آخرین اخبار
کد خبر: ۳۶۲۵۴
تاریخ انتشار: ۱۸ دی ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۴
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
شهردار منطقه 11 به تشریح طرح توسعه پهنه فرهنگ و هنر رودکی به عنوان بزرگترین پروژه فرهنگی شهر تهران در سال جاری پرداخت.

به گزارش شروع آنلاین به نقل از شهرداری منطقه 11، نصراله آبادیان در این باره گفت:پهنه فرهنگ و هنر رودکی از تئاتر شهر تا تالار وحدت شامل حفاظت از ابنیه تاریخی ، حوزه های نمایشی و گالری ها و... بر اساس احکام برنامه توسعه شهرداری منطقه 11 در بودجه سنواتی سال 97 از سوی سازمان زیبا سازی شهر تهران و با مشارکت شهرداری منطقه 11 و شرکت توسعه فضاهای فرهنگی به عنوان بزرگترین پروژه فرهنگی شهر تهران در مرکز پایتخت با مساحت 35کیومتر مربع جزء پروژه های شاخص این منطقه ذیل نظارت کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران پیرامون تئاتر شهر و تالار وحدت در دست اجراست.
وی با بیان این که این پروژه از شمال به خیابان انقلاب از جنوب به خیابان نوفل لوشاتو، از شرق به خیابان حافظ و از غرب به خیابان ولی عصر(عج) محدود می شود؛ افزود: پیاده راه و گذر فرهنگی  استاد شهریار که مجموعه تئاتر شهر را به تالار رودکی مرتبط می سازد؛ هسته مرکزی این پردیس راتشکیل می دهد که با محوریت این گذر برای سایر محورهای همجوار هویت فرهنگی و هنری تعریف خواهد شد.

شهردار منطقه 11ادامه داد: با توجه به این که خیابان استاد شهریار محدوده تئاتر شهر تا تالار وحدت  به دلیل کارکرد های متنوع هنری از دیرباز پردیس فرهنگی و هنری کشور محسوب می شده و وجود ابنیه دارای ارزش تاریخی، معماری و هنری، مراکز آموزشی هنری، کافه های قدیمی و نوستالوژیک و کوچه ها و خیابان هایی که خاطرات فاخر هنری کشور در آن ها ثبت شده؛ مدیریت شهری را بر آن داشت تا طرح ایجاد پهنه فرهنگی رودکی را در 35 کیلومتر مربع از اراضی این بخش از پایتخت به اجرا در آورند.
آبادیان با اشاره به این که تاکنون جلسات متعددی با حضور محمد جواد حق شناس رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران ، ریاست سازمان زیبا سازی شهر تهران ، معاونت اجتماعی و فرهنگی و دیگر سازمان های مسئول در این رابطه برگزار شده است؛ خاطر نشان کرد: طرح های مطالعاتی و ایده های پیشنهادی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفته که هم اکنون پس از تصمیم گیری، عملیات اجرایی پروژه آغاز شده است.
به گفته شهردار منطقه 11 شناسایی 35 ابنیه دارای ارزش تاریخی ، ایجاد پیاده راه شهریار ، تعریف کاربری های فرهنگی و هنری در محدوده ، هویت بخشی تمام کوچه ها و گذرهای خیابان های انقلاب و نوفل لوشاتو، خیابان های حافظ و ولی عصر (عج)  و... از جمله برنامه های متعدد برای احیای پهنه فرهنگی در این راسته است.

شناسایی ابنیه دارای ارزش تاریخی و فرهنگی در بزرگترین پروژه فرهنگی شهر تهران
شهردار منطقه 11 در ادامه گفت: برای اجرای این طرح 35 بنای دارای ارزش تاریخی و فرهنگی شناسایی شده است و هم اکنون سازمان زیبا سازی شهر تهران و دیگر حوزه های اجرایی مشغول انجام مرمت ابنیه تاریخی و واجد ارزش هستند که با توجه به وجود مراکز هنری در این پهنه که شامل هنرستان موسیقی دختران، تئاتر شهر ، تالار وحدت  و ... است؛ توجه به توسعه فرهنگی و حفظ کارکرد فرهنگی این مکان ها نیز حائز اهمیت است.
وی در خصوص شناسایی 35 بنای واجد ارزش فرهنگی و تاریخی به معرفی آن ها پرداخت :
1-خیابان هاشمی فر نرسیده به خیابان ولی عصر (عج) پلاک 68
2-خیابان هاشمی فر نرسیده به خیابان ولی عصر (عج) پلاک 72
3-کوچه مهبد پلاک 6
4-کوچه صائب پلاک 18
5-ضلع جنوبی خیابان شهریار بن بست اول پلاک 1
6-ضلع شرقی خیابان رازی بن بست اول نبش کوچه سفارت ارمنستان
7-ضلع شرقی خیابان خارک
8-خیابان رازی پشت سفارت ارمنستان
9-ضلع جنوبی خیابان صائب حد فاصل خیابان های وارطان و رازی
10-نوفل لوشاتو پلاک 69 موقوفه سرهنگ یوسف بهرامی
11-کوچه صائب پلاک 17
12-ضلع شرقی خیابان رازی نبش خیابان هاشمی فر
13-ضلع شرقی خیابان رازی نبش کوچه مهبد
14-ضلع غربی خیابان رازی نبش کوچه شیرزاد
15-ضلع غربی خیابان رازی نبش کوچه فرحناز
16-ضلع غربی خیابان رازی نبش کوچه خرسند
17-ضلع غربی خیابان رازی نبش خیابان هاشمی فر
18-تقاطع خیابان های نوفل لوشاتو و هاشمی فر (سفارت سابق لبنان )
19-خیابان نوفل لوشاتو نبش هانری کوربن
20-ضلع غربی خیابان رازی نبش نوفل لوشاتو
21-خیابان نوفل لوشاتو پلاک ..
22-خیابان رازی کوچه شیرزاد پلاک 43
23-ضلع شرقی خیابان رازی نبش خیابان شهریار
24-ضلع شمال خیابان شهریار نبش خیابان خارک
25-ضلع شمالی خیابان شهریار جنب شیرینی فروشی گل بانو ( مدرسه ایروانی )
26-ضلع جنوبی خیابان شهریار نبش خیابان خارک
27-ضلع شرقی خیابان رازی نبش کوچه چهارم
28-کوچه صائب نبش هانری کوربن
29-خیابان نوفل لوشاتو نبش هاشمی فر
30-خیابان نوفل لوشاتو پلاک ..
31-خیابان هانری کوربن نبش کوچه شهرود
32-خیابان نوفل لوشاتو نبش وارطان موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران
33-خیابان وارطان حد فاصل صائب و هاشمی فر
34-ضلع شمالی خیابان شهریار جنب دانشگاه علوم قضایی
35-خیابان خارک کوچه شهرود پلاک 8

تئاتر شهر

ابتدا ساختمان کافه شهرداری در محل آن قرار داشته که هنرمندان بسیاری در آن رفت‌وآمد می‌کردند. سپس ساختمان تئاتر شهر در محل کافه و سال1346 توسط مهندس علی سردار افخمی طراحی شد و مدت 5 سال اجرای آن طول کشید. سال1351 به‌عنوان مدرن‌ترین سالن تئاتر شهر تهران افتتاح شد.

تالار وحدت

یکی از مجهزترین و بزرگ‌ترین تالارهای اپرا، باله، موسیقی و تئاتر در ایران بوده است که توسط اوژن آفتاندلیانس، معمار برجسته ایرانی و ارمنی‌تبار و براساس نمونه اپرا هال وین طی 10سال ساخته و در سال1346 افتتاح شده است. هم‌اکنون این تالار مرکز کنسرت‌های موسیقی و نمایش‌های هنری است.
شهردار منطقه 11 تهران همچنین عنوان کرد: طرح  توسعه پهنه فرهنگی رودکی مستقیما 450پلاک را تحت تأثیر قرار می دهد و با نظارت کمیسیون فرهنگی شورای شهر، شهرداری منطقه 11، سازمان زیبا سازی و شرکت توسعه فضاهای فرهنگی سه ضلع اصلی اجرای طرح پهنه فرهنگی رودکی هستند که تاکنون برای پیشبرد طرح شناسایی 35 بنای واجد ارزش توسط شرکت توسعه فضاهای فرهنگی در پهنه رودکی انجام شده است.

 

او اذعان کرد: در این اقدام که از سوی سازمان زیبا سازی شهر تهران در دست اجراست؛ نمای ساختمان ها بازپیرایی، شستشو، رنگ بری و مرمت می شوند که برای رفاه حال شهروندان و پیش گیری از اختلال در رفت و آمد مردم به صورت شبانه در حال انجام است.

 

مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه

بنای مؤسسه سال1314 متعلق به لقمان‌الملک از رجال قاجار بوده و مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه سال1352 به‌منظور بهتر شناساندن و ترویج میراث فلسفی و فکری ایران در دوره اسلام و قبل از اسلام توسط سیدحسین نصر در این بنا تاسیس‌شده است.

تئاتر شهرزاد
یکی از مراکز خصوصی تئاتر در این پهنه است که با وجود مراکزی مانند تئاتر شهر و تالار وحدت، در سال 94 با مشارکت شهرداری منطقه 11 توسط قاسم جعفری کارگردان سینما راه اندازی شد و هم‌اکنون پاتوق هنرمندان و فرهنگیان است.

آبادیان همچنین تأکید کرد: در طرح توسعه پهنه فرهنگی رودکی گذر شهریار به عنوان محرک توسعه دیده شده و در طرح پیشتاز نیز پهنه موسیقی و هنرهای نمایشی تهران برای این پهنه در نظر گرفته شده است.
هنرستان پسرانه شهید بنکدار از مدارس قدیمی منطقه 11 است که در خیابان حافظ – خیابان نوفل لوشاتو روبه روی سفارت فرانسه قرار دارد. این مدرسه در طرح پهنه رودکی مورد توجه قرار گرفته و جداره های آن مرمت و بهسازی شدند.

پهنه فرهنگ و هنر رودکی در یک نگاه
شهردار منطقه 11 در تشریح ویژگی های طرح توسعه پهنه فرهنگ و هنر رودکی افزود: طرح توسعه پهنه فرهنگ و هنر رودکی که به عنوان بزرگترین پروژه فرهنگی شهر تهران از سوی سازمان زیبا سازی شهر تهران، شهرداری منطقه 11 و شرکت توسعه فضاهای فرهنگی در پردیس هنری شهر تهران محدوده تئاتر شهر تا تالار وحدت و خیابان های پیرامون در دست اجراست؛ با مرمت ابنیه دارای کارکرد فرهنگی و بهسازی مکان های عمومی واقع در این محدوده اجرایی شده است.
در ادامه به مرور برخی مکان های مورد توجه در این طرح می پردازیم:

تالار حافظ
نخستین تالار نمایشی در ایران بوده که در دهه40 به‌صورت متحرک و در زمینی به مساحت 400مترمربع به‌وجود آمده، معمار طرح تالار مهندس بهرنگ بنی‌آدم و طراح آن مهندس نیلوفر نیکسار بوده است. هم‌اکنون تالار حافظ به فعالیت هنری خود ادامه می‌دهد.

بوستان ارفع
در گذشته باغ میرزا رضا خان ارفع از شاهزادگان قاجار بوده است. سال1381 در زمین باغ به مساحت 1802مترمربع بوستان ارفع احداث شد. نزدیکی بوستان به تالار وحدت و تالار حافظ و محل تردد هنرمندان و فرهنگیان بر اهمیت آن افزوده است.
بیمارستان مروستی
سال1339 به همت غلام‌حسین مروستی‌، بنیانگذار جراحی نوین گوش و حلق و بینی‌، با ظرفیت 44تخت ثابت تأسیس شد. تخصص اصلی بیمارستان در زمینه‌های گوش و حلق و بینی‌ و زیبایی است و یکی از معدود مراکز درمانی در این پهنه است.

دانشگاه علوم قضایی
درسال1356 به‌منظور رفع نیازهای دادگستری در زمینه‌های حقوقی، قضایی و اداری تاسیس شد و با تلاش شهید بهشتی از سال1361 به‌طور رسمی فعالیت خود را آغاز کرد.

کوچه لولاگر
کوچه لولاگر یا کوچه قرینه پایتخت توسط برادران لولاگر سال1317 احداث شده است. از مهم‌ترین شاخص‌های این کوچه وجود خانه‌های قرینه در 2سمت کوچه است که آن را به متفاوت‌ترین کوچه پایتخت تبدیل کرده است.

کافه اپرا
ساختمان کافه مربوط به دوران پهلوی است و از نخستین کافه‌هایی است که در دهه80 در تقاطع خیابان استاد شهریار و خارک به‌وجود آمد و پاتوق هنرمندان و مردم شد و به‌علت اینکه از نخستین کافه‌هایی بود که باعث رواج کافه‌گردی در 10 محدوده شد، از اهمیت بسیاری برخوردار است.

خانه ارامنه
بنای خانه ارامنه در محله ارامنه واقع در نوفل لوشاتو، مربوط به دوران پهلوی اول است که ابتدا به‌عنوان باشگاه ارامنه مورد استفاده قرار می‌گرفت.

انجمن خوشنویسان ایران
نقطه عطف خوشنویسی معاصر ایران است که سال1329 با همت استادان سیدحسین میرخانی، علی اکبر کاوه، ابراهیم بوذری، سیدحسن میرخانی، دکتر مهدی بیانی و همکاری وزارت فرهنگ و هنر وقت تأسیس شد.

سازمان اوقاف و امور خیریه
نخستین نهاد اداره‌کننده موقوفات فاقد متولی در ایران است که ساختمان آن در سال1388 به‌علت ازدیاد بناهای اوقافی در محدوده احداث شد و همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

پارک دانشجو
سال1346 با عنوان پارک در زمینی به مساحت 27205مترمربع احداث شد. این پارک به‌دلیل قرار گرفتن کنار تئاتر شهر و محل تردد هنرمندان و فرهنگیان از اهمیت زیادی برخوردار شده است که در طرح پهنه رودکی با اجرای طرح های نور پردازی زیبا سازی شده است.

سفارتخانه‌های موجود در پهنه رودکی
در پهنه رودکی 4سفارتخانه واقع شده است که سفارتخانه‌های فرانسه، ایتالیا، واتیکان و ارمنستان را شامل می‌شود. قدمت بناهای سفارتخانه‌ها مربوط به دوران قاجار و پهلوی است.

برچسب ها: شروع ، شهرداری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: