آخرین اخبار
کد خبر: ۳۶۱۱۹
تاریخ انتشار: ۱۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
شبکه فاکس اسپورتس آسیا در گزارشی به پنج مورد از مهم ترین رکوردهای متزلزلی پرداخت که در هفدهمین دوره رقابت های جام ملت های آسیا مستعد شکسته شدن هستند.
شبکه فاکس اسپورتس آسیا در گزارشی به پنج مورد از مهم ترین رکوردهای متزلزلی پرداخت که در هفدهمین دوره رقابت های جام ملت های آسیا مستعد شکسته شدن هستند.
 در فاصله کوتاه باقی مانده تا شروع هفدهمین دوره رقابت های جام ملت های آسیا، هواداران سرتاسر این قاره پهناور مشتاقانه در انتظارند تا به تماشای هیجان انگیزترین تورنمنت ملی قاره کهن بنشینند؛ تورنمنتی که قهرمان نهایی آن پس از یک ماه رقابت فشرده از میان 24 تیم حاضر مشخص می شود.
در این بین، استرالیایی ها قصد دارند تا با دفاع از عنوان قهرمانی خود، نامشان را در کتاب تاریخ این رقابت ها در کنار فهرست پنج کشوری ثبت کنند که موفق شده اند در این تورنمنت در سال های متوالی، جام قهرمانی را بالای سر ببرند.
با این حال، رکوردهای بیشتری وجود دارد که تا زمان پایان این بازی ها، در خطر شکسته شدن قرار دارند و فاکس اسپورتس آسیا در این گزارش به پنج مورد از مهم ترین رکوردهای مستعد شکسته شدن می پردازد.

** تعداد بازی های انجام شده
در میان تیم های حاضر در جام ملت های 2019 آسیا، ایران و کره جنوبی با 15 دوره حضور، از این حیث رکورد دار محسوب می شوند، علاوه بر این، رکورد دیگری که در اختیار این 2 کشور قرار داشته و دیگر تیم ها در حسرت شکستن آن هستند، تعداد بازی هایی است که این دو تیم در تاریخ جام ملت ها انجام داده اند. (هر کدام 62 بازی)
این در حالی است که در جریان تورنمنت پیش رو، دست کم سه بازی دیگر در انتظار هر کدام از این 2 تیم بوده و تیم صعود کننده به مراحل بالاتر در صورت ناکام ماندن دیگری، خود را از رقیب جدا خواهد کرد، ضمن اینکه در صورت فینالیست شدن این 2 تیم، تنها یکی از آنها می تواند رکورد بیشترین بازی انجام شده را به طور انحصاری در اختیار بگیرد.

** بیشترین تعداد قهرمانی 
معیار ارزیابی قدرت یک تیم، تعداد قهرمانی های آن تیم است و جام ملت های آسیا نیز از این قاعده مستنثی نبوده و از همان ملاک و معیار بهره می برد.
در حال حاضر تیم ملی ژاپن با چهار عنوان قهرمانی رکورددار آسیا است؛ سامورایی های آبی آخرین قهرمانی خود را در سال 2015 جشن گرفته و در رقابت های پیش رو نیز یکی از محتمل ترین گزینه های بالا بردن جام محسوب می شوند و در صورت عملی شدن این احتمال، طبیعتا آنها با پنج عنوان قهرمانی، رکورد پیشین خود را می شکنند.
با این حال، ایران و عربستان سعودی هر کدام سه بار جام قهرمانی را بالای سر برده و در صورت کسب عنوان قهرمانی در این دوره، با رکورد ژاپن برابری خواهند کرد.

** بیشترین نایب قهرمانی
عربستان سعودی و کره جنوبی از حیث بیشترین نایب قهرمانی، رکورد دار فهرست مذکور به شمار می آیند؛ رکوردهایی مستعد برای شکسته شدن..
کره ای ها که به طور متوالی در سال های 1956 و 1960، 2 بار عنوان قهرمانی را از آن خود کرده اند در چهار دوره و البته به صورت غیر متوالی (1972، 1980، 1988، 2015)، عنوان نایب قهرمانی را نیز به خود اختصاص داده اند.
در سوی مقابل، سعودی ها که به ترتیب در سال های 1984، 1988 و 1996 در جام ملت ها قهرمان شده اند، در سه دوره دیگر شامل سال های 1992، 2000 و 2007 نیز عنوان نایب قهرمانی را از آن خود کرده اند.
در این فهرست نام ژاپن هم با چهار نایب قهرمانی دیده می شود؛ در صورتی که عربستان و کره جنوبی در دیدار فینال به یکدیگر برخورد کنند آن گاه این 2 تیم همچنان به عنوان طلایه داران رکوردهای قهرمانی و نایب قهرمانی باقی خواهند ماند.

** برترین گلزنان تاریخ جام ملت ها
«علی دایی» از ایران با به ثمر رساندن هشت گل در جریان رقابت های سال 1996، عنوان برترین گلزن تاریخ این تورنمنت را در اختیار دارد.
در واقع، تلاش های او در جریان رقابت های مذکور، همچنان در تاریخ دست نخورده باقی مانده و نزدیک ترین تعقیب کننده دایی کسی نیست جز «بهتاش فریبا» و یک بازیکن کره ای دیگر نیست که آنها در جام ملت های 1980 هرکدام هفت گل به ثمر رساندند.
این در حالی است که تعداد ستاره های مستعد حاضر در این دوره از رقابت ها در امارات متحده عربی، می تواند رکورد مذکور را به شدت در معرض خطر قرار دهد...

** بیشترین گل در یک بازی
همزمان با متزلزل بودن رکورد بیشترین گل زده در تاریخ جام ملت ها، 16 بازیکن نیز وجود دارند که در جریان یک دوره موفق شده اند سه گل به ثمر برسانند.
اما بیشترین گلی که یک بازی در جریان یک بازی به ثمر رسانده چهار گل بوده و به چهار بازیکن تعلق دارد؛ بهتاش فریبا/ تیم ملی ایران 1980، علی دایی/ ایران 1996، اسماعیل عبدالعطیف/ بحرین 2011 و حمزه الداردور/ اردن 2015.
در این بین، با توجه به حضور «آدیساک کریسورن» مهاجم تیم ملی تایلند در تورنمنت پیش رو و گلزنی اش (6 گل) در جریان رقابت های جام سوزوکی (جام کشورهای جنوب شرق آسیا)، گلزنی و رکورد شکنی او در صورت صعود تیمش به مراحل بالاتر، خیلی دور از انتظار نیست./ایرنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: