آخرین اخبار
کد خبر: ۲۱۹۱۰
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۶
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
گزارش«شروع»از عدم تحقق سند چشم انداز بیست ساله حاکی است:
امروزه‌ بهره‌گيري ازانرژي‌بادي يكي‌ازگزينه هاي اصلي ‌براي توليدانرژي ‌درجهان بوده و‌سهم آن درتوليد جهاني برق به‌ طور‌پيوسته درحال افزايش است.

امروزه‌ بهره‌گيري ازانرژي‌بادي يكي‌ازگزينه هاي اصلي ‌براي توليدانرژي ‌درجهان بوده و‌سهم آن درتوليد جهاني برق به‌ طور‌پيوسته درحال افزايش است.ايران نيز همانند بسياري ازكشورها،برروي انرژي‌بادي‌متمركزشده است.ازلحاظ ‌تاريخي ايران يكي‌‌ازكشورهاي پيشگام در بهره گيري از انرژي بادي در آسياب‌هاي بادي بوده ،اما‌ نخستين كاربرد مدرن وصنعتي از نيروي بادي در ايران سال 1955 رخ داد و دراين سال دو توربين بادي مدرن به‌ظرفيت 500 كيلووات خريداري شد و در استان گيلان نصب گرديد.پس از آن دولت ايران تصميم گرفت تا انرژي بادي در ايران را توسعه دهد.
استراتژي انرژي بادي درايران
درحال حاضر‌ظرفيت كل نيروگاه هاي بادي نصب شده در ايران 72/73 مگا‌وات است كه فاصله زيادي تا نصب 1690 مگاوات تا سال 2025 دارد. برپايه سند چشم انداز بيست ساله جمهوري اسلامي ايران تا پايان سال 2025 ايران بايد سالانه 90مگاوات مزرعه بادي تأسيس‌كند. براي دستيابي‌به اين هدف سازمان انرژی های نو تلاش می کند تا از ظرفیت های بخش خصوصی و سرمایه گذاران خارجی برای ساخت نیروگاههای بادی استفاده کند.
بدون شك براي توسعه وارتقاي ظرفيت توليد برق بادي درايران به سياست هاي جذاب‌و‌محرك نياز است. از اينرو سانا به عنوان عامل دولتي قانوني را كه خريد تضميني انرژي‌هاي‌نوناميده مي‌شود به اجرا درآورد.براساس اين قانون سانا برق توليدشده ازمنابع انرژي‌هاي تجديدپذير شامل برق‌بادي را خريداري‌مي‌كنداما این سازمان در تلاش است تا اين قانون را تغيير داده و قيمت‌ها را براي شرايط جديد افزايش دهد.
سالانه باید ۱۰۰۰ مگاوات نیروگاه بادی در کشور راه اندازی شود
بر اساس برنامه ششم باید سالانه ۱۰۰۰ مگاوات و هر ماه یک نیروگاه ۷۵ مگاواتی بادی در کشور نصب و راه اندازی شود تا از توسعه عقب نمانیم. سهم انرژی بادی در جهان روبه افزایش است و در شرایطی که در برخی کشورها مانند آلمان این میزان به ۲۴ درصد رسیده در کشورمان این میزان ۳.۷ درصد است.
هاشم اورعی رئیس هیئت مدیره انجمن انرژی بادی ایران گفت:ظرفیت انرژی منصوبه بادی در جهان ۴۸۷ هزار مگاوات است و در این درحالی است که ظرفیت منصوبه نیروگاهی کشور ۷۵ هزار مگاوات است که از این میزان تنها حدود ۱۴۰ مگاوات شامل انرژی بادی بوده و سهم انرژی خورشیدی نیز کمتر و نزدیک به صفر است.
رئیس هیئت مدیره انجمن علمی انرژی بادی ایران تصریح کرد: علیرغم داتشن ظرفیت‌های قابل توجه بویژه در حوزه انرژی بادی و خورشیدی در کشور، متاسفانه میزان استفاده از آنها با سیار کشورها رضایت‌بخش نبوده و بسیار کم است.
وی یادآورشد: کشورهای حاشیه خلیج فارس هم اقدامات بسیار گسترده‌ای را در این زمینه آغاز کرده‌اند و دبی، ابوظبی و عربستان سعودی در حال راه‌اندازی شهرهایی هستند که تمام انرژی مصرفی آنها از طریق انرژی تجدیدپذیر تامین می‌شود.
این استاد دانشگاه گفت: سال گذشته در کشور اتیوپی ۲۳۰ مگاوات نیروگاه بادی نصب شد در حالی که میزان منصوبه کشور ما نصف این میزان است.
هر ماه باید یک نیروگاه ۷۵ مگاواتی در کشور نصب شود
اورعی در ادامه بیان کرد: بر اساس برنامه ششم باید ۵ هزار مگاوات نیروگاه بادی در کشور ایجاد شود که این کار باید در برنامه پنجم هم انجام می شد که هنوز اقدامی نشده است.بر این اساس باید به طور متوسط هر ماه یک نیروگاه بادی به ظرفیت ۷۵ مگاوات راه اندازی کنیم.
اورعی اضافه کرد: ما دنبال راه اندازی صنعت انرژی بادی در کشور هستیم لذا موضوع توسعه فنآوری در این بخش مطرح می شود و اگر در این مسیر گام برداریم قادریم به اشتغال و تولید کمک کنیم.
وی تصریح کرد: صنعت انرژی بادی قابلیت رقابت پذیری در بازارهای بین المللی را دارد و می تواند جایگزین برخی صنایعی مانند خودرو سازی و فولاد شود که تنها با حمایت مستمر دولتی سرپا مانده است.    
 وضعیت تولید برق بادی در ایران
این در حالی است که در حال حاضر حدود ۲۳۰۰ مگاوات قرارداد خرید تضمینی برق در کشور وجود دارد که حدود ۴۰ درصد از این درخواست‌ها مربوط به نیروگاه‌های بادی است که به گفته بسیاری از کارشناسان حوزه انرژی ورود به جزییات و الزامات اتصال نیروگاه‌ها به شبکه برق کشور جزو ضرورت‌ها است.
کاربرد نوین انرژی باد به شکل توربین‌های بادی جهت تولید برق در ایران سابقه ای بیش از ۲۰ سال دارد و در این مدت ضمن همکاری با کشورها و شرکت‌های صاحب نام در عرصه ساخت توربین‌های بادی به تولید در داخل کشور این توربین‌ها نیز توجه شده است.
ایران از نصب توربین‌های چند ۱۰۰ کیلوواتی به ساخت توربین‌های چند مگاواتی دست یافته و بر اساس برنامه ششم توسعه کشور مبنی بر توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر جهت رسیدن به ظرفیت ۵۰۰۰ مگاوات لازم است که بخش قابل توجهی از این ظرفیت به توسعه نیروگاهی بادی با مشارکت بخش خصوصی اختصاص یابد.
در این بین پایین بودن بهای برق و یارانه ای بودن آن، ناپایداری در منابع مالی اختصاص یافته به خرید برق تولید شده از منابع تجدیدپذیر، بالابودن نامتعارف هزینه‌های خرید برق تضمینی از نیروگاه‌های تجدیدپذیر، متغیر بودن تولید انرژی حاصل از منابع تجدیدپذیر و وابستگی آن‌ها به شرایط محیطی و همچنین عدم اطمینان به تولید برق حاصل از نیروگاه‌های تجدیدپذیر درزمان پیک مصرف از جمله چالش‌های جدی در توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور شناخته می شود.
همچنین دوربودن منابع تجدیدپذیر از مراکز مصرف برق نیزیکی دیگر از مشکلات برق بادی ها است که این موضوع تمرکز شبکه‌های انتقال برق را جهت اتصال این نیروگاه‌ها به شبکه ضروری می‌سازد. علاوه بر این ستفاده از تجربه کشورها و شرکت‌های پیشرو در احداث و بهره برداری نیروگاه‌های تجدیدپذیر یکی از مهم‌ترین راهکارها جهت مقابله با چالش‌های پیشرو است.
در همین راستا چندی پیش مجید فرمد، معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی شرکت توانیر گفت: ایران قصد دارد از دستاوردهای ارزشمند کشورهای پیشرو در عرصه توسعه تجدیدپذیرها استفاده کند و به زودی مشابه آن کشورها در کنار خرید تضمینی برق براساس روش(تعرفه خرید تضمینی برق) به برگزاری مناقصه برای احداث یک مزرعه خورشیدی ۱۵۰ مگاواتی در یزد اقدام کند.
به گفته وی این اقدام به واقعی کردن قیمت‌های خرید برق از تجدیدپذیرها و ایجاد فضای رقابتی سالم بین دارندگان فناوری تجدیدپذیر منجر خواهد شد.                
این در حالی است که در نشست مشترک قائم مقام وزیر نیرو در امور بین الملل و مدیرکل انرژی اتحادیه اروپا بر توسعه همکاری‌های دو طرف در زمینه انرژی‌های نو و افزایش بهره‌وری انرژی تأکید شد و بر اساس گفته های علیرضا دائمی زمینه همکاری بسیار مناسبی بین دو طرف بویژه در زمینه تغییر اقلیم و توسعه انرژی‌های نو و افزایش کارایی انرژی وجود دارد.
وی با بیان اینکه ایران دارای ۷۵ هزار مگاوات ظرفیت منصوبه نیروگاهی است که در بین کشورهای جهان در رده چهاردهم قرار می‌گیرد که از این میان حدود ۱۰ درصد از ظرفیت منصوبه متعلق به نیروگاه‌های برق آبی و کمتر از ۱۰۰۰ مگاوات مربوط به انرژی‌های نو از جمله انرژی خورشیدی و بادی است، اظهار کرد:حال حاضر بیش از ۵۰ درصد برق کشور توسط بخش خصوصی تولید می‌شود و برنامه ما تداوم این روند خصوصی سازی و جذب فاینانس و سرمایه گذاری خارجی به‌ویژه در حوزه انرژی‌های نو در کشور است.
در ایران پتانسیل بالایی برای توسعه تجدید پذیر ها به ویژه انرژی باد و خورشید وجود دارد که به در چند سال گذشته مورد توجه سرمایه گذاران قرار گرفته است و به نظر می رسد که آینده خوبی در انتظار انرژی های نو باشد.نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: