کد خبر: ۲۱۶۸۱
تاریخ انتشار: ۰۶ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۸:۳۷
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
مديرکل صادرات صنايع دستي کشور گفت: برگزاري نمايشگاه عيدانه قطعي نيست اما بازارچه‌هاي موقت نوروزي که گردشگران را با صنايع دستي هر منطقه آشنا مي‌کنند، برقرار خواهند بود.
پويا محموديان مديرکل صادرات صنايع دستي کشور، به مهر گفت: سال گذشته، همزمان با فرارسيدن نوروز، نخستين نمايشگاه عيدانه برگزار و هنرمندان از استان‌هاي مختلف کشور در آن شرکت کردند و با استقبال مخاطبان روبه رو شدند. اما امسال، برگزاري نمايشگاه عيدانه صنايع دستي، به خاطر مشکلات مالي و کمبود اعتبار و مسايل ديگر، به درستي مشخص نيست گرچه تلاش ما اين است که اين نمايشگاه، در استانه نوروز برگزار شود.
او به وضعيت بازارچه‌هاي موقت نوروزي در اغاز سال ۹۷ اشاره و بيان کرد: نوروز ۹۶، در سراسر کشور ۷۲۰۰ غرفه برپا شد؛ امسال هم مقرر شده ۷۷۰۰ غرفه در سراسر کشور برپا شود که برپايي اين تعداد غرفه عرضه صنايع‌دستي در نوع خود بي‌سابقه است و به جرات مي‌توان گفت، بزرگ‌ترين بازارچه موقت صنايع‌دستي جهان در ايران برپا مي‌شود و هنرمندان بومي‌در استان‌هاي مختلف با عرضه آثار خود در اين بازارچه‌ها، خاطرات دلنشيني را براي گردشگران و مسافران رقم مي‌زنند؛ علاوه بر اين، بازارچه‌هاي نوروزي به رونق گرفتن اقتصاد محلي، کمک بسيار مي‌کنند.
محموديان، بازارچه‌هاي نوروزي را فضاي خوبي براي ارتباط مستقيم با مخاطب دانست و افزود: بازارچه‌هاي نوروزي فروش صنايع‌دستي، بزرگ‌ترين رخداد خرده فروشي در عرصه فراورده‌هاي دستي ايران هستند که طي آن توليدکننده مي‌تواند مستقيما آثارش را عرضه کند؛ ضمن اين که در اين بازارچه‌هاف محصولات صنايع‌دستي با قيمت کارشناسي شده و مناسب در اختيار مصرف کننده قرار مي‌گيرد.
مديرکل صادرات صنايع دستي کشور، بازارچه‌هاي نوروزي را فرصت ارزشمندي براي معرفي صنايع دستي و محصولات بومي‌هر منطقه دانست و افزود: بازارچه‌هاي نوروزي در تمامي‌استان‌ها و براي معرفي صنايع دستي هر منطقه از کشور برگزار مي‌شوند از اين رو فرصتي فراهم مي‌آيد تا مسافران و گردشگران داخلي و خارجي با توانمندي‌ها و هنرهاي بومي‌هر منطقه و با نوع کالاها و تنوع آن‌ها نيز آشنا شوند. در نتيجه بازارچه‌هاي نوروزي صنايع دستي در جايگاه خود کارکرد آموزشي و فرهنگ سازي هم دارند.
محموديان همچنين اضافه کرد: بازارچه‌هاي نوروزي اين امکان را فراهم مي‌آورد تا دست دلالان و واسطه‌ها حذف شود و صنعتگران و هنرمندان، به‌طور مستقيم با مخاطب خود ارتباط برقرار کنند و با سليقه او آشنا شوند. مديرکل صادرات صنايع‌دستي کشور همچنين گفت: پيش‌بيني مي‌شود اقبال عمومي‌از بازارچه‌هاي صنايع‌دستي در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ افزايش قابل توجهي داشته باشد. علاوه‌بر اين، اطلاعات مربوط به محل‌هاي برپايي بازارچه‌هاي صنايع‌دستي در سراسر کشور از ۱۵ اسفند روي سايت رسمي‌سازمان ميراث‌فرهنگي قرار مي‌گيرد تا گردشگران نوروزي بدانند براي خريد سوغات و آشنايي با صنايع دستي هر منطقه بايد به کجا مراجعه کنند اما برگزاري نمايشگاه بزرگ عيدانه، هنوز مشخص نيست.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: