آخرین اخبار
کد خبر: ۳۴۵۷۷
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۱
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
یک باستان شناس اعلام کرد:
سرپرست هیأت بررسی، شناسایی و گمانه زنی در محوطه تاریخی «قلعه جوشاطو» شاهین دژ آذربایجان غربی، نقطه دفاعی مهم و حاکمیتی بوده که طبقه حاکمه در مواقع خطر در برابر حملات مکرر اورارتو و آشور در آن پناه می گرفته اند.
    
سرپرست هیأت بررسی، شناسایی و گمانه زنی در محوطه تاریخی «قلعه جوشاطو» شاهین دژ آذربایجان غربی، نقطه دفاعی مهم و حاکمیتی بوده که طبقه حاکمه در مواقع خطر در برابر حملات مکرر اورارتو و آشور در آن پناه می گرفته اند.
 کاظم ملازاده اظهار کرد: محوطه قلعه جوشاطو ثبت تاریخی نشده و حفاری های غیر مجاز و گسترده صدمات جبران ناپذیری به آن وارد ساخته است.
او تصریح کرد: اهمیت حوضه جنوبی دریاچه ارومیه و دره زرینه رود ، نبود شناخت باستان شناسی از حوضه زرینه رود و ابهامات اساسی در ارتباط با قلعه جوشاطو علی رغم موقعیت و معماری بی نظیر آن(دوره ساخت، انتساب تاریخی، سنت سفالگری، لایه های استقراری ) از مواردی است که در این طرح به آن پرداخته شد.
این باستان شناس همچنین در ادامه به بیان نتایج شناسایی و گمانه زنی به ساختار کلی قلعه(پلان و ابعاد کلی، سازه اصلی، بقایای دیوار و برج های دفاعی، مسدودسازی گذرگاهها) و غارها پرداخت.
سرپرست هیأت باستان شناسی، دره زرینه رود را دارای ویژگی های برجسته زیست محیطی دانست و افزود: قلعه جوشاطو به ویژه با در نظر گرفتن جغرافیای سیاسی و نظامی، هزاره نخست پیش از میلاد از موقعیت خاص نظامی برخوردار است.
این باستان شناس با اشاره به موقعیت ، ویژگی های معماری و داده های سفالی قلعه جوشاطو گفت: به نظر می رسد این قلعه نقطه دفاعی مهم و حاکمیتی بوده که احتمال می رود در مواقع خطر طبقه حاکمه در آن پناه می گرفته اند.
وی تصریح کرد: شواهد نشان می دهد استفاده طولانی مدتی از این قلعه صورت نگرفته و با وجود استحکامات دفاعی فوق العاده بناها و لایه های استقراری قابل توجهی در آن شکل نگرفته است.
ملازاده افزود: با توجه به ویژگی های معماری و داده های سفالی به نظر می رسد در این مکان شاهد دو مرحله معماری در قالب یک دوره فرهنگی مربوط به عصر آهن 3 و شاید تداوم آن در دوره هخامنشی باشیم.
او گفت: با توجه به شواهد معماری و سفالی موجود و اینکه دره زرینه رود از مناطق مرکزی دولت وقت به شمار می آمده گمان آن می رود که این قلعه با هدف حفاظت از حاکمان این پادشاهی در برابر حملات مکرر اورارتو و آشور ساخته شده که البته فرضیه های جایگزین دیگری نیز در این باره مطرح است./ایرنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: