کد خبر: ۲۲۳۴۳
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۶:۳۵
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
نگاهی به هدف گذاری ظرفیت 55 میلیون تنی فولاد در چشم انداز افق سال 1404
گروه صنعت - میزان صادرات فولاد شرکت‌های بزرگ فولاد سازی کشور در ۱۲ ماه سال گذشته در مقایسه با سال پیش از آن، ۳۹ درصد افزایش یافت.
در واقع 8 شرکت فولادساز کشور از ابتدای فروردین تا پایان اسفند گذشته، 7 میلیون و 383 هزار و 711 تن شمش و محصولات فولادی (تیرآهن، میلگرد، ورق گرم و سرد، ورق قلع اندود، انواع کلاف، آهن اسفنجی و غیره) صادر کردند.میزان صادرات شرکت فولاد خوزستان (2 میلیون و 769 هزار و 868 تن)، فولاد مبارکه (یک میلیون و 292 هزار و 153 تن)، ذوب آهن اصفهان (یک میلیون و 151 هزار و 725 تن)، فولاد هرمزگان (یک میلیون و 97 هزار و 347 تن)، کاوه جنوب (865 هزار تن)، فولاد خراسان (118 هزار و 578 هزار تن)، فولاد آلیاژی ایران (66 هزار و 574 تن) و فولاد اکسین (22 هزار و 466 تن) بود.این شرکت ها در اسفند گذشته، 822 هزار و 974 تن شمش و محصولات فولاد به خارج صادر کردند که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، 34 درصد رشد نشان می دهد. در واقع سال ۹۶ برای صادرات فولاد سال به نسبت خوبی به‌شمار می‌رفت و بیشتر برنامه‌های صادراتی آن محقق شد. فولادسازان بزرگ در کشور در این سال قادر شدند برنامه‌های خود را پیش ببرند.
هر چند سال ۹۷ با وجود بحران‌های بین‌المللی، سال سختی برای صادرات فولادی‌ها به نظر می‌رسد اما دست‌اندرکاران این امر معتقدند با وجود تمام شرایط، راه‌های صادرات فولاد هموار است و همچنان می‌توان در زمینه صادرات بیشتر نسبت به سال گذشته گام‌های بلندتری برداشت. از دیگر سو، صنعت فولاد کشور با ورود واحدهای فولادی جدید در ۲ یا ۳ سال گذشته، به میزان قابل توجهی قادر شده به ظرفیت خود اضافه کند و با وجود چنین افزایش ظرفیتی، ترسیم و هدف‌گذاری ظرفیت ۵۵ میلیون تنی در چشم‌انداز افق سال ۱۴۰۴ که روزی محال به‌شمار می‌رفت، هم‌اکنون چندان دور از انتظار نیست اما موضوع قابل تامل این است که آیا می‌توان به میزان مصرف و تقاضای داخلی در این زمینه دست یافت یا خیر؟اگر همزمان با افزایش ظرفیت فولاد در کشور با تقاضای داخلی روبه‌رو نباشیم، چاره‌ای جز این نخواهیم داشت که به سمت بازارهای صادراتی پیش برویم. از این‌رو در راستای افزایش ظرفیت‌ها در افق چشم‌انداز باید بیش از پیش به سمت شناسایی بازارهای صادراتی و هدف‌گذاری در این زمینه پیش برویم چراکه اگر بخواهیم به تولید ۵۵ میلیون تن برسیم، به‌طور قطع مجبور به صادرات ۲۰ میلیون تن خواهیم بود.
 در سال‌های ۹۵ و ۹۶ بازارهای صادراتی مناسبی برای فولاد کشور رقم خورد و تا پایان سال گذشته حدود ۸ میلیون تن صادرات فولاد ثبت شد اما تا رسیدن به مرز ۲۰ میلیون تن صادرات فولاد راه بسیاری در پیش داریم و از این‌رو باید به‌دنبال یک برنامه منسجم و هدفمند برای صادرات کشور باشیم چراکه اگر واحدهای فولادی نتوانند رویکرد مناسب صادراتی در پیش بگیرند به یقین قادر به رشد نخواهند بود. بنابراین یکی از مهم‌ترین ملزومات صادرات، علاوه بر بازاریابی جدید، ماندن و پایداری در بازارهای صادراتی است چراکه مشتریان، یکی از مهم‌ترین اصول بازار را حضور دائم فروشنده می‌پندارند.
 فروشنده‌ای که یک روز باشد و روز دیگر حضور نداشته باشد برای خریدار قابل اعتماد نخواهد بود و از سوی دیگر فضای رقابتی در بازار به سمتی پیش رفته که با کمرنگ شدن حضور در بازار، رقیبان در کمین نشسته‌اند تا به سرعت جای شما را بگیرند. پس واحدهایی که در کشور به سمت بازارهای صادراتی پیش رفته‌اند باید حضور دائمی خود را در این بازارها به اثبات برسانند.

+بررسی صنعت فولاد بعد از اقدام ترامپ
اواسط اسفندماه سال گذشته بود که دولت امریکا رسما خبر از افزایش تعرفه واردات فولاد و آلومینیوم داد. طبق این گزارش واردات فولاد به امریکا با تعرفه ۲۵ درصدی و واردات آلومینیوم با تعرفه ۱۰ درصدی خواهد بود. طرحی که به زعم دولت ترامپ برای حمایت از صنعت داخلی و ایجاد شغل برای کارگران امریکایی اجرا می شود ولی اغلب تحلیل گران اقتصادی آن را برای تداوم رشد اقتصادی در امریکا مخرب می دانند و اصرار ترامپ به تداوم اجرای این طرح بیش از یک سال را عامل ایجاد کننده بحران در اقتصاد دنیا قلمداد می کنند. اگر چه با آغاز سال 97 باید دید نتیجه این تصمیم اقتصادی دولت امریکا بر روی بازار فولاد ایران چگونه خواهد بود. در همین زمینه مدیرعامل فولاد جنوب گفت: «اعمال این تعرفه بر روی فولاد اروپا سبب می‌شود که نقل و انتقالات این کالای اساسی بین اروپا و امریکا به حداقل برسد و بازار برای محصولات ما جا باز کند.» احمد دنیا نور، درخصوص این تصمیم ترامپ گفت: «اعمال تعرفه بر روی فولاد اروپا و خصوصا چین سبب خواهد شد که تولید کنندگان فولاد امریکا با یک جهش خیره کننده‌ای تولیدات خود را افزایش دهند و بازار مصرف داخلی را به طور کامل در اختیار خود بگیرند. »دنیا نور ادامه داد: «اقتصاد آمریکا دوران خوب را می‌گذراند و در دوسال اخیر رونق گرفته است فولاد به عنوان یک کالای اساسی و مادر نقش مهمی در تامین کالاها دارد و حالا با محدود شدن واردات، صنایع آمریکا همچون اسلحه سازی مجبور هستند که از تولیدات داخل اسفاده کنند.»
او در خصوص تاثیر این تصمیم بر فولاد کشور گفت: «این اتفاق می‌تواند یک فرصت خوب و هم می‌تواند یک تهدید برای ما باشد. اعمال این تعرفه بر روی فولاد اروپا سبب می‌شود که نقل و انتقالات این کالای اساسی بین اروپا و امریکا به حداقل برسد و بازار برای محصولات ما جا باز کند. اما از طرف دیگر این خطر وجود دارد که اگر طی ماه‌های آینده ترامپ برجام را تمدید نکند بر روی نقل و انتقالات بانکی تاثیر بگذارد و ما دوبار به دوران قبل از برجام برگردیم.»او ادامه داد: «در حال حاضر بهترین کاری که ما می‌توانیم به لحاظ دیپلماسی اقتصادی انجام دهیم این است که رابطه خود را با اتحادیه اروپا گسترش دهیم و روسای آنها را مجاب کنیم که تحت تاثیر آمریکا قرار نگیرند و در آینده نقل و انتقالات بانکی بین اروپا  و ایران انجام شود.»

+بررسی تاثیر اقتصاد جهان بر فولاد ایران

«ایران به لحاظ دسترسی به آب‌های آزاد دارای مزیت است، اما این مزیت می‌تواند به ضرر کشور هم بشود. به طور مثال با وضع تعرفه بر واردات محصولات فولادی از سوی آمریکا، امکان اینکه بارهای سرگردان به ایران ما وارد شوند نیز وجود دارد. لذا در چنین شرایطی نباید به هیچ عنوان سپر تعرفه‌ای خود را حذف یا کم کنیم.» این گفته های دکتر محمود اسلامیان، رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران است. او با اشاره به تصمیم دولت آمریکا برای افزایش ۲۵ درصدی واردات فولاد به این کشور گفت: «در صورت اجرایی شدن این تصمیم، خطر هجوم واردات فولاد به کشور،در سال 97 را تهدید می کند چرا که کشورهای صادرکننده فولاد به آمریکا به دنبال بازارهای دیگری می روند و ایران هدف مناسبی برای آنهاست چون تعرفه حداقلی دارد!»
دکتر اسلامیان ادامه داد: «در شرایطی که قیمت محصولات فولادی در داخل کشور به طور میانگین ۱۵ درصد کمتر از نرخ های جهانی است و خطر بالقوه واردات هم فولاد کشور را تهدید می کند، مطرح شدن بحث کاهش تعرفه فولاد نه تنها به صنایع پایین دستی کمکی نمی کند بلکه موجب ارسال سیگنال منفی به سرمایه گذاران صنعت فولاد کشور می شود.»
رئیس انجمن فولاد با تاکید بر لزوم حفظ تعرفه فعلی فولاد کشور خاطر نشان کرد: «آمریکا به عنوان سردمدار اقتصاد آزاد جهان، افزایش تعرفه های فولاد را در حالی در دستور کار قرار داده که قیمت محصولات فولادی در داخل این کشور حداقل ۵۰ درصد از قیمت های جهانی بالاتر است! بنابراین از دولت انتظار می رود با تدبیر بیشتری تصمیم گیری کرده و تعرفه فولاد را در شرایط حداقلی فعلی حفظ کند.»

+ رتبه سیزدهم تولید فولاد خام دنیا
تولید فولاد خام ایران در سال ۲۰۱۷، حدود ۷/ ۲۱ میلیون تن بود. رشد تولید فولاد ایران در این سال نسبت به سال ۲۰۱۶ حدود ۲/ ۴ درصد بوده است. ایران بیشترین رشد تولید را در بین ۱۵ کشور عمده تولید‌کننده فولاد خام دنیا داشته است.همان‌طور که چهار سال قبل پیش‌بینی شد رتبه جهانی تولید فولاد خام ایران در سال ۲۰۱۷ از ۱۴ به ۱۳ صعود کرده است. پیش‌بینی می‌شود ایران در سال 2018 از رتبه سیزدهم سال ۲۰۱۷ به رتبه دوازدهم بزرگ‌ترین‌ تولید‌کننده فولاد خام دنیا دست خواهد یافت.

+چگونگی  دستیابی به تولید ۵۵ میلیون تن فولاد تا ۱۴۰۴
مسوولان وزارت صنعت، معدن و تجارت با این هدف که باید در پایان برنامه ۲۰ ساله چشم‌انداز، تولید فولاد خام ایران را به ۵۵ میلیون تن برسانند در ۶ سال اخیر کوشش‌های زیادی جهت افزایش بی حد و حصر ظرفیت تولید فولاد ایران کرده و می‌کنند. با این حال باید گفت خیلی از پیش‌نیازهایی که در برنامه چشم‌انداز ۲۰‌ساله آمده و اتمام آنها برای تولید ۵۵ میلیون تن فولاد پیش نیاز است تاکنون تحقق پیدا نکرده و ممکن است تا سال ۱۴۰۴ نیز عملیاتی نشود. این سوال مطرح می‌شود که کدام ذخایر سنگ‌آهن قابل بهره‌برداری با هزینه تمام شده مساوی استرالیا، برزیل و... در ایران از ۱۰ سال آینده می‌خواهند فولاد تولید کنند. مشکلات تامین سنگ آهن از معادن ایران در ۱۰ سال آینده چگونه حل خواهد شد؟ اکتشاف معادن به‌طور اعم و اکتشاف سنگ‌آهن به‌طور اخص با ریسک فراوان همراه است. از سال ۱۳۹۰ تاکنون مسوولان دولت یازدهم و دوازدهم با گسترش نسبی عملیات اکتشافی نسبت به دهه قبل موفق به کشف چند ذخیره کوچک و متوسط معدنی سنگ آهن شده‌اند. این معادن به روش‌های کم هزینه و متداولی که در معادن در دست بهره‌برداری دنیا و معادن شناخته شده ایران از قبیل چغارت، چادرملو، گل‌گهر، سنگان و... به کار گرفته می‌شود به‌صورت روباز قابل بهره‌برداری هستند، اما ذخایر بزرگ سنگ آهن کشف شده در سال‌های اخیر، به‌طور عمده:اولا کم‌عیار‌تر از معادن سنگ‌آهن در دست بهره‌برداری ایران هستند.ثانیا این ذخایر باید به روش زیرزمینی بهره‌برداری شوند.اگر دولت‌های آینده بتوانند برای بهره‌برداری معادن زیر‌زمینی سنگ‌آهن ایران، تجهیزات فنی لازم را فراهم کنند، هزینه تمام شده کنسانتره سنگ‌آهن از این معادن زیر‌زمینی نسبت به قیمت تمام شده کنسانتره مناسب برای احیای با گاز از مجتمع معدنی سنگان، گل گهر، چادرملو و... چند درصد بیشتر خواهد بود؟ آیا واحدهای مختلف احیای مستقیمی که با ظرفیت حدود یک میلیون تن در سال در نقاط مختلف کشور بدون رعایت طرح آمایش سرزمین در دست بهره‌برداری بوده یا در آینده نزدیک  بهره‌برداری خواهند شد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: