آخرین اخبار
کد خبر: ۳۴۶۱۷
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۳۹۷ - ۱۵:۱۱
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
مدیران و نمایندگان شرکت های فعال در صنعت نساجی از اروپا و آسیا علاوه بر اینکه تاکید داشتند ایران بازار خوبی برای عرضه تولیدات آنها است، آمادگی خود را برای انتقال فناوری و ماشین آلات مورد نیاز این صنعت به کشورمان اعلام کردند.
   
 مدیران و نمایندگان شرکت های فعال در صنعت نساجی از اروپا و آسیا علاوه بر اینکه تاکید داشتند ایران بازار خوبی برای عرضه تولیدات آنها است، آمادگی خود را برای انتقال فناوری و ماشین آلات مورد نیاز این صنعت به کشورمان اعلام کردند.
 بیست و چهارمین نمایشگاه بین المللی صنعت نساجی که از روز یکشنبه هفته جاری با حضور معاون وزیر، مدیرکل صنایع نساجی وزارت صنعت و رئیس اتاق بازرگانی ایران در محل دائمی نمایشگاه های بین‌المللی تهران آغاز به کار کرد، روز چهارشنبه به کار خود پایان می دهد.
تولیدکننده های خارجی شرکت کننده در این نمایشگاه تاکید داشتند که اگر چه تحریم ها، روند همکاری ها را تحت تاثیر قرار داده است، اما تلاش های خود را خواهند داشت تا موانع موجود را از سر راه برداشته شده و روابط بهبود یابد.
به عقیده آنها، ایران برخوردار از ظرفیت های خوب در زمینه صنعت نساجی و بازاری مطمئن برای عرضه محصولات آنهاست.
این تولید کننده ها تاکید داشتند که هرگز حاضر به از دست دادن بازار ایران نیستند.
صنعت نساجی در ایران با پیشینه ای بسیار زیاد یکی از مهمترین بخش ‌های اشتغالزا محسوب می شود اما این صنعت در سال های اخیر بویژه پس از اعمال تحریم های یکجانبه علیه کشورمان با مشکلاتی مانند دشواری تامین مواد اولیه، نبود ماشین آلات فنی و فناوری های موثر بر تولید منسوجات، قوانین پولی، مالی و بانکی، نوسان نرخ ارز، قوانین مربوط به صادرات و واردات، قاچاق و واردات بی‌رویه‌ منسوجات رو برو بوده است.
از مهمترین عوامل فنی موثر بر تولید منسوجات، کمیت و کیفیت ماشین ‌آلات ریسندگی و بافندگی و نوع الیاف مصرفی است.
مهمترین عامل فنی موثر بر تولید، وابستگی فنی کشور به ماشین‌ آلات خارجی است که از این نظر مشکلات ناشی از تحریم ها گریبانگیر صنعت نساجی کشور نیز شده است.
تولیدکننده های خارجی ماشین آلات صنعت نساجی معتقدند که ایران بازار بزرگی از این صنعت را در اختیار دارد اما به دنبال اعمال تحریم ها، منسوجات ایرانی به دلایلی چون دشواری نقل و انتقال ارز برای تامین مواد اولیه و نبود ماشین آلات فنی برای ارائه تولیدات بهتر، با مشکلاتی مواجه شده است.

**مشکل انتقال پول برای مشتریان ایرانی
در این پیوند، مدیر فروش شرکت «یوا ژیان اینتلیجنس»(Yuejian Intelligence) چین که پیشینه هفت ساله همکاری با ایران در زمینه صنعت نساجی را دارد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، تجارت با مشتریان ایرانی را پیش از تحریم ها مطلوب عنوان کرد و گفت: هم اینک مشکل انتقال پول را داشته و نبود امکان جابجایی ارزها باعث کاهش میزان مبادلات شده است.
«پونی ما شونگوانگ»(Pony Ma Chunguang) با اشاره به تلاش شرکت های چینی و مشتریان ایرانی برای رفع موانع موجود پیش بینی کرد مبادلات در سال های آتی افزایش یابد.
وی تصریح کرد: روابط ما با ایران خوب بوده و پس از این نیز راه های گسترش همکاری ها را خواهیم یافت.
این تولید کننده چینی با اشاره به فعالیت شرکت های چینی تا پیش از اعمال تحریم ها با 'کلون بانک' برای تبادلات تجاری با ایران گفت: این همکاری در زمان حاضر متوقف شده و بانک دیگری جایگزین این بانک نشده است.
وی در این باره که آیا امکان انتقال فناوری های صنعت نساجی از چین به ایران وجود دارد؟ گفت: این، امکان پذیر است و علاقمند توسعه روابط هستیم.
این فعال صنعتی چینی افزود: در مرحله اول ترجیح می دهیم راه های دیگری برای ورود به بازار ایران بیابیم اما در مراحل بعد این ایده خوبی است که در صورت نبود راه دیگری در ایران به فعالیت های خود ادامه دهیم. 
این فعال صنعتی چین افزود: این مساله در زمان حاضر در حد ایده است اما هنوز ورود نکرده ایم که بدانیم چه مشکلاتی را برای ما خواهد داشت.
وی با اشاره به ارزان بودن هزینه های نیروی انسانی و انرژی در ایران گفت: در آینده ممکن است به این مرحله از همکاری برسیم که با توجه به این مزیت ها از فرصت حضور در ایران و انتقال فناوری ها به این کشور استفاده کنیم.
این تولید کننده چینی ماشین آلات نساجی درباره اثرات تحریم ها بر مبادلات گفت: مهمترین مساله ما در شرایط فعلی انتقال پول است که اگر برطرف شود مسایل دیگر نیز قابل حل خواهد بود.
وی درباره امکان استقرار نماینده یکی از بانک های چینی و یا ایرانی در کشور ثالث برای نقل و انتقالات مالی گفت: مطمئن نیستم اما این می تواند یک روش باشد.

**ترکیه آماده سرمایه گذاری در صنعت نساجی ایران 
همچنین کارشناس فروش شرکت تولیدی آستکس(Asteks) ترکیه فعال در زمینه تولیدات پارچه با اشاره به همکاری 14 ساله خود با ایران گفت: این شرکت سالانه 150 هزار دلار انواع پارچه به ایران صادرات می کند.
ارکان ییلماز(Erkan Yilmaz) قدمت فعالیت این کارخانه را 50 سال عنوان کرد و افزود: برای 27 کشور جهان علاوه بر ایران از جمله ازبکستان، ترکمنستان، آلمان، مصر، برزیل، مکزیک و تایوان صادرات داریم.
وی درباره مسایل و مشکلات ناشی از تحریم ها که علاوه بر ایران همچنین ترکیه را نیز تحت تاثیر قرارداده است، درباره ایده های موجود برای تداوم روابط، تصریح کرد: فعالیت های ما با ایران در حد مطلوبی قرار دارد اما به طور طبیعی پس از تحریم ها با چالش هایی مواجه شد.
ییلماز مهمترین مساله پیش روی تولید کننده های ترک در تبادلات تجاری با ایران را مشکل نقل و انتقال پول عنوان کرد و گفت: این مساله ما را متحمل سختی های بسیاری کرده است.
وی افزود: علاوه بر این، مساله دیگری را نمی بینیم که امید داریم بتوانیم آن را نیز از پیش پای خود برداریم.
این تولید کننده ترک گفت: تلاش می کنیم که به هر طریق ممکن راه نقل و انتقال مالی از طرف ایران را تسهیل کنیم.
وی درباره قابلیت انتقال فناوری های ترکیه ای به ایران برای تداوم همکاری ها اظهار داشت: پیشتر، نمایندگی این شرکت در یکی از شهرهای ایران استقرار داشت که به دلیل مسایلی، شروع نکرده به کار خود خاتمه داد.
ییلماز گفت: این آمادگی وجود دارد که فناوری های خود را به ایران منتقل کنیم.
وی افزود: ظرفیت های موجود در صنعت نساجی ایران بسیار است اما فناوری ها و کارخانجات موجود در این ایران قدیمی بوده و امکان تولیداتی با قیمت های ارزان و با کیفیت وجود ندارد.
این تولید کننده ترکیه ای گفت: ما علاقمند به ادامه همکاری ها با ایران بوده و در این کار جدی هستیم.
وی افزود: با وجود این علاقه مندی، آینده را روزهایی سخت می بینیم که همکاری ها را با توجه به مشکلات ناشی از تحریم ها، تحت تاثیر قرار خواهد داد.
ییلماز به وقفه ایجاد شده در روابط موجود با ایران پس از اعمال تحریم ها اشاره کرد و ادامه داد: مسایل سیاسی، همکاری های اقتصادی را با چالش مواجه کرده اما جای امیدواری است که روابط به حالت پیش از تحریم ها برگردد.
وی سال 2019 را سالی پر از امید برای همکاری های دو جانبه دانست و گفت: برای استقرار کارخانه های خود در ایران تلاش می کنیم که این امر مستلزم رفع موانع پولی و بانکی است.
یللماز افزود: حتی اگر چالش های موجود افزایش داشته باشد همچنان به همکاری های خود ادامه خواهیم داد چرا که ایران را بازاری خوب برای عرضه محصولات خود می دانیم.

**از تحریم ها علیه ایران حمایت نمی کنیم 
مدیر فروش منطقه ای و عضو گروه صنعتی پیکانول(Picanol) بلژیک که تولید کننده ماشین آلات با فناوری بالا(های تک) بافت پوشاک است نیز گفت: تحریم ها علیه ایران از سوی اروپا نبوده بلکه توسط دونالد ترامپ اعمال شده پس ما مشکلی با ایران نداریم.
ونسان ژلدهوف(Vincent Geldhof) افزود: اروپا از این تحریم ها حمایتی نمی کند چرا که به دنبال توسعه روابط خود با ایران است.
وی معتقد است که آینده روابط ایران و بلژیک بهتر خواهد شد و در پی آن تبادلات تجاری بین تولید کننده ها و مشتریان دو کشور رونق خواهد گرفت.
این فعال صنعتی بلژیک گفت: به عنوان یکی از اعضای اتحادیه اروپا از تحریم های اعمال شده متاسف هستیم.
وی ظرفیت های ایران در صنعت نساجی را مطلوب دانست و افزود: در ابتدا باید تلاش کرد تا بازارها دوباره شکل بگیرد و تبادلات تجاری از سر گرفته شود.
ژلدهوف اظهار داشت: با اقدام های ترامپ ما تقریبا مشتریان خود را از دست دادیم و این در حالی است که ایران در این صنعت برای عرضه تولیدات خود نیازمند ماشین آلات ماست.
وی افزود: عمده مشکل ما مسایل پولی و بانکی و انتقال پول است.
این تولید کننده بلژیکی درباره هزینه های ارزان تولید در ایران گفت: ما آماده انتقال ماشین آلات خود به ایران هستیم و این خواسته از سوی مشتریان ایرانی ما وجود دارد.
ژلد هوف افزود: به تحریم ها توجهی نداریم و حتما با برداشتن موانع موجود، این کار را انجام خواهیم داد.
وی میزان تولیدات سالانه خود را 10 هزار دستگاه انواع ماشین آلات «های تک» اعلام کرد و اظهار داشت: امکان صادرات سالانه 200 تا 400 دستگاه از این تعداد به ایران وجود دارد.
'هزینه انرژی در ایران به نسبت کل جهان بسیار پایین است اما صنایع و مشتریان ایرانی دسترسی های کمتری به مواد اولیه برای عرضه تولیدات خود دارند و این آمادگی در ما وجود دارد که بتوانیم ماشین آلات لازم را در اختیار مشتریان ایرانی خود قرار دهیم.'
وی تاکید کرد: ما هرگز قصد از دست دادن بازار ایران را نداریم و این کار را نیز نخواهیم کرد.

**تجهیزات آلمانی به کمک نساجی کشور می آید
مدیر فروش یکی از شرکت های تولیدکننده ماشین آلات نساجی در آلمان که نخواست نامی از شرکتش برده شو،د گفت: سال های بسیاری است که مشتریان ایرانی ما از ماشین آلات این شرکت استفاده می کنند و امیدوارم هستم که در آینده نیز به همین روند باشد اگر چه تحریم ها دوباره برگشته است.
این تولید کننده آلمانی با بیان این که امیدوارم مسایل و مشکلات به وجود آمده به زودی حل شود، افزود: ما علاقمند به همکاری هستیم اما مسایل به وجود آمده موقعیت و شرایط را تغییر داده است.
وی اظهار داشت: تحریم های حاکم بر تجارت ناشی از مسایل سیاسی بوده که روابط اقتصادی را تحت تاثیر قرار داده است.
این فعال صنعتی آلمان درباره زمینه های انتقال فناوری شرکت های آلمانی و ماشین آلات این شرکت ها به ایران گفت: امکان نصب این تجهیزات در ایران وجود دارد اما باید در ابتدا مسایل مالی موجود برطرف شود.
'ماشین آلات ما از فناوری بالایی برخوردار است و قبل از تحریم ها مشتریان ایرانی از ما خرید می کردند.'
این فعال صنعت پوشاک از آلمان با بیان اینکه امیدوار است در آینده شرایط اقتصادی بهبود پیدا کرده و همکاری ها از سر گرفته شود، خاطرنشان کرد: این نمایشگاه فرصتی بوده که دوباره مشتریان ایرانی خود را ببینیم و به ادامه همکاری ها امیدواریم.
وی افزود: از دو سال گذشته تاکنون بر قیمت ماشین آلات برای صادرات به ایران اضافه شده و از توان خرید مشتریان ایرانی ما کاسته شده است.

**روابط خوب ایتالیایی ها با مشتریان ایرانی
مدیر شرکت لایپ(Laip) ایتالیا تولید کننده انواع ماشین آلات و تجهیزات نساجی نیز به ایرنا گفت: برای حمایت از ایران در زمینه فناوری و تکنولوژی مورد نیاز این صنعت تلاش می کنیم.
ماسیمو باچری(Massimo Bacheri) افزود: روابط خوبی با مشتریان ایرانی خود داریم و سال های بسیاری است این همکاری ها ادامه دارد.
وی اضافه کرد: 20 سال است با ایران کار می کنیم و 12 کارخانه تاکنون در ایران نصب کرده ایم.
باچری با بیان اینکه تحریم ها بر بازار ما در ایران اثر گذاشته است، خاطرنشان کرد: اگر چه هزینه های انرژی در ایران بسیار پایین است اما انتقال ماشین آلات به ایران مستلزم نقل و انتقالات مالی است که در زمان حاضر این امکان به دلیل تحریم ها وجود ندارد.
این تولید کننده ایتالیایی گفت: در زمان حاضر راه حلی که بتواند موانع را از پیش روی ما در ارتباط با ایران بردارد نداریم اما از زمان اعمال تحریم ها تلاش های خود را انجام داده ایم تا این مسایل بر همکاری های دو جانبه ما اثرگذار نباشد.
باچری افزود: ما خواهان حفظ روابط هستیم و برای این کار تلاش خواهیم کرد؛ روابط ما تداوم خواهد داشت و این را به اطمینان می گویم. ادامه همکاری ها به نفع هر دو طرف خواهد بود.
وی تصریح کرد: عمده کاری که باید انجام شود از سوی دولت های دو طرف است تا مسایل سیاسی را حل کنند.
باچری افزود: دولت ها باید راه های حل مشکلات را پیدا کنند و در این میان، بخش خصوصی اهمیت بسیاری برای ما دارد.
از آنجایی که این صنعت نسبت به سایر بخش های اقتصادی در سطح ملی و نیز در بین زیربخش های صنعت، بالاترین توان اشتغال‌زایی را به خود اختصاص داده و در حال حاضر 18 درصد اشتغال در صنعت مربوط به نساجی است، بنابراین، مشکلات آن و رفع آنها اهمیت بسیاری دارد./ایرنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: