادت مجموعه‌ای را برانگیخته که می‌خواهند اقتدار منطقه‌ای ایران را از بین ببرند. جریانی راه افتاده که می‌خواهد اقتدار ایران را در منطقه به چالش بکشاند.

وی ادامه داد: همزمانی این نشست با آغاز پنجمین دهه عمر انقلاب‌اسلامی و گام دوم اعلام‌شده از سوی رهبر انقلاب برای اینکه در دهه جدید چه مسائل راهبردی باید در دستور کار باشد، را به فال نیک می‌گیریم. وی بار اصلی این کار را بر دوش مراکز علمی کشور دانست و ادامه داد: این مراکز علمی نقش مهمی دارند و امیدوارم به نحو مطلوبی کمک کنند تا در دهه پیش رو وضعیت بهتری داشته‌باشیم.

جهانگیری در ادامه تصریح کرد: قاعدتا در هر کشوری و به‌طور مشخص در کشور ما وقتی به درک مشترکی از مسائل بنیادین در سطوح تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی و به راهکار مشترک و به اجماع دست‌یابیم، قدرت حل و به نتیجه رساندن آن بیشتر می‌شود تا اینکه هم در مساله و هم در راهکارها اختلاف‌نظر وجود داشته‌باشد.

معاون اول رییس جمهوری افزود: بصورت طبیعی در شرایطی که محدودیت‌ها زیاد و موانع جدی‌تر می‌شود، سردرگمی و یأس هم بیشتر می‌شود، در چنین شرایطی اگر جامعه به درجه‌ای از عقلانیت رسیده و به سمت حل مساله رود، خیلی بهتر می‌تواند آن را حل کند. وی با اشاره به تهدید تحریم امریکا علیه پاکستان در دوره ترامپ افزود: با وجود همه اختلاف‌نظرها در پاکستان، اندیشمندان و صاحبنظران این کشور از هر عقیده و دسته‌ای تصمیم گرفتند یک دست شوند تا از تحریم امریکا دور بمانند.

جهانگیری خاطرنشان کرد: در زمان حاضر افزایش ظرفیت ملی کشور برای توسعه لازم است. ظرفیت ملی باید به کار گرفته شود تا نیازهای اصلی و ضروری جامعه رصد شود چون در مقطعی هستیم که اندیشمندان، صاحبنظران و گروه‌های مرجع باید بر نیازهای اصلی کشور تمرکز داشته باشند. وی اعتماد همگانی، امید به آینده و سرمایه اجتماعی را از نیازهای جامعه برشمرد و تصریح کرد: در مقطع فعلی مهم‌ترین راهکار برای برون‌رفت از مشکلات فعلی جامعه سرمایه اجتماعی است و تقریبا نقطه کانونی آن همین محافل علمی است. نخبگان کشور می‌توانند نقش اصلی در ترمیم سرمایه‌های اجتماعی ایفا کنند.

معاون اول رییس جمهوری، ارتقای سطح تفاهم و گفت وگوی سیاسی ملی را دومین نیاز کشورعنوان و تصریح کرد: جامعه‌ای که از بیرون مورد دشمنی قرار می‌گیرد، مسائل داخلی را عمده نمی‌بیند و به دنبال راهکارها برای رفع اختلافات با گفت وگو است و نمی‌گذارد اختلافات قدیمی ادامه یابد، تا جامعه به سمت وحدت برود.

جهانگیری آخرین مسئله و چالش‌های جدی را مسائل اقتصادی دانست و تأکید کرد: باید بر این مسئله غلبه کنیم. بخشی از این چالش‌ها در گام دوم رهبر انقلاب آمده‌‌است.

وی با اشاره به خصوصی‌سازی در کشور ادامه داد: اگر خصوصی‌سازی انجام می‌شود، می‌گویند فساد شده و اگر انجام نشود می‌گویند دولت همه امور را در دست گرفته‌است. این ساختار دولتی باید کوچک شود یا اتکاء به نفت، یکی از ساختارهای اصلی مشکل‌زا باید از بین برود. چون امروز امریکایی‌ها می‌خواهند از طریق همین مسئله‌ی نفت فشار سختی بر ما وارد کنند و می‌دانند اقتصاد ما متکی به نفت است.

وی گفت: بخش خصوصی ما آنقدر توانمند نیست که بار اصلی اقتصاد را بر دوش بکشد این بخش باید توانمند سازی شود و بودجه دولت هم نامتوازن است به‌طوری که هزینه‌های آن بسیار زیاد و درآمدهایش محدود است. به گفته وی، نظام بانکی، صندوق های بازنشستگی، محیط زیست، بحث آب که امروز به مسئله جدی کشور تبدیل شده از دیگر چالش‌ها و مسائل جامعه است.

جهانگیری با بیان اینکه مهم‌ترین وجه توسعه ملی، توسعه علمی است، گفت: توسعه علمی درحقیقت پیش نیاز توسعه ملی است. بار اصلی توسعه علمی کشور بر دوش مراکز علمی است؛ اما نهادهای واسطی مانند انجمن‌های علمی هم هستند که می‌توانند بار عمده‌ای از توسعه علم و فناوری کشور را به دوش بگیرد. مهم این است که همه بپذیریم اینها ظرفیت‌های کشور هستند و ظرفیت فقط نفت و گاز، منابع طبیعی نیست. معاون اول رییس جمهوری ادامه داد: ظرفیتی که تعیین‌کننده است، نیروی انسانی است که امروز در مراکز علمی تحقیقاتی فعالیت می کنند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری: نظرخواهی از انجمن‌های علمی از برنامه‌ های اصلی وزارت علوم است

در این همایش وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: مجموعه‌های علمی از افتخارات آموزش عالی کشور هستند و استادان با وقتی که در انجمن‌های علمی صرف می‌کنند، ذخایر و گنجینه‌هایی هستند که هدایت نسل جوان را بر عهده دارد. وی با بیان اینکه رئیس جمهوری و همه اعضای هیأت‌دولت همیشه مشوق استفاده از نظرات و توانایی‌های اساتید دانشگاهی به ویژه اعضای انجمن‌های علمی بوده‌اند، ادامه داد: این رویکرد مثبت استفاده از توان دانشگاهیان در گذشته نیز مدنظر بوده، ولی در چند سال اخیر توسعه بیشتری یافته است.

وی همچنین با تأکید بر ارتباط مستمر وزارت علوم با انجمن‌های علمی گفت: این ارتباط از قبل هم وجود داشته ولی در سال گذشته گسترش بیشتری یافته و در این راستا بیش از ۷۰ کارگروه تخصصی برنامه‌ریزی شده تا بتوانیم از توان این انجمن‌ها در ارزیابی و برنامه‌ریزی‌های آموزش عالی کشور استفاده کنیم. وی با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری در خصوص اجرای الگوی نظام اسلامی پیشرفت افزود: اجرای این الگو بدون توجه به بخش علمی و نگاه کارشناسانه به این بخش و استفاده از توانایی‌های اساتید دانشگاهی و انجمن‌های علمی میسر نمی‌شود.

وزیر علوم با اشاره به چهل سالگی انقلاب‌اسلامی و توصیه‌های مکرر مقام معظم رهبری در خصوص توجه بیشتر به مقوله علم و فناوری و توسعه علمی تصریح کرد: تقاضای ما این است که انجمن‌های علمی با نگاهی آینده‌نگر در جهت توسعه علمی کشور به کمک وزارت علوم بیایند و در این راستا ما هم انشالله بتوانیم خدمات لازم را در جهت بهره‌گیری بیشتر از توان انجمن‌های علمی و رفع کاستی‌های آنها انجام دهیم.

دکتر غلامی با بیان اینکه برنامه‌هایی برای استفاده از نظرات و ظرفیت‌های انجمن‌های علمی تدوین شده‌است تصریح کرد: وزارت علوم یکی از موضوعات اصلی فعالیت‌هایش را به موضوع نظرخواهی از دانشگاهیان و انجمن‌های علمی معطوف کرده‌است.

رئیس شورای انجمن‌های علمی: انجمن‌های علمی می‌توانند در اتخاذ تصمیمات کلان، نقش اساسی ایفا کنند

دکتر مجید قاسمی رئیس شورای انجمن‌های علمی با اشاره به هدف برگزاری همایش پیشرفت و توسعه علمی کشور گفت: در این همایش به رسالت انجمن‌های علمی در تدوین راهبردهای کشور پرداخته شد و بحث اصلی آن بود که ذخیره مهم و گرانبهایی که حاصل زحمات چندین ساله علما و دانشمندان و اندیشمندان رشته‌های مختلف کشور است، چگونه می‌تواند در سیاست‌گذاری‌ها مؤثر باشد و خواسته‌های مردم را به‌صورت علمی و عملی به گوش بزرگان سیاست‌گذار در سطح دولت و حاکمیت برساند.

وی افزود: بحث این است که آیا آنچه در سطح اجرایی عمل می‌شود، منطبق با علم هست یا خیر و اگر بخواهیم این موضوع را محک بزنیم، چه کسانی بهتر از اعضای فرهیخته انجمن‌های علمی هستند که بتوانند خطرات و انحرافات مسیر را به مسئولین کشور انتقال دهند؟ رئیس شورای انجمن‌های علمی تأکید کرد: پیام همایش این است که انجمن‌های علمی اعتقاد دارند و مدعی‌اند که می‌توانند به اصلاح فرآیندها، اجراییات و تصمیمات مهم در سطح سیاست‌های کلان و راهبردها کمک کرده و در این موارد نقش مؤثر خود را ایفا کنند.

رییس دانشگاه خاتم در ادامه افزود: بر این اساس هدف ما از برگزاری همایش فوق، باز کردن سرفصل‌ها و ارائه پیام محکمی به سیاست‌گذاران است، مبنی بر آن که علم ناب و خالص انجمن‌های علمی در به‌کارگیری در سیاست‌گذاری‌های کشور مغفول مانده و انجمن‌ها وظیفه خود می‌دانند علم خالص، ناب و اصیل خود را عرضه کنند. در حقیقت این همایش پیام دردمندانه عالمان، متفکران و اندیشمندان است که خود را موظف می‌دانند علم خالص و ناب خود را عرضه کنند.

وی ادامه داد: ۲۷۰ هزار نفر عضو انجمن‌های علمی هستند و چهار هزار نفر در رأس انجمن‌ها و هیأت‌مدیره آنها حضور دارند و همچنین ۳۷۴ انجمن علمی زیر نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری فعالیت می‌کنند.

قاسمی با اشاره به اینکه کمیسیون انجمن‌های علمی مسئول ارتباط وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با انجمن‌های علمی است و زیر نظر معاونت پژوهشی وزارت علوم اداره می‌شود، یادآور شد: تاکنون بیش از ۷۷۰ همایش ملی از سوی این انجمن‌ها برگزار شده که جنبه علمی داشته‌است. این در حالی است که انجمن‌ها مجبور بودند بابت برگزاری این همایش‌ها مالیات بر ارزش افزوده پرداخت کنند در حالی که آموزش از مالیات معاف است و هیچ‌یک از اعضا بابت کاری که انجام دادند یک ریال هم دریافت نکرده بودند.

رئیس شورای انجمن‌های علمی همچنین از برگزاری ۲۵۰ همایش بین‌المللی از سوی انجمن‌های علمی خبر داد و افزود: این انجمن‌ها ۸۸ نشریه در سطح بین‌المللی و ۳۲۰ نشریه در سطح ملی منتشر کردند و ۱۵۰۰ کارگاه آموزشی نیز برگزار کردند.

گفتنی است در این همایش سخنرانی‌های کاربردی و 5 نشست تخصصی در خصوص موضوعات مختلف سیاسی و حقوقی، فرهنگی و اجتماعی، مدیریتی، کشاورزی و محیط‌زیست و اقتصادی برگزار شد. برخی از سرفصل‌های مطرح‌شده در این پنل‌ها عبارتند از: حکمرانی خوب، ثبات سیاسی و فقدان خشونت، حکمرانی خوب و کیفیت مقررات، وضعیت سرمایه اجتماعی در ایران، راهبردهایی برای کاهش نابرابری و مقابله با فرسایش سرمایه‌اجتماعی، نقش انجمن‌های علمی ایران در رفع چالش‌ها و مسائل مدیریت کشور، امنیت غذایی، کفایت، سلامتی و دسترسی، بحران آب و تغییر اقلیم، نقش انجمن‌های علمی در تبیین سیاست‌گذاری، اجرای سیاست‌ها و نظارت بر آن، برنامه پیشنهادی اصلاح نظام بانکی، آسیب‌شناسی بی‌ثباتی در اقتصاد که در نتیجه رکود تورمی مزمن پایدار ایجاد شده‌است و بررسی علل آن، و ....


بیانیه پایانی ششمین همایش پیشرفت و توسعه علمی کشور
بسمه تعالی
"رسالت انجمن هاي علمی در تبیین مسائل راهبردي کشور"
30 بهمن ماه 1397
همایش "پیشرفت و توسعه علمی کشور" که در چند سال اخیر توسط شوراي انجمن هاي علمی ایران برگزار می گردد، پیام رسان تعهد فرهیختگان فعال در این انجمن ها براي ایفاي نقش و رسالت علمی خود و اعلام آمادگی آنها جهت مشارکت در روند توسعه و تمدن سازي ایران اسلامی است. مصادف شدن زمان برگزاري این همایش با چهلمین سالگردپیروزي شکوهمند انقلاب اسلامی و توجه خاص به توصیه هاي اساسی مقام عظما ولایت به منظور " جهاد بزرگ براي ساختن ایران اسلامی بزرگ" بر اساس توسعه دانش و فناوري ، زمینه را براي دومین مرحله خودسازي، جامعه پردازي وتمدن سازي ، فراهم نموده است.
عناوین پنج همایش برگزار شده قبلی ، بشرح زیر می باشد:
. -1 پیشرفت و توسعه علمی کشور در برنامه پنجم توسعه، به تاریخ 23 اردیبهشت ماه 1388
. -2 راه کارها و موانع اجراي برنامه پنجم توسعه ، به تاریخ 18 دي ماه 1391
. -3 پژوهش، فناوري و تجاري سازي ، به تاریخ 29 و 30 بهمن ماه 1392
. -4 همگرایی دولت- صنعت- دانشگاه و نقش بخش خصوص در توسعه کیفی و کمی پژوهش و آموزش ، به تاریخ سوم آبان ماه 1395
. -5 راهکارهاي رسیدن به دانشگاههاي نسل سوم ، به تاریخ اول آذر ماه 1396
ششمین همایش ملی پیشرفت و توسعه علمی کشور با عنوان "رسالت انجمن هاي علمی در تبیین مسائل راهبردي کشور" ، در تاریخ 30 بهمن 1397 به همت شوراي انجمن هاي علمی و بانک پاسارگاد در پنج نشست اقتصادي، مدیریتی، سیاسی -حقوقی، فرهنگی -اجتماعی و کشاورزي و محیط زیست ، در محل دانشگاه خاتم برگزار گردید . علاوه بر سخنرانی هاي ارزشمند اندیشمندان و فرهیختگان فعال در انجمن هاي علمی کشور ، توفیق استفاده از رهنمودهاي جناب آقاي دکتر اسحاق جهانگیري، معاون اول محترم ریاست جمهوري و جناب آقاي دکتر منصور غلامی، وزیر محترم وزارت علوم، تحقیقات و فناوري ، حاصل آمد.
حاصل تعاطی افکار و سخنرانی هاي عالمانه مطروحه در این همایش، بشرح زیر مورد استنتاج و تاکید قرار گرفت :
• در شناسائی و انتخاب مدیران ارشد دولتی بویژه وزراء محترم دولت ، پیشنهادهاي راهبردي انجمن هاي علمی ذي ربط مورد استفاده قرار گیرد.
• پیشنهاد می شود لوایح تهیه شده در دولت، قبل از ارسال به مجلس شوراي اسلامی و یا طرح در جلسه هیأت وزیران، توسط چند انجمن علمی مرتبط بررسی شده و نظرات پیشنهادي آنه ا، در اصلاح مجدد و تکمیل احتمالی لوایح ، قبل از تصویب نهایی، مورد توجه قرار گیرد.
• پیشنهاد می شود نماینده انجمن هاي علمی کشور در شوراي عالی انقلاب فرهنگی بعنوان عضو ناظر، حضور داشته باشد. بدین منظور شوراي عالی انقلاب فرهنگی کشور با هماهنگی معاونت پژوهشی وزارت عتف، اقدامات لازم را مبذول دارند.
• کلیه دستگاه هاي اجرایی موظف گردند سالیانه اقدام به سنجش عملکرد درون ، بین و فرابخشی طرح ها و برنامه هاي اصلی خود به کمک یک یا چند انجمن علمی نموده و گزارش نهایی کار ، به سازمان مدیریت و برنامه ریزي کشور جهت اعمال اصلاحات احتمالی و یا تقویت طرح ها و برنامه ها، ارسال گردد.
• در هفته دولت، کلیه دستگاه هاي اجرایی در سطح ملی و استانی موظف گردند از یک یا چند انجمن علمی که بیشترین همکاري را با دستگاه تخصصی ذیربط داشته است، تقدیر و قدردانی به عمل آورند.
• از هیأت محترم دولت درخواست می گردد تا با حضور نمایندگانی از انجمن هاي علمی در کلیه شوراهاي عالی موافقت نمایند. مکانیزم معرفی و انتخاب این نمایندگان، همانند معرفی نمایندگان انجمن هاي علمی در شوراي عالی عتف خواهد بود. پیگیري روند اجرایی کار نیز می تواند توسط معاونت پژوهشی وزارتین عتف و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پیگیري شود.
• به منظور افزایش توجه سیاست گذاران بر استفاده بهینه و مدیریت صحیح سرمایه هاي فکري ضروري است تا در روند احصاي سرمایه فکري کشور ، توجه خاص به احصاي سرمایه فکري دستگاه هاي دولتی صورت پذیرد، بدین جهت از سازمان مدیریت و برنامه ریزي درخواست می گردد که اقدام به تصویب و ابلاغ دستورالعمل لازم به دستگاه هاي اجرایی با موضوع الزام به عضویت مشاوران وزراء و رؤساي سازمان ها، در حداقل یک انجمن علمی کنند.
• از سازمان مدیریت و برنامه ریزي درخواست می گردد تا اقدام به تعریف ردیف بودجه اي مستقل ذیل ردیف هاي وزارتین عتف و بهداشت و درمان و آموزش پزشکی، براي کمک مستمر بلاعوض به انجمن هاي علمی کنند.
• از آنجایی که تمامی اعضاي هیأت مدیره انجمن هاي علمی ایران (زیر مجموعه دو وزارت عتف و بهداشت و درمان )، بالغ بر 4000 نفر بوده و تمامی این عزیزان بشکلی داوطلبانه و غیرانتفاعی، فعالیت می نمایند، شایسته است وزارتین مذکور، به فراهم سازي برخی تسهیلات ویژه و تهیه محل استقرار مناسب براي انجمن هاي علمی، توجه خاص نموده و اختیارات ویژه اي را از هیأت محترم دولت تقاضا کرده و دریافت دارند.
• از وزارت علوم، تحقیقات و فناوري درخواست می گردد که د ر تمامی کمیسیون ها و شوراهاي زیر مجموعه آن وزارت، نماینده اي از انجمن هاي علمی انتخاب نموده و به عضویت درآورد.
• از وزارت علوم، تحقیقات و فناوري درخواست می گردد ، در راستاي تحقق پذیري رسیدن به دانشگاه هاي نسل سوم، از ظرفیت هاي بالقوه انجمن هاي علمی، استفاده لازم را بعمل آورد.
• با توجه به شرایط نامناسب استقرار انجمن هاي علمی تحت نظارت وزارت عتف در دانشگاه علامه طباطبایی، از وزارت علوم، تحقیقات و فناوري درخواست می گردد تا به قید فوریت د ر خصوص تأمین محل مناسب مورد نیاز جهت استقرار انجمن هاي علمی اقدام نماید.
• شوراي انجمن هاي علمی تاکنون پشتیبانی و راهنمایی لازم از انجمن هاي علمی در خصوص مالیات، بیمه، ثبت شرکت ها و دیگر موارد همانند را معمول نموده و این اقدام با مساع دت هاي وزارت علوم، تحقیقات و فناوري، استمرار خواهد یافت.
• از معاونت محترم پژوهش و فناوري وزارت علوم، تحقیقات و فناوري درخواست می گردد تا نمایندگان ناظر کمیسیون انجمن هاي علمی را به صورت انتخابی از بین اعضاي واجد شرایط فعال در انجمن هاي علمی، تعیین و معرفی نماید.
• به منظور تقویت حضور نیروهاي متخصص اجرایی در انجمن هاي علمی، از وزارت عتف درخواست می شود که اقدام به تعریف مجوزهاي لازم و اجراي طرح سرباز متخصص براي انجمن هاي علمی کند (همانند سرباز معلم، سربازان سازندگی وزارت جهاد کشاورزي، سرباز شرکت هاي دانش بنیاد، سرباز تعاون و غیره)
• بمنظور بهبود مستمر در ارزیابی عملکرد سالیانه انجمن هاي علمی ، پیشنهاد می شود تفاهم نامه امضا شده در تاریخ 1397/11/30فی مابین شوراي انجمن هاي علمی ایران و معاونت پژوهش و فناوري وزارت عتف ، با تأمین مؤثر منابع مالی توسط آن وزارت ، هر چه زودتر اجرایی شود.


اسامی انجمن هاي برتر
در جدول ارزیابی عملکرد A • شرایط انتخاب انجمن هاي برتر در این بخش عضویت در شوراي انجمن هاي علمی و کسب رتبه کمیسیون انجمن هاي علمی در هفت سال پیاپی و کسب حداقل 1200 امتیاز است:
گروه علوم پایه:
انجمن ریاضی ایران، سیدمنصور واعظ پور
گروه فنی و مهندسی:
رتبه یک، انجمن مهندسی حمل و نقل ریلی، به ریاست سیدابوالفضل بهره دار
رتبه دو، انجمن مهندسی شیمی ایران، به ریاست سیدعباس موسوي ره پیما
رتبه سه، انجمن مهندسی بهره وري صنعت برق ایران، به ریاست حسین مهریان اصفهانی
رتبه چهار، انجمن خوردگی ایران، به ریاست ابراهیم حشمت دهکردي
گروه علوم انسانی:
رتبه یک، انجمن حسابداري ایران، به ریاست ناصر پرتویی
رتبه دو، انجمن مدیریت ایران، به ریاست مجید قاسمی
رتبه سه، انجمن روانشناسی ایران، به ریاست رضا زمانی
رتبه چهار، انجمن جامعه شناسی ایران، به ریاست سیدحسن سراج زاده
گروه کشاورزي:
انجمن علوم زراعت و اصلاح نباتات ایران، به ریاست منصور امیري
گروه بین رشته اي:
رتبه یک، انجمن مدیریت فناوري ایران، به ریاست منوچهر منطقی
رتبه دو، انجمن بیوتکنولوژي ایران، به ریاست سیروس زینعلی

• انجمن هاي علمی برتر در بخش انجمن هاي داراي روند رشد- معیار انتخاب انجمن هاي برتر در این بخش عضویت در شوراي انجمن هاي علمی و پنج سال سابقه فعالیت با رشد بدون افت و خیز و صددرصدي بوده است .
گروه علوم پایه:
انجمن شیمی ایران، به ریاست مجتبی شمسی پور
گروه فنی و مهندسی:
رتبه یک، انجمن هیدرولیک ایران، به ریاست مسعود منتظري
رتبه دو، انجمن مهندسی سازه ایران، به ریاست غلامرضا هوایی
رتبه سه، انجمن آموزشی مهندسی ایران، به ریاست رضا فرجی دانا
رتبه چهار، انجمن نگهداري و تعمیرات ایران، به ریاست فرشید رعایت صنعتی
گروه علوم انسانی:
رتبه یک، انجمن حسابرسی ایران، به ریاست هوشنگ خسوئی
رتبه دو، انجمن مشاوره ایران، به ریاست معصومه اسماعیلی
رتبه سه، انجمن تعاون ایران، به ریاست علیقلی حیدري
گروه بین رشته اي:
رتبه یک، انجمن انرژي ایران، به ریاست محمد ساتکین
رتبه دو، انجمن جمعیت شناسی ایران، به ریاست محمدجلال عباسی

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: