کد خبر: ۲۱۷۴۵
تاریخ انتشار: ۰۹ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۸:۳۰
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
هنرمندان همچنان در انتظار تحقق وعده مسئولان
گروه هنر؛مدت هاست که درباره بیمه تکمیلی هنرمندان گزارش های مختلف نوشته و مصاحبه های زیادی با مسئولان انجام داده ایم.
البته با ورود هر مدیر در عرصه های هنری و فرهنگی، وعده های فراوانی درباره بیمه تکمیلی هنرمندان داده می شود اما وقتی همه چیز به مرحله عمل و نتیجه یک اتفاق مثبت می رسد، مدیران به مرور زمان هم فراموش می کنند که چه قول هایی به هنرمندان می دهند. 
بیمه تکمیلی هنرمندان از موضوعات مهمی است که هم دولت هم نهادهای صنفی وظیفه رسیدگی به آن را دارند ولی نحوه خدمات رسانی بیمه هایی که طرف قرارداد قرار می گیرند اعتراض هایی را در طول زمان در پی داشته است. امسال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بودجه در نظر گرفته شده برای بیمه هنرمندان را در اختیار صندوق اعتباری هنر قرار داد و سه صنف خانه سینما، خانه تئاتر و خانه موسیقی نیز زیرمجموعه این صندوق شدند و به این ترتیب نمی توانستند به صورت جداگانه اعضای خود را بیمه کنند.
در این میان لازم است به این خبر اشاره کنیم که در اردیبهشت ماه سال ۹۶ احکام اعضای جدید هیات مدیره «صندوق اعتباری هنر» صادر شد. بنابر اعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدرضا صالحی امیری وزیر وقت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این احکام منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما، اصغر همت مدیرعامل خانه تئاتر و حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی را به عنوان اعضای هیات مدیره صندوق هنر منصوب کرد.
همچنین لازم به یادآوری است که اعضای هیات امنای صندوق اعتباری هنر شامل سیدعباس صالحی وزیر فعلی فرهنگ و ارشاد اسلامی، مجید قاسمی، مهدی کرباسیان، جلال رسول اف، مرتضی کاظمی، محسن جوادی معاون فرهنگی وزیر ارشاد، سیدمحمدمجتبی حسینی معاون هنری وزیر ارشاد، محمدمهدی حیدریان رییس سازمان سینمایی وزارت ارشاد و محمد سلطانی فر است.
و اما خدماتی که امسال بیمه جدید به اعضای خود ارایه داده است نسبت به خدمات بیمه قبلی که پیش از این صنوف با آن قرارداد داشتند، کمتر است که دلیل آن اینگونه عنوان می شود که صندوق اعتباری هنر با مبلغی کمتر از گذشته با بیمه جدید قرارداد بسته که همین مساله باعث مخدوش شدن ارایه خدمات و بروز انتقاداتی از جانب هنرمندان شده است.
یکی از انتقاداتی که این روزها مطرح است مربوط به نحوه ارسال مدارک پزشکی می شود که به صورت الکترونیکی انجام می گیرد. بیمه شدگان باید در سامانه «بیمانو» ثبت نام کرده و اقدام به ثبت مدارک پزشکی خود کنند. این طرح از آنجایی که اطلاعات همه اعضا را ثبت می کند و می تواند تحلیلی از وضعیت درمان هنرمندان و اینکه نیازمند تسهیلات بیشتر در کدام بخش های درمانی هستند، طرح مثمرثمری به حساب می آید اما مشکل از اینجا آغاز می شود که در این سامانه اطلاع رسانی دقیقی از مدارکی که باید بارگذاری شود، وجود ندارد و از طرف دیگر پروسه ثبت مدارک پزشکی و تایید شدن آن بسیار طولانی است و برای هنرمندان شهرستانی و یا افرادی که دسترسی به اینترنت پرسرعت ندارند، مشکلاتی را به وجود می آورد.
این طرح در صورت رفع نواقصش می تواند در بلندمدت به نفع هنرمندان باشد چون علاوه بر ثبت اطلاعات بیمه هنرمندان، آنها می توانند به تسهیلاتی که بیمارستان ها در اختیارشان قرار می دهد، امتیاز بدهند و از این طریق رقابتی بین بیمارستان ها برای ارایه خدمات بهتر شکل می‌گیردبرای تسهیل در روند کارهای هنرمندان شهرستانی صندوق اعتباری هنر، نماینده ای در هر استان قرار داده تا به امور مربوط به بیمه هنرمندان رسیدگی و در چگونگی ثبت مدارک در سامانه آنها را راهنمایی کند. البته هنرمندان طبق بند ۱۹ قانون بیمه مرکزی بعد از ثبت مدارک در سامانه «بیمانو» موظف به ارسال اصل مدارک شان نیز هستند که پست کردن مدارک به صورت رایگان انجام می گیرد اما در نهایت پروسه سخت و زمانبری است.
یکی دیگر از انتقاداتی که هنرمندان به بیمه تکمیلی امسال خود دارند کم بودن بیمارستان های طرف قرارداد و ارایه خدماتی کمتر نسبت به بیمه قبلی است. همچنین در بیشتر موارد با مراجعه به بیمارستان های طرف قرارداد با بیمه جدید با ارایه کد ملی خدمات درمانی هنرمندان انجام نمی گیرد و باید حتما ابتدا تسویه حساب مالی انجام دهند در صورتی که ارگان ها و نهادهای دیگری که طرف قرارداد با بیمه تکمیلی مربوطه هستند این مشکل را ندارند و بیمه شدگان با مراجعه به بیمارستان و مراکز درمانی طرف قرارداد بدون پرداخت هزینه می توانند خدمات درمانی شان را دریافت کنند.
البته صندوق اعتباری هنر در شناسایی هنرمندان شهرستانی که مشکل بیمه داشتند، موفق عمل کرده است و بسیاری از هنرمندانی را که با بیماری های خاص و طولانی مدت مواجه هستند، شناسایی کرده و خدمات بیمه تکمیلی را به آنها ارایه داده است ولی مبلغی که اعضای صندوق اعتباری هنر که اکثرا هنرمندان شهرستانی را شامل می‌شود باید برای دریافت بیمه تکمیلی پرداخت کنند نسبت به اعضای خانه تئاتر بیشتر است و همین مساله باعث انتقادات زیادی شده است.
چرا هنرمندان شهرستانی از تخفیف محروم شده اند
امیرحسین شفیعی یکی از هنرمندانی که به عنوان کارگردان تئاتر و رییس انجمن نمایش استان تهران فعال است انتقاداتی را نسبت به بیمه تکمیلی امسال هنرمندان وارد می داند و در این باره به خبرنگار مهر گفت: اولین نکته ای که وجود دارد این است که چرا بین اعضای خانه تئاتر و هنرمندانی که عضو صندوق اعتباری هنر هستند، تفاوت قایل شده اند اعضای خانه تئاتر با تخفیف بیشتری بیمه تکمیلی را دریافت کرده اند ولی متاسفانه این تخفیف برای هنرمندان شهرستانی لحاظ نشده است و من نمی دانم این تصمیم گیری از چه ناحیه ای صورت گرفته است. اگر قرار است برای هنرمندان تئاتر تخفیف در نظر گرفته شود چرا برای اعضای خانه تئاتر این تخفیف لحاظ شده و با نرخی بسیار کمتر از هنرمندان تئاتر شهرستان که عضو صندوق اعتباری هنر هستند بیمه تکمیلی خود را دریافت کرده اند.
قراردادی که با بیمه تکمیلی بسته شده است شفاف نیست چون زمانی که به بیمارستان های طرف قرارداد با این بیمه مراجعه کردم متوجه شدم ارگان های دیگر هیچ هزینه ای پرداخت نمی کنند و با دادن یک کد ملی همه مراحل درمانی شان انجام می شود و دیگر دوندگی بعد از آن را ندارندوی در پایان عنوان کرد: خود من ترجیح دادم از بهترین نوع بیمه تکمیلی استفاده کنم اما حالا می بینیم این بیمه پشتوانه ای برای من محسوب نمی شود چون مثلا برج ۹ مراحل درمانی من تمام شده است اما تا بتوانم مدارک را جمع آوری و بارگذاری و پست کنم یک ماه طول کشیده و هنوز هم پولم را دریافت نکرده ام و همین مساله هنرمندان ما را ناراضی و سرخورده کرده است. فکر می کنم قراردادی که با بیمه تکمیلی بسته شده است شفاف نیست چون زمانی که به بیمارستان های طرف قرارداد با این بیمه مراجعه کردم متوجه شدم ارگان های دیگری که تحت پوشش بیمه هستند هیچ هزینه ای را پرداخت نمی کنند و با دادن یک کد ملی همه مراحل درمانی شان انجام می شود و دیگر دوندگی بعد از آن را ندارند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: