آخرین اخبار
کد خبر: ۳۷۱۸۳
تاریخ انتشار: ۰۷ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۴:۲۹
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
نادر قاضی پور عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس


در شرایط امروز اقتصاد کشور حمایت از بنگاه‌های اقتصادی کوچک یک ضرورت اساسی است. صنایع کوچک، زودبازده هستند و ظرفیت بالایی در ایجاد اشتغال دارند از سوی دیگر به راحتی می‌توان با تغییر کاربری نوع تولیدات آنها را تغییر داد، بنابراین در صورتی که تولید یک محصول بازده مناسب را برای بنگاه به همراه نداشته باشد با تغییر نوع محصول تولیدی، بنگاه به سودآوری می‌رسد. راه‌اندازی و توسعه بنگاه‌های اقتصادی کوچک به تکنولوژی‌های برتر دنیا نیاز ندارد و به راحتی می‌توان با فناوری داخلی شرایط برای توسعه و رونق این بنگاه‌ها را فراهم کرد.
بنگاه‌های اقتصادی کوچک فرصت مناسبی برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی است. مدیریت و ساماندهی بنگاه‌های اقتصادی کوچک و متوسط به مرتب ساده‌تر از صنایع بزرگ است از سوی دیگر بنگاه‌های بزرگ در بازده زمانی طولانی‌تری به بازده اقتصادی می‌رسند به طور مثال احداث و بهره‌برداری از یک سد بزرگ علاوه بر سخت و زمان‌بربودن، به سرمایه زیادی نیاز دارد در حالیکه می‌توان با ایجاد آب بندهای کوچک در مدت کوتاهتر و سرمایه کمتر به هدف مورد نظر دست یافت. همچنین صنایع کوچک سهم قابل توجهی از اشتغالزایی در فضای تولید کشور را به خود اختصاص داده که اهمیت آن را چند برابر می‌کند.
بنگاه‌های اقتصادی کوچک برای فعالیت به حمایت نیاز دارند. یکی از راهکارهای نجات اقتصاد و جلوگیری از افزایش بیکاران در شرایط فعلی حمایت از صنایع کوچک است؛ دولت بایستی سرمایه در گردش صنایع کوچک را با پرداخت وام به آن‌ها تأمین کند. دولت باید با تأمین مواد اولیه و ارائه تسهیلات زمینه گسترش و توسعه صنایع، و سوددهی آنها را فراهم کند. عدم حمایت از بنگاه‌های اقتصادی کوچک ورشکستگی آنها را به دنبال دارد. از طرف دیگر باید بدانیم که در صورت ورشکستگی صنایع کوچک تعداد بیکاران روز به روز افزایش پیدا می‌کند و این بنگاه‌ها نمی‌توانند تسهیلات دریافتی خود را بازپرداخت کنند؛ نیاز است بانک مرکزی با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت از تعطیلی صنایع کوچک جلوگیری کند.


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: