آخرین اخبار
کد خبر: ۲۱۹۰۳
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
در مراسم نکوداشت ساماندهي سهام عدالت مطرح شد:
مراسم نکوداشت ساماندهي سهام عدالت با حضور معاون اول رييس جمهور و نمايندگاني از تعاونيهاي سهام عدالت از ٣۱ استان کشور در محل سالن اجلاس سران کشورهاي اسلامي‌در تهران برگزار شد.

مراسم نکوداشت ساماندهي سهام عدالت با حضور معاون اول رييس جمهور و نمايندگاني از تعاونيهاي سهام عدالت از ٣۱ استان کشور در محل سالن اجلاس سران کشورهاي اسلامي‌در تهران برگزار شد.امسال بعد از ۱۰ سال توزيع سهام عدالت بين حدود ۴۹ ميليون نفر مشمول سهام عدالت سود اين سهام در دو نوبت توزيع شد.
طرح سهام عدالت با هدف تحقق عدالت اجتماعي و سهام دار کردن مردم و مشارکت در اقتصاد و احساس تعلق اجتماعي در زمان دولت نهم اجرا شد که بر اساس آن سهام ۶۰ شرکت مهم دولتي از جمله فولاد مبارکه، ذوب آهن و شرکتهاي مهم در قالب سهام عدالت به ۷ دهک جمعيتي واگذار شد.
وقتي لايحه ساماندهي سهام عدالت در مجلس تصويب شد، مشمولان نسبت به آن اختيار خواهند داشت که يا بفروشند، يا به وثيقه بگذارند و يا از سود سالانه آن استفاده کنند،اما امروز هيچ کسي براي پرداخت سود نقدي سهام عدالت بر سر مشمولان منتي ندارد و وقتي لايحه ساماندهي اين سهام در مجلس تصويب شد، مشمولان نسبت به آن اختيار خواهند داشت که يا بفروشند، يا به وثيقه بگذارند و يا از سود سالانه آن استفاده کنند.اين رويکردها با هدف رساندن اقتصاد کشور به مرحله‌اي از مقاومت و تاب‌آوري اعلام شد تا در مقابل تکانه‌هاي مرتبط قادر به جلوگيري از آسيب کشور باشد.
اسحاق جهانگيري معاون اول رئيس جمهور در نکوداشت ساماندهي سهام عدالت با اشاره به لزوم حاکميت 5 رويکرد دانش‌بنياني، درون‌زايي، برون‌گرايي‌، عدالت بنياني و مردمي‌بودن اقتصاد در همه نهادها و نيروهاي مسلح و حتي بخش‌ خصوصي کشور عنوان کرد: در مکتب و مذهب ما نيز موضوع عدالت و عدل يکي از پايه‌هاي اساسي ديني بوده و اين در حالي است که عدالت ساماندهي کننده همه امور است.
جهانگيري گفت: اگر بخواهيم به توسعه پايدار برسيم به طور جدي با مفهوم عدالت سروکار داريم، توسعه بدون عدالت توسعه نيست. توسعه وقتي ارزش دارد که آحاد يک کشور طعم توسعه و پيشرفت را بچشند که وقتي اين مهم برقرار مي‌شود، مردم بدانند که عدالت حاکم شده است.
جهانگيري با بيان اينکه اجراي عدالت از سخت‌ترين کارهايي است که انجام مي‌شود، عنوان کرد: مردم بايد بدانند که با فقر، تبعيض و فساد مبارزه مي‌شود. اجراي عدالت در جامعه بايد با فقر و تبعيض و فساد نباشد. پذيرش علم‌آموزي براي کسي که در سيستان و بلوچستان زندگي مي‌کند با کسي که در تهران حضور دارد، نبايد باعث تبعيض شود. در همين زمينه نيز رهبر انقلاب اسلامي‌با اشاره به پيشرفت‌هاي صورت گرفته در بسياري از حوزه‌ها تأکيد کردند که هنوز در زمينه اجراي عدالت پيشرفتي نداشته‌ايم.
معاون اول رئيس جمهور يکي از شاخصه‌هاي عدالت را عدالت منطقه‌اي عنوان کرد و افزود: با وجود سياست‌گذاري‌هاي مختلف براي ايجاد اشتغال بيشتر در استان‌هاي محروم، اما متأسفانه اين چنين نشده است.
وي خطاب به مشمولان سهام عدالت عنوان کرد: هيچ کس امروز منتي بر سر دارندگان سهام عدالت بر سر دريافت سود نقدي 150 هزار توماني يا 75 هزار توماني نمي‌تواند بگذارد. تا زماني که اين سهام در اختيار مردم است، بايد سود سهام خود را دريافت کنند و انتظار مي‌رود سودآوري ناشي از عملکرد سال 96 شرکت‌ها از سال 95 بهتر باشد.
جهانگيري عنوان کرد: از وقتي که لايحه نحوه آزادسازي سهام عدالت از سوي مجلس تصويب شد، مشمولان اين سهام نسبت به نحوه مديريت سهام خود مختار خواهند بود، اما ارزش روي اين سهام در حال حاضر 2.5 ميليون تومان و براي يک خانوار 5 نفره حدود 12.5 ميليون تومان است و توصيه مي‌کنم که اين سهام را نفروشيد، چرا که مي‌توانيد از آن به عنوان وثيقه و يا ساير کاربردها بهره گيريد.
وي افزود: تمام تلاش دولت اين بود که کسي که سهامدار است بتواند اين دارايي را با اختيار خود بفروشد و يا سود خود را دريافت کند و اين در حالي است که کسي که 10 گوسفند دارد مي‌تواند در کنار آنها اين سهام را نيز جزو دارايي‌هاي خود به شمار آورد.
واگذاري‌ ۱۰ هزار ميليارد تومان دارايي مازاد بانک‌هاي دولتي
مسعود کرباسيان وزير امور اقتصادي و دارايي در آيين نکوداشت ساماندهي سهام عدالت با بيان اينکه پس از ابلاغ سياست‌هاي اصل 44 قانون اساسي از سوي رهبر انقلاب اسلامي‌که در راستاي پويايي و رقابتي شدن اقتصاد کشور بود، کاهش تصدي‌گري‌ دولتي در دستور کار قرار گرفت و بخشي از آن در سهام عدالت تجلي پيدا کرد.
کرباسيان افزود: سهام عدالت و ساماندهي آن تا قبل از دولت يازدهم در شرايط بلاتکليفي به سر مي‌برد و راهبردي براي آن وجود نداشت. در اين راستا پس از ايجاد سامانه الکترونيکي براي بيش از 49 ميليون نفر مشمول سهام عدالت در دستور کار قرار گرفت.
وي با بيان اينکه نبايد تنها با احتساب سود سهام عدالت جايگاه اين دارايي را کاهش داد، عنوان کرد: معادل يک ميليون تومان سهام در قالب سهام عدالت بدون اينکه رقمي‌از مشمولان دريافت شود، واگذار شد و در اين فرآيند سهام واحدها و بنگاه‌هايي تخصيص پيدا کرد که همواره از سودآوري برخوردار هستند.
به گفته کرباسيان، در حال حاضر سود اين بنگاه‌ها حدود 3200 ميليارد تومان رسيده و امکان نقل و انتقال و استفاده از اصل سهام پس از تصويب لايحه آزادسازي سهام عدالت ايجاد خواهد شد. در حال حاضر وضعيت سهام براي مالک آن مشخص شده و مالکيت صاحب سهام بر روي دارايي خود ثبت شده است. تنها موضوع حل نشده در اين زمينه مديريت اين دارايي‌ها به دارندگان آنهاست که پس از بررسي لايحه دولت در مجلس تکليف آنها مشخص خواهد شد.
وزير امور اقتصادي و دارايي با بيان اينکه سود سهام دهک‌هاي پايين درآمدي به طور کامل پرداخت شده و انتظار مي‌رود سود افراد باقيمانده نيز به زودي پرداخت شود، به واگذاري‌ شرکتهاي دولتي اشاره کرد و افزود: در زمينه واگذاري شرکت‌ها به بخش خصوصي بيش از يک يا دو بنگاه به عنوان رد ديون در چارچوب تکليف قانوني واگذار نشده است و اين در حالي است که سهم واگذاري‌ها به بخش خصوصي واقعي بيش از 70 درصد بوده و يکي از مزايده‌ها و واگذاري‌هاي سازمان خصوصي‌سازي در چند روز آينده انجام خواهد شد که مي‌تواند نقطه عطفي از بابت واگذاري‌هاي دولتي باشد.
وي با بيان اينکه علاوه بر کاهش تصدي‌گري به عنوان وظيفه دولت تداوم فرايند واگذاري‌هاي شرکت‌هاي دولتي به بخش‌هاي خصوصي همچنان در دستور کار است، عنوان کرد: از جمله اقدام‌هاي ديگر در اين راستا واگذاري اموال مازاد بانک‌ها و دارايي‌هاي غيرمرتبط آنها براي فاصله گرفتن از بنگاه‌‌داري است که تاکنون در فرايندي قانوني معادل 10 هزار ميليارد تومان از اين اموال واگذار شده تا دولت بتواند در راستاي جايگاه خود از تصدي‌گري دست بردارد.
ارزش سهام عدالت ۲.۵ميليون تومان شد
پوري‌حسيني رئيس سازمان خصوصي‌سازي با بيان اين‌که ارزش سهام عدالت در بازار حدود ۲.۵ميليون تومان است، از دفع ۱۰۰ حمله سايبري به سامانه سهام عدالت طي يک سال گذشته خبر داد.
وي با اشاره به اينکه در يک سال گذشته سامانه سهام عدالت پاسخ‌گوي 49 ميليون ايراني بوده است، گفت: در اين يک سال بيش از 100 حمله سايبري به اين سامانه شده است که هيچ کدام توقفي در روند خدمت‌رساني ايجاد نکرده است.در اين مدت براي 49 ميليون نفر صورت‌حساب صادر شده و از اين افراد کد شباي بانکي نيز دريافت شده است.
به‌گفته پوري‌حسيني سود سهام عدالت نيز از دي ماه امسال بدون مراجعه به بانک يا تعاوني‌هاي شهرستاني از طريق اينترنت به مردم ارائه شده است.
رئيس سازمان خصوصي‌سازي گفت: در دولت يازدهم، وزير پيشين اقتصاد طيب‌نيا زماني که از من خواست به سازمان خصوصي‌سازي بيايم، سهام عدالت هيچ‌نوع ساماندهي نداشت. البته اولين آيين‌نامه سهام عدالت در دولت هشتم توسط خود من نگاشته شد و امروز 49 ميليون نفر صورت‌حساب خود را از طريق سامانه سهام عدالت دريافت کرده‌اند و اين موضوع نشان مي‌دهد سهام عدالت ساماندهي شده است.
پوري‌حسيني با بيان اينکه ارزش سهام عدالت در بازار حدود 2.5 ميليون تومان است، گفت: يک خانوار 5نفره عضو کميته امداد و با درآمد پايين از طريق سهام عدالت داراي دارايي 12.5 ميليون توماني است.
وي افزود: براي نخستين بار سود قانوني به سهام عدالت پرداخت شده و براي خانوار 5نفره 750 هزار تومان سود سهام عدالت پرداخت گرديده است، اين در حالي بود که فرصت 8ماهه شرکت‌هاي سرمايه‌پذير براي پرداخت سود هنوز به پايان نرسيده است.
پوري‌حسيني گفت: متأسفانه برخي در رسانه ملي سود 26 هزار توماني سهام عدالت را مسخره کردند که بهتر است اين عده جواب خود را از مردم محروم کشور بشنوند. در حال حاضر براي ساماندهي سهام عدالت لايحه‌اي به مجلس ارائه شده و اميدواريم مجلس اجازه فعاليت صندوق‌هاي قابل معامله در بورس را صادر کند تا مردم احساس بهتري نسبت به سهام عدالت و مالکيت آن داشته باشند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: