کد خبر: ۲۲۲۳۷
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۷:۱۹
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
حمایت از کالای ایرانی و تولید ملی مساله ای چند وجهی است و در این میان نقش بازار سرمایه در تامین مالی مجموعه های تولید کننده داخلی، بسیار مهم و تعیین کننده خواهد بود.
شهاب الدین شمس - کارشناس بورس
بخش دیگری  که در مقوله حمایت از کالای ایرانی بسیار مهم و تعیین کننده است، موضوع تامین مالی مجموعه تولید کننده است که در این زمینه بورس می تواند نقش بسیار مهمی ایفا کند .هنوز هم سهمی از اوراق بدهی که بخش غیردولتی منتشر می کند به نسبت سهمی که بخش دولتی منتشر می کند، قابل توجه نیست که البته این سهم بسیار قابل توسعه خواهد بود . یعنی مجموعه تولیدکنندگان ما می توانند از امکانات تامین مالی در قالب انتشار ابزار بدهی در بازار سرمایه به طور گسترده تری استفاده کنند. علاوه بر این، تامین مالی در قالب پذیرش در بورس و افزایش سرمایه هم می تواند به این مساله کمک کند که البته آن هم الزامات خاص خود را می طلبد.
بازار نیاز به جذب نقدینگی دارد وگرنه دچار جابجایی نقدینگی می شویم و به طور مناسبی کمک به تامین مالی بنگاه های تولیدی داخلی  اتفاق نمی افتد .
نقشی که بازار سرمایه می تواند داشته باشد بیشتر در همان محل تامین مالی از طریق کمک به انتشار ابزار بدهی برای شرکت های تولید کننده داخلی در بازار اوراق بهادار است .
عامل بعدی که در مجموعه بازار سرمایه  می تواند به شرکت ها و تولید داخلی کمک کند، مجموعه بورس کالا است؛ بورس کالا در این چند سال اخیر بسیار  فعال بوده و دنبال آن است که تا جای ممکن تنوع سبد کالایی را که در بورس کالا معامله می شود، بالا ببرد؛ در حقیقت سعی کرده ضمن پوشش دادن  بخش های بیشتری از تولیدات کارخانه ها آنها را قابل معامله کند و این امکان را ایجاد کند که در یک بازار شفاف قیمت بخورند .
تاکنون بورس کالا ، هم به شفاف شدن قیمت ها و هم به سلامت بیشتر معاملات کمک کرده است، البته این موضوع آسیب شناسی و مسایل خاص خود را دارد، ولی توسعه همه جانبه می تواند در مورد بسیاری از کالاها این کمک را به مجموعه تولید کننده داشته باشد که کالای تولیدی خود را هم در یک بازار رقابتی قیمت بزند و به این ترتیب بتواند آن حاشیه سود لازم را برای تداوم فعالیت و توسعه خود تامین کند .
ممکن است شفافیت شرکت های پذیرفته شده در تابلوی پایه فرابورس به اندازه شفافیت دیگر بازارها نباشد، اما این حسن را دارد که مسوولیت تا حدود زیادی به کسانی منتقل شده که در همین بازار معامله می کنند .
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: