آخرین اخبار
کد خبر: ۳۶۰۹۹
تاریخ انتشار: ۱۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۵۶
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
واعظی:
رییس دفتر رییس جمهوری دلیل استعفای وزیر بهداشت را اختلاف نظر در بودجه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی عنوان کرد و گفت: رییس جمهوری تاکنون با این استعفا موافقت نکرده است.
رییس دفتر رییس جمهوری دلیل استعفای وزیر بهداشت را اختلاف نظر در بودجه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی عنوان کرد و گفت: رییس جمهوری تاکنون با این استعفا موافقت نکرده است.
 محمود واعظی در حاشیه جلسه هیات دولت درباره استعفای حسن قاضی زاده هاشمی از وزارت بهداشت؛ درمان و آموزش پزشکی گفت: آقای هاشمی از وزرای بسیار موفق و خوب دولت بوده وهستند. ایشان هم در دولت یازدهم و هم در دولت دوازدهم فعالیت های بسیار خوبی در حوزه سلامت داشتند. سفرهای استانی؛ افتتاح بیمارستان و از همه مهمتر به نتیجه رساندن طرح خوب تحول سلامت؛ از مهمترین اقدامات است که وزیر بهداشت با یک جدیت و فداکاری این طرح را به خوبی پیش بردند.
واعظی ادامه داد: وزارت بهداشت وزارتخانه حساس و مهمی است و طبیعی است که اداره این وزارتخانه هم نیاز به مدیریت بالا و هم نیاز به بودجه دارد. آنچه در چند روز گذشته میان دولت و وزیر بهداشت رخ داده، اختلاف نظر دکتر هاشمی با بودجه سال آینده است. و وزیر به همین دلیل استعفای خود را تقدیم رییس جمهوری کردند. رییس جمهوری با توجه به اینکه ایشان را وزیری بسیار لایق و فردی با عملکرد بالا می‌داند تا کنون برای پذیرش استعفا مقاومت کرده‌ است و سعی بر این است که مشکل با گفتگو حل شود. 
وی تصریح کرد: شرایط امروز ما با سال های گذشته متفاوت است. امروز به دلیل جنگ اقتصادی و تحریم ها سازمان برنامه، در بستن بودجه با محدودیت‌های بسیاری مواجه است. به همین دلیل من امیدوار هستم که مذاکرات و صحبت‌هایی که با وزیر بهداشت می شود به نتیجه رسد و ما بتوانیم در این زمینه تصمیم گیری کنیم.
رییس دفتر رییس جمهوری افزود: تصمیم هرچه که باشد ما آقای هاشمی را سرمایه دولت خود می‌دانیم و عملکرد و زحمات او همواره مورد تکریم و قدردانی است. امیدوار هستیم که همراه دولت باشند و اگر هم هم به هر دلیلی جدا شدند حتما از نظراتشان و وجودشان استفاده خواهیم کرد، ولی تلاش آقای رئیس جمهور بر حفظ ایشان است.
رئیس دفتر رئیس جمهوری درباره انتخاب آیت الله آملی لاریجانی به ریاست مجمع تشخیص مصلحت نیز گفت: با شناختی که آیت الله آملی لاریجانی از مسائل کشور دارند و با توجه به حضور وی در جلسات سران قوا، ایشان می‌تواند به دولت کمک کنند. 
واعظی تصریح کرد: رابطه دولت و مجمع تشخیص مصلحت نظام از گذشته رابطه خوب و همکاری نزدیکی بوده است و در این برهه هم این رابطه نزدیک تداوم خواهد داشت.
وی درباره موضع دولت در قبال اعاده شدن لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT)به مجلس شورای اسلامی از سوی شورای نگهبان، بیان کرد: بحث تاثیر لوایح چهارگانه برای کشور بسیار کم است و در واقع استاندارد همکاری ما با بانک‌های دنیا است؛ حتما مجلس شورای اسلامی به دنبال این است که این لایحه مسیر دیگری طی کند تا تصویب شود.
رئیس دفتر رئیس جمهوری همچنین درباره دغدغه‌های منطقه‌ای نمایندگان و انتظار آنها از دولت برای تعیین بودجه کافی برای توسعه مناطق مختلف کشور خاطرنشان کرد: اولویت اول ما در بودجه، مسائل اولویت‌ دار و اصلی کشور است؛ البته ما نمی‌توانیم اولویت‌های منطقه‌ای را نیز نادیده بگیریم.
واعظی ادامه داد: ما مناطقی داریم که دچار خشکسالی است یا آنطور که باید به برخی از این مناطق رسیدگی نشده است که در تنظیم بودجه به توسعه این مناطق نیز توجه شده است.
رئیس دفتر رئیس جمهوری همچنین درباره تاخیر اروپایی در ایجاد ساز و کار ویژه مالی برای همکاری با ایران (SPV) بیان کرد: دولت این موضوع را به صورت جدی پیگیری می کند؛ از طرفی فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم اعلام کرده که آنها هم این موضوع را به صورت جدی دنبال می کنند، اما فشار آمریکا بر اروپا بسیار زیاد است.
وی افزود: روابط ما با اروپا ابعاد مختلفی دارد که فقط به کانال مالی اروپا ختم نمی‌شود؛ در این شرایط که ما درگیری جدی با آمریکا داریم، به پشتیبانی‌ سیاسی اروپا نیاز داریم؛ آنها ایجاد کانال مالی را به ما قول داده‌اند و باید آن را عملی کنند.
واعظی خاطرنشان کرد: آنچه ما با دیگر کشورها داریم عملا شبیه کانال مالی است و امیدواریم همان طور که روابط ما با کشورهایی مثل هند، چین، ترکیه و روسیه گسترش یافته است، این گونه مسائل ما نیز با اروپا حل و فصل شود. 
واعظی بیان کرد: ما مواضع محکمی درباره کانال مالی اتخاذ کرده‌ایم اما از طرفی هم معتقد هستیم باید پخته و حساب شده در این زمینه گام برداریم.
رئیس دفتر رئیس جمهوری همچنین درباره مذاکره دولت ایران با طالبان گفت: هدف ما برقراری صلح و امنیت در منطقه است، ایران هم تنها کشوری نیست که با طالبان مذاکره دارد؛ آمریکا هم با آنها مذاکره دارد./ایرنا
برچسب ها: شروع ، واعظی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: