آخرین اخبار
کد خبر: ۳۴۶۲۵
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۵
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
وزیر راه و شهرسازی:
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به عزم دولت برای مقابله با زمین خواری و سوداگری، گفت: مصوبه هیات ‌وزیران برای احداث شهرک‌ های گردشگری در استان های شمالی می تواند جلوی ساخت و سازهای غیرمجاز را بگیرد.
 وزیر راه و شهرسازی با اشاره به عزم دولت برای مقابله با زمین خواری و سوداگری، گفت: مصوبه هیات ‌وزیران برای احداث شهرک‌ های گردشگری در استان های شمالی می تواند جلوی ساخت و سازهای غیرمجاز را بگیرد.
 «محمد اسلامی» در هفدهمین جلسه شورای عالی شهرسازی و معماری در سال جاری با اشاره به مصوبه هیات دولت برای ایجاد شهرک های گردشگری در کشور افزود: ایجاد شهرک‌های گردشگری به پیشنهاد وزیر جهاد کشاورزی ارایه شده که هدف از ارایه این پیشنهاد، جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز بوده است.
وی یادآور شد: قرار است در این زمینه، سیاست و روالی پایه‌ گذاری شود تا علاوه بر کاستن از دست‌‌اندازی به اراضی مرغوب، تقاضاهایی که برای خانه دوم یا اقامتی - تفریحی وجود دارد، نیز مدیریت شود.
وزیر راه و شهرسازی گفت: متاسفانه شاهد افزایش تخریب در منابع طبیعی و اراضی مرغوب کشاورزی هستیم که این مصوبه هیات وزیران می تواند جلوی ساخت و سازهای غیرمجاز را بگیرد.
رئیس شورای عالی شهرسازی و معماری ایران با تاکید بر اینکه نباید نسبت به جلوگیری از ساخت وسازهای غیرمجاز برخورد منفعلانه ای داشت، تصریح کرد: اجرای این پیشنهاد علاوه بر آنکه برای دولت منابع مالی ایجاد می‌کند، موجب می‌شود تا دولت، نقدینگی را جمع‌آوری و به نحوی مدیریت کند تا از این طریق، خدمات منظمی به جامعه ارایه شود.
اسلامی بیان کرد: با تصویب این مصوبه تکالیف سنگینی برعهده شورای‌ عالی شهرسازی و معماری واگذار شده و این شورا مکلف است تا در مدت 6 ماه برای این کار، تعیین تکلیف کند.
به گفته وی، کار شناسایی مناطق مستعد برای شهرک ‌سازی باید مسیر قانونی خود را طی کند که شامل شناسایی در استان ها و در کارگروه زیربنایی، شهرسازی و محیط زیست، سپس بررسی در شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان و ارجاع آن به دبیرخانه شورای عالی شهرسازی و معماری است.
وزیر راه و شهرسازی با یاداوری اینکه مطابق قانون، وظیفه شهرک سازی برعهده شرکت عمران شهرهای جدید قرار گرفته است، تصریح کرد: اجرای مصوبه هیات وزیران نباید در بوروکراسی اداری گیر کند.
رئیس شورای عالی شهرسازی و معماری ایران یادآورشد: متاسفانه هم اکنون جریان ساخت و سازهای بی رویه ادامه دارد و با توجه به اینکه نظارت بر ساخت وسازهای غیرقانونی، کاری دشوار است این کار می تواند بسیاری از ساخت و سازهای غیرمجاز را کاهش داده و شهرک سازی را در مناطق شمالی مدیریت کند.
وی گفت: مصوبه هیات وزیران همه دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها از جمله وزارت کشور، وزارت راه و شهرسازی، وزارت جهاد کشاورزی، استانداری‌ها، سازمان حفاظت از محیط‌زیست و سازمان میراث‌ فرهنگی را مکلف کرده است که با ساخت و سازهای غیرمجاز برخورد کنند./ایرنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: