کد خبر: ۲۲۲۳۸
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۵
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
رئیس مجلس توجه به حقوق بازنشستگان و اختصاص ماهانه ۳۰۰۰ میلیارد تومان برای تعدیل حقوق این قشر را از مهم‌ترین اقدامات صورت گرفته در بودجه ۹۷ ذکر کرد و گفت پیش‌بینی شده مشکل حقوق بازنشستگان در مدت ۳سال حل و فصل شود.
سیدمجتبی ‌ساداتی، معلم بازنشسته
طبق خبر شبکه یک سیما این موارد در دیدار آقای دکتر علی لاریجانی با مراجع عظام قم اعلام شده و فیلم مربوطه نیز در فضای مجازی به‌طور وسیع پخش شده و تاکنون در مورد خبر پخش شده، اصلاحیه یا تکذیبیه‌ای صادر نشده است.
گرچه در بسیاری موارد آمار و ارقام عجیب و غریب از سوی برخی مقامات در مصاحبه‌ها بیان می‌شود که واقعی نیستند اما جدی گرفته نمی‌شوند ولی جناب لاریجانی نزدیک به ۱۰ سال است که رئیس قوه قانونگذاری و تحصیل‌کرده علوم ریاضی و کامپیوتر از دانشگاه شریف و استاد آن دانشگاه می‌باشند. بنابراین قاعدتا ایشان در بیان عدد و رقم نباید اشتباه کنند، لذا این خبر مسرت بخش مثل یک بمب در بین بازنشستگان و شبکه‌های اجتماعی صدا کرد که واقعا‌ چه معجزه‌ای اتفاق افتاده است! البته از شخصیتی که از خرداد ۸۷ تا کنون بدون رقیب بر کرسی ریاست مجلسی که در رأس امور کشور است تکیه زده، حل مشکلات بازنشستگان و تامین این ارقام کار دشواری نیست ولی یک نکته در خبر اعلام شده وجود دارد که ابهام برانگیز است و آن‌هم اینکه ایشان فرموده‌اند «پیش‌بینی شده مشکل حقوق بازنشستگان در مدت ۳ سال حل و فصل شود».
بنابراین موضوع اختصاص ماهانه ۳۰۰۰ میلیارد تومان در بودجه ۹۷ برای تعدیل حقوق بازنشستگان و حل و فصل شدن این مشکل در ظرف ۳ سال مانعه‌الجمع بوده و تردیدهایی را نسبت به صحت این خبر بر می‌انگیزد، از طرفی با اختصاص ماهانه ۳۰۰۰ میلیارد تومان در بودجه سال ۹۷، تعدیل حقوق بازنشستگان قدیم و جدید یکساله امکان‌پذیر خواهد بود و نیاز به ۳ سال زمان نیست. اما حقیقت ماجرا این است که بازنشستگان کشوری و لشکری بر اساس قانون مدیریت خدمات کشوری که در سال ۸۶ به تصویب مجلس و شورای نگهبان رسیده از همان سال ۸۷ (شروع ریاست دکتر لاریجانی بر مجلس) تا سال ۹۲ (دوران اوج درآمدهای نفتی) به علت عدم اجرای ماده ۱۲۵ این قانون توسط دولت‌های وقت و سکوت و عدم نظارت مجالس تحت مدیریت آقای لاریجانی، بیش از ۶۷ درصد از افزایش حقوق سنواتی بر اساس نرخ تورم اعلامی از سوی بانک مرکزی محروم شده‌اند و همین امر کافی بود که در این سال‌ها حدود ۹۰ درصد از ۲۲۰۰۰۰۰ بازنشسته کشوری و لشکری به زیر خط فقر رانده شوند و دولت‌های یازدهم و دوازدهم نیز از اصلاح پایه حقوق و پرداخت دیون گذشته امتناع نموده‌اند و قانون مذکور نیز که بر اساس اصل ۸۵ قانون اساسی به مدت ۵ سال به‌طور آزمایشی مصوب شده بود و تا پایان سال ۹۱ اعتبار داشت، از پایان سال ۹۱ تا کنون و در اواخر هر سال بدون اینکه فکر اساسی برای اصلاح و دائمی کردن آن و سر و سامان دادن به نظام پرداخت‌ها در کشور‌بشود تمدید گردید و این در حالی است که در تمام این مدت جناب دکتر علی لاریجانی ریاست قوه مقننه‌ را عهده‌دار بوده‌اند.
جناب دکتر لاریجانی خیلی خوب می‌دانند که بازنشستگان از سال‌های قبل تا کنون برای پیگیری حقوق قانونی‌شان چه کاری لازم بود و نکردند؟ هزاران صفحه تومار، صدها هزار پیام و پیامک، صدها ملاقات با نمایندگان در مجلس و حوزه‌های انتخابیه و از جمله شخص ایشان در شهر قم و ده‌ها گردهمایی در مقابل مجلس و دستگاه‌های دولتی، حاصلش برای سال ۹۶ اختصاص مبلغ ۳۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار بود و برای سال ۹۷ نیز به‌رغم پیگیری‌های جان‌فرسای بازنشستگان، همان مبلغ سال قبل آن‌هم با اما و اگر تعیین شد.
بنابراین اظهارات رئیس محترم مجلس مبنی بر اختصاص ماهانه ۳۰۰۰ میلیارد تومان که برای ۱۲ ماه بالغ بر ۳۶۰۰۰ میلیارد تومان خواهد شد موجب حیرت و البته مسرت همراه با تردید است.صرف نظر از مطالبات معوق ۱۰ سال گذشته بازنشستگان، برای اینکه بین حقوق بازنشستگان قدیم و جدید در درون هر دستگاه تعادل برقرار شود به اعتباری در حد ۲۵۰۰۰ میلیارد تومان آن‌هم ظرف یک سال نیاز است و اگر دو ساله یا سه ساله تعدیل صورت گیرد مبلغ تخصیصی نصف یا یک سوم خواهد شد و چنانچه قرار باشد بازنشستگان هر سال با جان کندن از ۱۰۰۰ میلیارد دکتر نوبخت و سازمان برنامه شروع و با ۳۴۰۰ میلیارد تومان کمیسیون تلفیق مجلس تمام کنند بیش از ۷ سال زمان نیاز است و بسیاری از بازنشستگان در آرزوی تحقق عدالت خواهند ماند! بنابراین چون کلیپ بخش خبری شبکه ۱ و حدس و گمان‌های پیرامون آن به‌طور گسترده از طریق فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌چرخد و موجب سردرگمی جامعه بزرگ بازنشستگان گردیده است، از ریاست محترم مجلس انتظار می‌رود منظور و مقصودشان را به صورت شفاف بیان فرمایند تا ابهامات ایجاد شده برطرف گردد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: