کد خبر: ۲۳۶۸۳
تاریخ انتشار: ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۷:۱۹
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
ليلا تاجداري - مدير مسئول: در بند بيست و هشتم سياست هاي كلي برنامه ششم توسعه از صنعت نفت به عنوان اولويت نخست و راهبردي كشور ياد شده كه حوزه هاي گاز و پتروشيمي هم در رسته همين اولويت ها قرار دارند؛
از اين رو دولت مكلف شده كه با اعمال سياستهاي عمومي براي زدودن فضاي غير رقابتي و تقويت ساختاري رقابتي با هدف ارتقاي كيفي توليدات و نيز افزايش بهره وري و كاهش هزينه هاي توليد در صنعت نفت بكوشد. اينكه اين سياست هاي محوري از قبيل تغيير رويكرد كلان با شاخصه تغيير نگرش به درآمدهاي نفتي از تامين كننده بودجه عمومي كشور به «منابع و سرمايه هاي زاينده اقتصادي كشور» تا چه اندازه برنامه ريزي و اجرايي شده بحثي است که بايد با حضور کارشناسان اقتصادي کشور باز و پيگيري شود.
 اما آنچه مسلم است با اجراي بند 10 اين برنامه كه نفت را به عنوان يك سرمايه و منبعي براي توسعه اقتصادي در نظر ميگيرد، و دولت را مكلف ميکند كه سالانه از محل فروش نفت، ميعانات گازي و خالص فروش گاز 30 درصد را به صندوق توسعه ملي براي ايجاد پشتوانه اي اقتصادي در كشور واريز كند چشم اندازي فرا تر از آنچه که در اين برهه از زمان در آن قرار داريم را توصيف مي کند.
يكي ديگر از تكاليف دولت در اجراي سياست هاي محوري برنامه ششم، تلاش براي افزايش مشاركت بخش خصوصي در صنعت نفت، گاز و پتروشيمي است كه در بند 12 برنامه ششم توسعه به آن اشاره شده است حمايت از تاسيس شرکتهاي غيردولتي براي سرمايه گذاري در فعاليت هاي اکتشافي (نه مالکيتي)، بهره برداري و توسعه ميادين نفت و گاز کشور به ويژه ميادين مشترک در چارچوب سياست هاي کلي اصل 44، كاهش خسارت هاي نجومي كه به واسطه اتلاف گازهاي همراه بر كشور و محيط زيست وارد ميشود از جمله اين سياست هاست.
چند روزي است كه نمايشگاه صنعت نفت، گاز،پالايش و پتروشيمي با حضور 1053 شركت ايراني و 600 شركت از 38 كشور خارجي در تهران فعاليت خود را آغاز كرده كه به نظر ميرسد اقدام به برگزاري اين نمايشگاه، گامي مهم در راستاي اجراي سياست هاي محوري برنامه ششم توسعه به خصوص بند 12 آن است.
توانمندسازي بخش خصوصي براي مشاركت در صنعت نفت،گاز و پتروشيمي كشور و نيز تبادل دانش روز كه ميتواند به بومي سازي در توليد تجهيزات اين صنعت منجر شود از يك سو و افزايش تعامل با شركت هاي توانمند ساير كشورها در عرصه بين المللي از دستاوردهاي مورد انتظار اين نمايشگاه است.
قطعا حضور كمپاني هاي بزرگ جهان در اين نمايشگاه علاوه بر تحكيم تعاملات صنايع نفتي با اين برندهاي معتبر، ميتواند در شرايط آشفته سياسي اين روزهاي منطقه خاورميانه براي ايران يك برد باشد و قدرت چانه زني ما را در مجامع جهاني افزون تر كند و در جبهه داخلي هم علاوه بر بازگرداندن اعتماد به نفس به شركتهاي بخش خصوصي و ايجاد ساختار رقابتي موثر در اين خصوص ميتواند دستاوردهاي قابل توجهي به همراه داشته باشد.
به هر حال مشاركت حدود 1700 شركت تواناي خارجي و داخلي خود نمادي از اراده دولتمردان به خصوص وزارت نفت براي برون سپاري فعاليت ها به بخش خصوصي و زدودن ساختار غيررقابتي در صنعت نفت كشور است و در صورتي كه قراردادهايي موثر براي فعاليت هايي چون اكتشاف، فرآوري، تبادل دانش و اطلاعات فني در اين نمايشگاه ميان طرف ايراني با شركت هاي خارجي و حتي داخلي امضا شود، اين مساله باعث خواهد شد كه هم اشتغال و توسعه در كشور رونق بگيرد و هم مشعل نفت ايران در جهان بلند و بلند تر شود. خواسته اي که در تمام برنامه هاي نوشته و نانوشته اقتصادي کشور به آن اشاره شده است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: