آخرین اخبار
کد خبر: ۳۴۵۷۵
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۷ - ۱۶:۵۸
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
طاق نصرت یکی از مورد تکریم‌ترین بناهای یادبود فرانسه این روزها صحنه حمله معترضان فرانسوی موسوم به « جلیقه زردها»ست، حملاتی که در جریان آن بخشی از آثار تاریخی این کشور ویران شده است.
 طاق نصرت یکی از مورد تکریم‌ترین بناهای یادبود فرانسه این روزها صحنه حمله معترضان فرانسوی موسوم به « جلیقه زردها»ست، حملاتی که در جریان آن بخشی از آثار تاریخی این کشور ویران شده است.
 این طاق مربوط به سده نوزدهم که بر فراز مقبره سربازی گمنام در ضلع غربی خیابان شانزه لیزه سر به فلک کشیده، به یغما رفته است و معترضان روی دیوار آن، شعارهای اعتراضی نوشته اند. 
مجسمه ماریان که نماد جمهوری فرانسه است و در ورودی موزه طاق نصرت به نمایش درآمده بود، شکسته و تخریب شده است. 
فیلم ویدئویی منتشر شده در رسانه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که بخش زیادی از سیمای این مجسمه از بین رفته است. همچنین در این فیلم تخریب دیگر آثار هنری با چکش از سوی تعدادی از جلیقه زردها به نمایش درآمده است. 
«امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه به حدی از هتک حرمت به این بنای یادبود شوکه شده است که به محض بازگشت از آرژانتین، از طاق نصرت فرانسه دیدن کرد. وی برای شرکت در اجلاس گروه 20 در آرژانتین حضور داشت.
طاق نصرت فرانسه جایگاه مهمی در میان مراکز فرهنگی و توریستی پاریس را از آن خود کرده است؛ بر فراز مقبره سربازی گمنام جای گرفته و یادآور یک میلیون و 400 هزار سرباز فرانسوی است که در جریان جنگ جهانی اول جان باختند. مشعلی نیز در مقابل مقبره سرباز گمنام می سوزد تا مظهر گرامیداشت و ادای احترام به سربازان کشته شده فرانسوی باشد.
«جلیقه زردها» در جریان اعتراض های سراسری خود در فرانسه، خودروها را آتش زده، شیشه ها را شکسته و مغازه ها را غارت کرده اند. 
حراجی‌های معروف در اطراف خیابان شانزه لیزه پاریس شامل «ساتبی»، «کریستی» و «آرت کوریال» در پی تمرکز اعتراضات پیرامون این خیابان، بالاجبار تعطیل شدند.
اعتراضات سراسری در فرانسه که 17 نوامبر (26 آبان) در مخالفت با افزایش مالیات سوخت آغاز شد، حال به صحنه یاس و استیصال از اصلاحات اقتصادی مکرون تبدیل شده است. 
در این میان، پلیس از موزه داران واقع در محدوده اعتراض‎‌ها خواسته است، درب موزه ها را ببندند. 
یکی از این موزه ها، گالری «ژو دو پوم» بود که تعطیل شد، اما در هر حال هدف حمله معترضان قرار گرفت. معترضان شیشه های این گالری را شکستند و خودرویی را در مقابل آن را به آتش کشیدند.
همچنین مکان تاریخی «گراند پاله»، موزه هنری «پتیت پاله» و موزه علمی «پاله دولا دکوورت» بسته شده است. 
در این میان، وزیر فرهنگ فرانسه حمله معترضان به اماکن باستانی این کشور را محکوم کرد و گفت که تاریخ و ارزش های فرانسه در جریان این حملات، مورد تهاجم قرار گرفته است. 
«فیلیپ بلاوال» رئیس مرکز آثار ملی فرانسه نیز خسارت وارده به بناهای تاریخی این کشور را یک میلیون یورو برآورد کرد. /ایرنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: