کد خبر: ۲۳۹۴۸
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۶
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
لاریجانی در نطق پیش از دستور:
رئیس مجلس گفت: آقای ترامپ! این بزرگترین معامله قرن شما را فلسطینیان به بزرگترین ننگ تاریخ بدل کردند و دیگر کسی به وعده‌های شکلاتی شما وقعی نمی‌نهد.
 علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور خود (سه‌شنبه 25 اردیبهشت ماه) خطاب به نمایندگان و مردم، گفت: روز گذشته رژیم صهیونیستی دست به جنایتی وسیع زد و حدود 50 نفر از مردم مظلوم فلسطین را به شهادت رساند و حدود 2000 نفر را مجروح کرد.

رئیس مجلس ادامه داد: این حادثه مقارن با دو مسئله بود، یکی همزمان با روز نکبت که چند دهه پیش در چنین روزی قدرت‌های بزرگ به حمایت صهیونیست‌ها پرداخته تا مردم فلسطین را از سرزمین خود آواره کنند و به جای آنان از گوشه و کنار جهان افرادی را جمع و جور کرده تا خانه و کاشانه و اراضی فلسطینیان را غصب کنند.

لاریجانی تأکید کرد: حادثه عظیمی بود که بیش از دو سوم مردم فلسطین را از سرزمین آباء و اجدادی خود اخراج کردند و با قتل‌عام کسانی که مقاومت می‌کردند، زمینه را برای وارد کردن دیگران فراهم می‌کردند؛ این فاجعه تاریخی مبنای تولد این رژیم نکبت شد که عامل اتفاقات چند دهه اخیر است.

آمریکا قصد دارد سازمان ملل متحد را نابود کند

رئیس مجلس با اشاره به موضوع انتقال سفارت رژیم آمریکا از تل‌آویو به قدس شریف هم گفت: روز گذشته این اقدام به دستور رئیس جمهور آمریکا انجام شد، با اینکه تقریبا همه کشورهای دنیا این اقدام را محکوم کردند و با اینکه همه می‌دانند این حرکت مخالف مصوبات شورای عالی امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل متحد است، اما ظاهرا از سال‌ها پیش آمریکایی‌ها تصمیم گرفتند این نهادهای بین‌المللی را بی‌اعتبار کنند.

لاریجانی افزود: حمله به عراق بدون مصوبه شورای امنیت بود، اما آمریکایی‌ها با همکاری دو کشور دست به این اقدام زده، گرچه بعدها چنان گرفتار شدند که پا به فرار گذاشتند، خروج از معاهده پاریس درباره آب و هوا خلاف مصوبات سازمان ملل بود، همچنین خروج از توافق هسته‌ای مخالف قطعنامه شورای امنیت بود و همینطور انتقال سفارت خود به قدس که همه اینها نشان می‌دهد آمریکا قصد دارد نهاد بین‌المللی سازمان ملل متحد را که با هدف ایجاد صلح در دنیا ایجاد شد را نابود کند.

کشتار مردم فلسطین لکه ننگ بزرگی برای آمریکا و رژیم صهیونیستی است

وی اظهار کرد: حال که ساز و کار دیگری برای آن وجود ندارد، صحنه بین‌المللی را به سوی نوعی هرج و مرج امنیتی سوق می‌دهند، جنایت روز گذشته و کشتار مردم فلسطین و آن هم صرفا به دلیل اعتراض به چنین اقداماتی لکه ننگ بزرگی برای رژیم صهیونیستی و آمریکاست که در تاریخ خواهد ماند.

رئیس مجلس تأکید کرد: عدم اقدام سایر کشورها در مقابل این سبوعیت که همه نظامات حقوق بشری را زیرپا گذاشته نیز موضوع دیگری است که نشان می‌دهد این ترتیبات چیزی جز ابزار قدرت‌ها نیست و نخواهد بود.

لاریجانی تصریح کرد: روشن است که این کشتارها از سر استیصال رژیم صهیونیستی است، بیش از آنکه قدرت آنها را نشان دهد، آشفتگی آنها را برملا می‌کند. راهپیمایی روزهای گذشته فلسطینیان نشان داد در جهت احقاق حق خود ایستاده‌اند و مقاومت می‌کنند و ملتی زنده و پویا هستند.

آقای ترامپ! این بزرگترین معامله قرن شما را فلسطینیان به بزرگترین ننگ تاریخ بدل کرده‌اند

وی بیان کرد: این حرکت جدید در فلسطین برای رژیم صهیونیستی اضطراب ایجاد کرده که دست به اقدامات احمقانه می‌زند، در چنین شرایطی رژیم آمریکا ادعا می‌کند بزرگترین معامله قرن را سامان می‌دهد.

رئیس قوه مقننه تأکید کرد: آقای ترامپ! این بزرگترین معامله قرن شما را فلسطینیان به بزرگترین ننگ تاریخ بدل کرده‌اند و با چنین اقداماتی ملت فلسطین و مسلمانان را متحدتر کرده‌اید و همین موضوع عامل اصلی پیروزی آنها خواهد بود و دیگر کسی به وعده ‌های شکلاتی شما وقعی نمی‌نهد، حتی برخی گروه‌هایی از فلسطین که با طرح‌های سازش قلابی آمریکا سالیانی منتظر حداقل‌های برای زیست خود بودند، امروز متوجه شدند راه اصلی احقاق حق فلسطینیان مقاومت است که البته این بزرگترین دستاورد قرن است که معامله پوشالی قرن آمریکا را به زباله‌دان تاریخ فرستاد.

لاریجانی افزود: کمیته فلسطین اتحادیه بین‌المجالس کشورهای اسلامی روز گذشته در تهران حوادث اخیر در سرزمین‌های اشغالی را بررسی و همگرایی خوبی برای مقابله با اقدامات ماجراجویانه آمریکا و صهیونیست‌ها ایجاد کرد و از دست‌اندرکاران این همایش سپاسگزاری می‌کنم.

رئیس مجلس در پایان خاطر نشان کرد: البته باید دبیرخانه اجلاس کشورهای اسلامی پیگیری‌های جدی‌تری برای اقدامات عملی که در این اجلاس مطرح شد به عمل آورد.

لازم به ذکر است، نمایندگان مجلس شورای اسلامی پس از پایان نطق رئیس مجلس و در اعتراض به کشتار مردم مظلوم فلسطین و انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس که روز گذشته اتفاق افتاد، شعار "مرگ بر اسرائیل" سر دادند.

انتهای پیام/

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: