آخرین اخبار
کد خبر: ۳۵۴۹۹
تاریخ انتشار: ۳۰ آذر ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۴
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
محسن رنانی استاد دانشگاه
اقتصاد ایران در مرحله پیری زودرس قرار گرفته و کنترل پذیری نظام سیاسی در دو دهه اخیر تقلیل پیدا کرده و به همین خاطر قدرت انطباق خود را با تحولات بیرونی از دست داده است و در چنین شرایطی با درمان‌ها و نسخه‌های سردستی امکان عبور از بحران وجود نخواهد داشت.
ما وارد عصری شده‌ایم که بدون افق گشایی نمی‌توانیم از بحران کنونی خارج شویم. دولت اول روحانی دولت تثبیت بود و دولت دوم وی طبق قاعده اقتصادی باید دولت توزیع باشد، ولی دولتی توزیعی که در رکود عمیقی فرو رفته است و منابع لازم برای توزیع مجدد را نداشته و امکان عملی برای محقق کردن آن ندارد.
کشور از دوره صاعقه‌های سیاسی و عوامل محرک سیاسی در عصر جنگ به عصر صاعقه‌های اقتصادی عبور کرد و سپس به اثر صاعقه‌های سیاسی اجتماعی رسید.
همه اهتمام کارشناسان بر این است که نشان دهند ما چگونه باید خودمان را با شرایط تحریم تطبیق دهیم در حالی که باید بسیج کارشناسی کنیم و به نظام سیاسی بفهمانیم چگونه از شرایط تحریم خارج شویم. نه اینکه خودمان را با شرایط تحریم تطبیق دهیم.
ما باید به نظام سیاسی نشان دهیم که فرصت تطبیق گذشته است، ما فرصت‌های زیادی داشتیم که بتوانیم خود را تطبیق بدهیم اما اکنون نه انرژی و نه زمان لازم را برای تطبیق نداریم و باید بسیج شویم که چگونه آبرومندانه و با کمترین هزینه برای منافع ملی از تحریم خارج شویم.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: