آخرین اخبار
کد خبر: ۳۴۶۲۰
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۸
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
معاون دانشگاه مردم چین؛
معاون دانشگاه رنمین (مردم) چین تاکید کرد در شرایطی که غرب فشارهای غیر منطقی و ناعادلانه ای در حوزه های مختلف سیاسی و اقتصادی بر چین و ایران وارد کرده لازم است دو کشور با همکاری یکدیگر مسیر توسعه و عبور از مشکلات را در پیش بگیرند.
 معاون دانشگاه رنمین (مردم) چین تاکید کرد در شرایطی که غرب فشارهای غیر منطقی و ناعادلانه ای در حوزه های مختلف سیاسی و اقتصادی بر چین و ایران وارد کرده لازم است دو کشور با همکاری یکدیگر مسیر توسعه و عبور از مشکلات را در پیش بگیرند.
پروفسور 'وانگ یوجیه'اظهار داشت اکنون دو کشور به جایی رسیده اند که نیازی به دیگران ندارند و می توانند با کمک یکدیگر به توسعه برسند.
او راه توسعه کشورهای شرقی مانند چین و ایران را «توجه به داخل» عنوان کرد و افزود: چین از 40 سال پیش با اجرای «سیاست اصلاحات و درهای باز» راه توسعه را فرا گرفته است و تا کنون نیز با تکیه به توانمندی های خود این مسیر را ادامه داده است.
وی تصریح کرد: ایران نیز همزمان با سیاست اصلاحات و درهای باز چین در 40 سال پیش، راه رشد و شکوفایی خود را پیدا کرده و از آن زمان تا کنون به جلو حرکت کرده است.
رییس دانشگاه مردم چین در ادامه افزود: در محافل بین المللی از سوی کشورهای غربی فشار زیادی روی دو کشور وجود دارد لذا باید این چالش ها و مشکلات را با کمک یکدیگر حل کنیم.
پروفسور وانگ تصریح کرد فشارهای غرب روی دو کشور تنها به حوزه های سیاسی و اقتصادی خلاصه نمی شود بلکه در زمینه های فرهنگی و اجتماعی نیز این فشارها وجود دارد.
وی مشکل و چالش اصلی تهران و پکن برای غرب را «شرقی بودن» آنها عنوان کرد و افزود: کشورهای غربی اگر چه با بهانه های مختلفی روی دو کشور فشار وارد می کنند اما حقیقت این است چون چین و ایران در رده بندی کشورها، شرقی هستند و آموزه های شرقی دارند کشورهای غربی نمی توانند آنها را بپذیرند به همین دلیل به آنها فشار می آورند.
پروفسور وانگ گفت: بقیه موارد بهانه است و تنها مشکل تهران و پکن از نگاه غربی ها، چهره، افکار و آموزه های شرقی آنها است.
معاون دانشگاه مردم چین، فرهنگ دو کشور ایران و چین را به مراتب غنی تر و بالاتر از فرهنگ غرب عنوان کرد و افزود: فرهنگ ما ریشه در هزاران سال تاریخ و سابقه دارد و آثار فرهنگی امروز نیز برخاسته از دل همان فرهنگ تاریخی است.
او همچنین توسعه روابط دانشگاهی دو کشور را یک ضرورت دانست و گفت: دانشگاه رنمین با دانشگاه ها و شماری از موسسه های علمی و فرهنگی ایران در ارتباط است.
معاون دانشگاه مردم چین ادامه داد: این دانشگاه در حال حاضر با دانشگاه های آزاد و تهران در رایزنی است تا سمینار 'فلسفه و حکمت' را در تهران برگزار کند.
پروفسور وانگ در بخش دیگری از سخنانش به اشتراکات چین و ایران پرداخت و تاریخ و تمدن قدیم، شجاعت و اعتماد به نفس و مهمان نوازی گرم را از مهمترین اشتراکات دو کشور عنوان کرد./ایرنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: