آخرین اخبار
کد خبر: ۳۳۰۲۶
تاریخ انتشار: ۱۴ آبان ۱۳۹۷ - ۱۷:۱۳
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
معاون رییس جمهوری ترکیه:
فوآد اوکتای معاون رئیس جمهوری ترکیه موضع کشورش در قبال تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران را شفاف و مخالف این گونه اقدامات خواند و گفت: نباید انتظار داشت که تمامی کشورها از تحریم آمریکا علیه ایران تبعیت کنند.
    
 فوآد اوکتای معاون رئیس جمهوری ترکیه موضع کشورش در قبال تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران را شفاف و مخالف این گونه اقدامات خواند و گفت: نباید انتظار داشت که تمامی کشورها از تحریم آمریکا علیه ایران تبعیت کنند.
اوکتای روز دوشنبه با حضور در میز سردبیری خبرگزاری آناتولی با اشاره به آغاز دور دوم تحریم آمریکا علیه ایران افزود: ترکیه در این خصوص موضع خود را پیشتر اعلام کرده است.
وی تبعیت دیگر کشورها از تحریم های آمریکا علیه ایران را غیرعادلانه و غیرقابل قبول خواند و بیان کرد: ایران کشور همسایه ترکیه است و دولت آنکارا بخشی زیادی از نیاز انرژی کشور خود را از ایران تامین می کند.
اوکتای اضافه کرد: ما همواره مخالفت تحریم های آمریکا علیه ایران بوده و این مساله را به مقامات واشنگتن نیز اعلام و عنوان کرده ایم که با ایران و روسیه در موضوع سوریه نیز همکاری مشترک داریم و لازم است که روابط نزدیکی داشته باشیم.
وی تاکید کرد: ترکیه روابط گسترده و نزدیکی با ایران دارد و بر موضع خود در قبال زیان ندیدن کشورها و ملت های منطقه همواره تاکید دارد و این مواضع ترکیه ناشی از لجباری و عناد نیست.
مقامات رسمی ترکیه پس از خروج آمریکا از برجام و تهدید به تحریم نفتی ایران اعلام کرده اند که آنکارا، تصمیم آمریکا را در این زمینه اجرا نخواهد کرد.
دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا 18 اردیبهشت ماه امسال خروج آمریکا از برجام را اعلام کرد اما بلافاصله کشورهای امضا کننده این توافق یعنی انگلیس، فرانسه، آلمان، چین و روسیه ضمن محکوم کردن خروج این کشور از این توافق چندجانبه بین المللی، تاکید کردند که به برجام پایبند مانده و از تجارت شرکت هایشان با ایران حمایت می کنند.
ترامپ با حربه تروریسم اقتصادی و تحریم های یک جانبه غیرقانونی و فشار به جامعه جهانی به دنبال ایجاد جنگ روانی و القای انزوای ایران است اما تجربه ماه های اخیر و همراهی نکردن جهان با آمریکا نشان داد که این کشور هیچ گاه به هدف خود دست نخواهد یافت.
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران هم در حاشیه نشست سه جانبه وزرای امورخارجه ایران، ترکیه و جمهوری آذربایجان در استانبول گفت: آمریکایی ها با تحریم های غیرقانونی علیه ایران به هدف پیش بینی شده خود نرسیدند.
عبدالناصر همتی رییس بانک مرکزی نیز با اشاره به عقب نشینی دولت آمریکا از ادعای خود برای به صفر رساندن فروش نفت ایران خاطر نشان کرد: دولت آمریکا هر کاری که می خواست، انجام داد و بعد از چهارم نوامبر اتفاق خاصی نخواهد افتاد.
آخرین خبرها حاکی است که آمریکا تاکنون مجبور شده است که دست کم 8 کشور را از تحریم نفتی علیه ایران معاف کند.
معاون رییس جمهوری ترکیه در ادامه مصاحبه خود در پاسخ به پرسشی در خصوص پرونده قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد سعودی نیز اظهار کرد: آنکارا با شفافیت کامل و جدیت این پرونده را پیگیری می کند و خواهان پاسخ به این سوال است که دستور این قتل را چه کسی صادر کرده است.
وی قتل خاشقچی را از نظر جامعه بین المللی فاقد توجیه منطقی عنوان کرد و ادامه داد: آنکارا به وضوح نشان داد که پیامد و تاوان چنین اقداماتی فارغ عامل آن چه خواهد بود.
اوکتای همچنین از عزم راسخ آنکارا در مبارزه با تروریسم در شمال سوریه گفت: مبارزه ترکیه با معضل تروریسم تا پاکسازی کامل آن در مرزهای جنوبی ادامه خواهد یافت.
وی درباره عملیات گشت زنی مشترک نیروهای مسلح ترکیه و آمریکا در شهر منبج سوریه نیز بیان کرد: موضع ترکیه در خصوص گشت زنی مشترک در منبج همیشه روشن بوده است و منبج باید به اهالی واقعی آن تحویل داده شود.
معاون رییس جمهوری ترکیه همچنین افزود: آنکارا از احتمال ایجاد دالان تروریستی در جنوب مرزهای خود توسط گروه پ.ک.ک نگران است و اجازه تشکیل آن را نخواهد داد.
وی حزب اتحاد دموکراتیک سوریه(پ.ی.د) و یگان های مدافع خلق سوریه(ی.پ.گ) را تحت هر نام دیگر شاخه سوری گروه پ.ک.ک دانست و بیان کرد: عدم درک این ارتباط توسط مخاطبان(آمریکا)، ما را مجبور به اتخاذ تدابیر دیگری کرد.
اوکتای با انتقاد از اجرا نشدن وعده آمریکایی ها به ترکیه درباره منبج اضافه کرد: آمریکا ابتدا قول جلوگیری از حضور پ.ک.ک یا ی.پ.گ را در منبج داده بود ولی آنها در منطقه مستقر شدند و آمریکا هم با وعده هایی، خروج آنها را به تاخیر ‌انداخت ولی ترکیه دیگر تحمل این قبیل مسائل را ندارد.
وی تنش ایجاد شده در روابط ترکیه با آمریکا بر سر زندانی شدن کشیش آندرو برونسون را مشکلی کم اهمیت خواند و با تاکید بر روابط حسنه میان دو کشور گفت: مشکل آنکارا ـ واشنگتن، کشیش برانسون نبود و ما از طریق عادی سازی روابط با آمریکا درباره اختلافات واقعی طرفین گفت و گو خواهیم کرد و آنها نیز باید برای بهبود روابط گام بردارند./ایرنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: