آخرین اخبار
کد خبر: ۳۵۹۳۷
تاریخ انتشار: ۰۹ دی ۱۳۹۷ - ۱۸:۳۶
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
علیرضا قدرتی کارشناس بورس
تصمیم شورای پول و اعتبار مبنی بر ماه شمار کردن سود سپرده‌های بانکی، ممنوع کردن سود روزشمار سپرده‌ها از سوی بانک مرکزی سرآغاز تحول مهمی برای اصلاح ساختار نظام بانکی کشور است. اگر نظارت صحیح و دقیقی بر این دستورالعمل بانک مرکزی ادامه پیدا کند نظام بانکی می‌تواند با تحول بزرگی روبرو شود.
در گذشته هم بانک مرکزی ممنوعیت‌هایی برای بانک‌ها اعمال کرده بود، ولی عدم نظارت و کوتاه آمدن بانک مرکزی نسبت به بانک‌های متخلف باعث شد این دستورالعمل‌ها اجرا نشود.
این تصمیم تأثیر بسیار زیادی بر کاهش هزینه بانک‌ها و کاهش نرخ تأمین مالی بنگاه‌ها خواهد داشت. امیدواریم در عمل این موضوع منجر به کاهش نرخ تأمین مالی و نرخ تسیهلات برای صنعت و اقتصاد کشور شود.
مسئولان و دولتمردان باید بدانند که کلمات و جملات آن‌ها روی وضعیت اقتصاد کشور تأثیر بسزایی خواهد داشت. در هفته گذشته اظهارنظرهایی از جانب یکی از مسئولان کشور سبب افزایش قیمت ارز شد و انگیزه‌ها را برای افزایش تقاضای ارز بالا برد.
در بازار ارز متغیرهای مختلفی می‌تواند نقش بازی کند. تأثیر تحریم‌ها بر مقدار فروش، بازگشت ارز ناشی از فروش نفت و تقاضای آخر سال برای دلار از جمله دلار مسافرتی از مهم‌ترین متغیرهاست. اگر دولت بتواند این موضوعات را مدیریت کند، ارز روند نوسانی شدیدی نخواهد داشت مگر اینکه اتفاق غیر قابل پیش‌بینی رخ دهد.نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: