آخرین اخبار
کد خبر: ۳۷۸۴۹
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
عضو اتاق بازرگانی در گفتگو با «شروع» مطرح کرد
گروه صنعت، معدن و تجارت: سال هاست که توسعه صادرات غیرنفتی به عنوان یکی از راه حل های اساسی برای حل مشکلات واحدهای تولیدی مورد توجه مسئولان قرار گرفته است.

به گزارش شروع آنلاین ،برای توسعه صادرات نیاز به تولید باکیفیت و رقابتی و همچنین بازاریابی در سایر کشورهای برای محصولات است، اما بررسی کارنامه بازرگانی کشور در سال های گذشته هرچند رشد میزان صادرات در کشور را نشان می دهد اما حقیقت این است که بسیاری از زیرساخت های اقتصادی کشور همچنان آمادگی توسعه صادرات را ندارند. رکود بخش تولید و صنعت کشور بسیاری از کارشناسان را بر آن داشته تا از بانک مرکزی بخواهند تمهیداتی در نحوه ارائه تسهیلات بانکی در نظر بگیرد و با تزریق سرمایه به این بخش از طریق وام جان تازه‌ای به آن ببخشد. در حال حاضر به نظر می‌رسد بانک مرکزی در نظر دارد تا بخشنامه‌های جدیدی را در دستور کار بانک‌های عامل قرار دهد و از این طریق به تولیدکنندگان کمک کند.در همین ارتباط امیر عابدی، عضو کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی در گفتگو با خبرنگار «شروع» درباره برنامه جدید بانک مرکزی برای پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی می گوید: برنامه ریزی صورت گرفته باید به نحوی باشد که این تسهیلات علاوه بر کاهش هزینه تولید، قیمت تمام شده محصولات تولیدی را نیز پایین بیاورد. حقیقت این است که اگر این تسهیلات به این سمت هدایت شود که باید آن را به فال نیک گرفت و آن را گامی در مسیر بهبود تولید قلمداد کرد؛ در غیر این صورت ممکن است این دستورالعمل و بخشنامه های جدید هم نتواند کارایی زیادی داشته باشد.
این عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی با اشاره به وضعیت امروز واحدهای تولیدی، ادامه داد: مشکلات امروز تولید ایران به حدی رسیده که نمی‌توان آینده آن را روشن در نظر گرفت و با ادامه روند کنونی بعید است که چراغ آن روشن بماند. حال بحث پرداخت تسهیلات ارزان می‌تواند روزنه امیدی را برای آن ایجاد کند. متاسفانه تسهیلاتی که تاکنون به تولیدکنندگان و صنعتگران پرداخت شده نرخ بهره بالایی داشته‌اند و در واقع برای فعالان اقتصادی گران تمام می‌شود.
عابدی در ادامه با اشاره به مشکلات پیش روی بسیاری از واحدهای تولیدی برای تامین ضمانت مورد قبول بانک ها برای دریافت تسهیلات گفت: بیشتر بانک‌ها جز وثیقه‌های ملکی و اسناد و دارایی دیگر ضامن‌هایی نظیر کارمندهای دولت را نمی‌پذیرند. همچنین در تحلیل این موضوع باید در نظر داشت که چند سالی است استخدام رسمی در سازمان‌ها و ادارات دولتی انجام نمی‌پذیرد و تعداد کارمندان رسمی به حداقل خود رسیده است. بنابراین مشاهده می‌کنیم که اخذ وام بانکی با چنین سختی‌هایی مواجه شده که شاید اغلب فعالان اقتصادی عطای آن را بر لقایش ببخشند و به این سمت نروند.
عضو کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی در ادامه گفت: مهم‌تر از بهبود فضای تولید در کشور، ضرورت رقابتی‌شدن بازارهاست که دولت باید آن را در اولویت قرار دهد. اگر این موارد جنبه عملی پیدا کند اقدام بانک مرکزی شایسته تقدیر است و می‌توان حتی به صادرات محصولات تولیدی امید داشت.
تامین ارز مورد نیاز برای واردات و همچنین بازگشت ارز صادرات دیگر موضوعاتی بود که عابدی درباره آنها گفت: امروز مشکلات بازرگانی کشور تنها به تعهد ارزی واردکنندگان مربوط نمی‌شود؛ متاسفانه بخشنامه‌هایی وجود دارد که صادرات را مختل می‌کند که بر این اساس تامین ارز کشور با مشکل مواجه می‌شود. یکی از این بخشنامه‌ها که بارها درباره مشکل‌زا بودن آن هشدار داده‌ایم به پیمان‌سپاری ارزی صادرکنندگان بازمی‌گردد. زمانی که ارزی وارد کشور نشود، چگونه می‌توان منابع مورد نیاز واردکنندگان را تامین کرد که حال از آنها بخواهیم تعهد ارزی خود را به‌درستی انجام دهند؟
این فعال حوزه تجارت خارجی همچنین ادامه داد: مسئولان ابتدا باید فکری به حال تامین ارز مورد نیاز کشور کنند، پس از آن برای نحوه مصرف آن قانون بگذارند. تا زمانی که محدودیت‌های صادراتی، از جمله پیمان‌سپاری ارزی اصلاح نشوند، امکان تسهیل واردات هم به‌وجود نمی‌آید. در واقع تسهیل واردات در گرو توسعه صادرات است. حال اگر زیرساخت‌های دیگر اصلاح شود، آنگاه می‌توان به موفقیت سامانه رفع تعهد ارزی واردکنندگان امید داشت.
عضو کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی در ادامه با بیان اینکه شرایط باید آنچنان تسهیل شود که صادرات مقرون به صرفه شود و توسعه صادرات باید به عنوان یک اصل در اولویت قرار بگیرد؛ خاطرنشان کرد: برای تحقق این امر ابتدا لازم است نرخ ارز در بازار به ثبات برسد. تا زمانی که فعالیت اقتصادی با ریسک‌پذیری بالایی همراه باشد و سرمایه‌گذاران نسبت به آینده فعالیت خود نگران باشند نمی‌توان به رونق تولید و صادرات امید داشت.
عابدی در پایان گفت: زیرساخت‌های اقتصادی کشور آماده توسعه صادرات نیست و تحریم فقط به یک بهانه و دستاویز تبدیل شده است. اقتصاد ایران چه در زمان تحریم و در زمان اجرای برجام وابسته به نفت بوده و ما تا زمانی که از اقتصاد تک‌محصولی رها نیابیم نباید چندان به توسعه صادرات و یا تحقق اهداف درنظرگرفته‌شده در برنامه ششم توسعه امید ببندیم.برچسب ها: شروع
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: