کد خبر: ۳۳۱۵۸
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۳۹۷ - ۱۸:۰۱
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
خطیب نماز جمعه تهران:
خطیب نماز جمعه تهران گفت: روز 13 آبان و تسخیر لانه جاسوسی اولین باری بود که آمریکا در دنیا تحقیر شد و یک ملت تازه انقلاب کرده، هیمنه و شکوه برف گونه آمریکا را زیر پا له کردند.
 خطیب نماز جمعه تهران گفت: روز 13 آبان و تسخیر لانه جاسوسی اولین باری بود که آمریکا در دنیا تحقیر شد و یک ملت تازه انقلاب کرده، هیمنه و شکوه برف گونه آمریکا را زیر پا له کردند.
حجت الاسلام و المسلمین کاظم صدیقی در خطبه دوم نماز جمعه تهران در دانشگاه تهران با اشاره به 13 آبان و تسخیر سفارت و لانه جاسوسی آمریکا در سال 58گفت: اسیر کردن دیپلمات های آمریکایی و تسخیر لانه جاسوسی یک ضرب شصتی از جوانان ما به آمریکا بود تا اقتدار سفارت ابرقدرتی که تا آن روز یکه تازه عرصه بود زیر پا بگذارند و به تعبیر امام (ره) انقلاب دوم ما بود که به ملت ما این عظمت و اقتدار را داد.
امام جمعه موقت تهران گفت: مساله 13 آبان همیشه برای ملت ایران از یک ابعاد خاص سیاسی و اجتماعی برخوردار است، اما امسال که آمریکا مساله تحریم ها را که یک کلاه بر سر ملت خود و ملت های جهان می گذارد را مطرح کرد و فکر می کند تحریم لولوی جدیدی است و می خواهد ملت ما را بترساند.
وی افزود: آنها 40 سال ما را تحریم کرده اند اما همین تحریم است که ما را صاحب موشک و صنعت دفاعی و صاحب شرکت های دانش بنیان کرده است دستاوردهایی که به دست جوانان رشید و صاحب انگیزه ما بدست آمد و تولید ثروت کرده است. 
وی گفت: ملت ایران امروز هواپیمای جنگی و پهباد می سازد و در مسئله پزشکی و دارو هم پیشرفت کردیم، اینها همه از برکات تحریم و رشادت و استقلال خواهی و جوانان ما و علاقه ملت ایران به خودکفایی است و ما کمر بسته ایم و نیازهایمان را خودمان تامین می کنیم.

** آمریکا هیمنه سابق را ندارد
امام جمعه موقت تهران با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در خصوص تهدید های آمریکا بر علیه ملت ایران گفت: آمریکا در طول نزدیک به 2 قرن به خصوص در این چهل سال اخیر به ما حمله نظامی و ایجاد آشوب کرده است، تجزیه طلب ها را تحریک، جنگ را به ما تحمیل، هواپیما و کشتی ما را زدند و هم صدام را تحریک کردند و هم به طبس آمدند.
وی با بیان اینکه جریان طبس آبروی آمریکایی ها را در ابعاد مختلف جهانی برد گفت: آنها همیشه در مصاف با ملت ایران بودند، اما در این رویارویی نظامی، اقتصادی و تبلیغاتی و فرهنگی برنده اصلی مردم ایران و انقلاب اسلامی بوه و هست.
صدیقی گفت: امروز اقتدار نظامی و دفاعی و اقتدار منطقه ای ایران در ابعاد مختلف با 40سال قبل قابل مقایسه نیست اما امریکا در همه ابعاد در حال افول است و آن هیمنه سابق را ندارد و در دیپلماسی عمومی شکست خورده است.
خطیب نماز جمعه تهران گفت: تبلیغات آمریکا در ملت ها تاثیر چندانی ندارد، یارانی که تا دیروز از آنها تبعیت می‌کردند دیگر تبعیت نمی‌کنند، نفرت تمام ملت‌هایی مثل ایران نسبت به آمریکایی بیشتر شده است، اما الهام بخشی ، محبوبیت و توسعه جبهه مقاومت و پیروزی های ما در شکستن سد داعش و غیر داعش نشان هایی پیروزی و عظمت ما است. 
وی به اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب تاکید کرد: جوانان ما باید بصیرت لازم در برابر لبخند دشمن و فریب دشمن را داشته باشند.
امام جمعه موقت تهران همچنین محکومیت شیخ سلمان در بحرین را کار ظالمانه ای دانست و یکبرگ بسیار ننگین در اوراق حکومت بحرین دانست.
وی همچنین شرایط زندگی و اقتصادی مردم یمن را وخیم ارزیابی کرد و مقاومت آنها را در برابر این شرایط بسیار غم انگیز را قابل تحسین برشمرد.

** اربعین همایش وحدت بین عراق و ایران است
خطیب نماز جمعه تهران درباره مراسم اربعین هم گفت: اربعین رزمایش و مانور با شکوه و با عظمتی بود که نورانیت و عشق به امام حسین داشت و توصیف ناپذیر بود.
صدیقی گفت: اجتماع بزرگ و جهانی اربعین که در دنیا چنین اجتماعی چه گذشته و تاریخ و چه در عصر کنونی وجود نداشته است اجتماعی اجتماع خودجوش که از عمق فطرت انسان ها می‌جوشد و رنگ معجزه ای که را در عالم نمایش عشق و انگیزه های خالصه و دلدادگی به سالار شهیدان امام حسین (ع) است.
وی گفت: اربعین موجب شکست تفکرهای مادی غربی و دنیا گرایی و یک پدیده جدیدی است که باعث احیای اسلام و معنویت شده و برکاتی از جمله مقابله با تفکر مادی گرایی اشرافی‌گری و رفاه زدگی شده است، اربعین کلاس عرفان و اخلاق و کلاس خودسازی است، کلاس تحمل سختی ها و فشارها است.
صدیقی گفت: دشمنان همواره با شیطنت و سلطه تلاش می کردند تخم نفاق و اختلاف بین عراق و ایران بپاشند گفت: راهپیمایی اربعین مانور و همایش وحدت بین عراق و ایران است.
وی گفت: ملت ایران و عراق مشترکات فراوانی از نظر فرهنگی و دینی دارند.
خطیب نماز جمعه تهران با بیان اینکه در راهپیمایی اربعین، هیچکس طلبکار نیست، همه بدهکار امام حسین (ع) و بدهکار زائران امام حسین هستند اظهار کرد: در اربعین همه آمده اند عاشق یکدیگر و عاشق امام حسین باشند، این همان جامعه آرمانی است که اسلام وعده آن را داده است و امیدوارم مقدمه ظهور امام زمان(عج) نیز باشد.
حجت الاسلام صدیقی گفت: از دولتمردان و مردم عراق، که نسبت به زائران امام حسین (ع) هیچ وقت کم نگذاشتند تقدیر و تشکر می کنم.
وی همچنین ضمن قدردانی از نیروی انتظامی و مسئولان برگزاری اربعین که در یک حرکت جهادی و ساماندهی به امور مرزی کار برجسته ای انجام دادند، تاکید کرد: از مسئولان توقع می‌رفت که خود را برای امسال آماده می‌کردند، مسئولان از هم اکنون برای اربعین سال آینده آماده شوند.
امام جمعه موقت تهران افزود: آنچه که در توزیع ارز برای عاشفان امام حسین و زائران اربعین در عراق پیش آمد، زیبا نبود برای ما عزت آفرین نبود.
وی ادامه داد: دولت از اول وعده داده بود که ارزش پول ملی را افزایش دهد، ولی تنها موردی که زائران را اذیت کرد، موضوع ارز بود که باید تمهیداتی برای اندیشیده می‌شد تا شهروندان در مراسم اربعین در عراق با مشکل مواجه نمی شدند.

** FATF ادامه کاپیتولاسیون است
خطیب نماز جمعه تهران در ادامه با گرامیداشت 13 آبان به قانون کاپیتولاسیون اشاره کرد و گفت: این قانون فروختن شرف و استقلال کشور به آمریکایی ها بود و اف ای تی اف (FATF) و امثال این ها ادامه همان قانون کاپیتولاسیون است از همین رو از مسئولان کشور توقع داریم قوانین ذلت بار را تعقیب نکنند.
وی همچنین توصیه کرد: مسئولان از فرمایشات رهبر معظم انقلاب بیاموزند و عبرت بگیرند که فرمودند این طرح هایی را که در اتاق فکر استعمارگران پخته می شود را دنبال نکنند.
صدیقی همچنین از تصمیم شورای نگهبان در رابطه با لوایح مربوط به اف ای تی اف (FATF) قدردانی کرد و گفت: تصمیم این شورا توقعات مردم و انقلابیون و استقلال خواهان را برآورده کرد.

** 
خطیب جمعه تهران در خطبه اول نماز نیز در خصوص تفسیر «ایاک نعبد و ایاک نستعین» گفت: اگر ما عبادتی انجام می دهیم باید بدانیم که نقش ما نقش قابلی است، فاعل خداست و اثر متعلق به خداست و موجود امکانی، در حدوث و بقا وابسته است و هیچ نوع استقلالی در هیچ کاری ندارد. 
وی افزود: افعال و کارها و عبادات ما همچون وجود ما از جانب حق تعالی است، اگر دعا می کنیم خدا معرفت به دعا را به ما داده و از طریق پیغمبران به ما برنامه ای برای وصل به خود داده است.
وی ضمن دعوت مردم و نماز گزاران به بندگی خدا و رعایت حدود الهی افزود: انجام واجبات سیر معراجی به سوی خداست، هر واجبی منزلی است از منازلی که در مسیر به سوی خدا طی می کنیم و هر گناهی مانع و حجابی است که حرکت بندگان را متوقف می کند.
خطیب جمعه تهران با اشاره به آیات قرآن کریم افزود: از گناهانی که شیرینی خدمت و عبادت را به تلخی مبدل می کند و انگیزه و اراده حرکت به سوی مقصد را به سوی بی انگیزگی می کشاند، اولینش ظلم به مردم است. 
حجت الاسلام صدیقی، ظلم را موجب ظلمت و نکبت خواند و اظهارداشت: به هم ریختن نظام فکری جامعه و سامان خانوادگی، ظلم به خدا و خلق خداست./ایرنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: