کد خبر: ۲۱۶۷۵
تاریخ انتشار: ۰۶ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۴
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
معاون فرهنگی وزارت ارشاد تشریح کرد
هدف از انتخاب پايتخت کتاب استفاده از ظرفيت‌ها بومي‌در ارتقاي سرانه کتابخواني است افزايش کتابخواني يکي از مواردي است که همچنان در جوامع فرهنگي، مد نظر است.
به خصوص در کشور ما که با وجود تاثير فراواني که فضاي مجازي ميان نسل امروز دارد، بحث کتابخواني از مسير واقعي اش خارج شده و دراين سال‌ها شاهد درصد رقم پائين کتابخواني در جامعه بوده‌ايم. واقعيتي که نمي‌توان آن را کتمان کرد و با توجه به راه‌هاي مختلف براي بازگرداندن قشر کتابخوان به جامعه، هنوز هم نتوانسته‌ايم به حد مناسب جامعه کتابخوان دست پيدا کنيم. اما وجود کتاب‌هاي صوتي تا حدي فاصله ميان کتابخوان‌هاي جامعه و نسل امروز را کاهش دهد. با اين حال بسط امکانات در جهت افزايش کتابخواني به عنوان هدف اصلي معاونت امور فرهنگي است تا رويدادهاي ترويج کتابخواني ادامه يابد. اميد است با برگزاري جشنواره‌هاي متنوع، توجه مسوولان به ترويج کتابخواني معطوف شود.
با اين حالمحسن جوادي (معاون امور فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي) درباره نقش برنامه‌هايي مانند پايتخت کتاب، بر ترويج کتابخواني به‌ويژه در حوزه استان‌ها و با رويکرد تمرکززدايي، اظهار داشت: يکي از مهم‌ترين اهدافي که برنامه‌هايي همچون پايتخت کتاب دنبال مي‌کنند، هماهنگ‌کردن ظرفيت‌ها و امکانات در شهرهاي مختلف و ايجاد رقابت بين شهرداران و مسوولان اداره‌هاي فرهنگ و ارشاد اسلامي‌در شهرستان‌هاست، تا ظرفيت‌ها و امکانات خود را جهت داده و در مسير هم‌افزايي در ارتقاي سرانه کتابخواني در شهرها سوق دهند.
وي ادامه داد: گاهي اوقات فعاليت‌هاي موردي در برخي شهرها صورت مي‌گيرد، اما چون با بقيه اجزاي نهادهاي شهري هماهنگ نشده است، قطعاً نمي‌تواند آنچنان نتيجه‌بخش باشد. هدف اصلي از انتخاب پايتخت کتاب ايران استفاده از ظرفيت‌ها و امکانات بومي‌است. البته وقتي يک شهر به‎عنوان پايتخت کتاب انتخاب مي‌شود، طبيعتاً برنامه‌هاي آن از سوي ارشاد و نهادهاي فرهنگي پايتخت هم حمايت مي‌شود.
جوادي با بيان اين‌که هدف اصلي معاونت امور فرهنگي از برگزاري رويدادهاي ترويج کتابخواني، بسط امکانات در جهت افزايش کتابخواني است که‌امکانات مادي و سخت‌افزاري مانند کتاب و کتابخانه و همچنين نگاه رويکردي و نرم‌افزاري را در برمي‌گيرد، توضيح داد: اگر با برگزاري اين نوع جشنواره‌ها، توجه مسوولان به ترويج کتابخواني معطوف شود، مي‌توان گفت که به بخشي از اهداف خود دست پيدا کرده‌ايم.

وي ادامه داد: در اين راستا، گاهي پيش مي‌آيد که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، از لحاظ امکانات، با محدوديت‌هايي روبه‌رو باشد، بنابراين اگر همه نهادها با يکديگر همگرا نباشند، شايد اين برنامه‌هاي فرهنگي، نتيجه خوبي نداشته باشد. اما اگر بتوانيم آموزش و پرورش، دانشگاه، مراکز خدمات عمومي‌وغيره را به سوي تقويت کتابخواني هدايت کنيم، مي‌تواند بهتر نتيجه بدهد. بنابراين همگرايي نهادهاي شهري و خصوصي، هدف اصلي ما از برگزاري اين رويدادهاي فرهنگي است. با اين حال نياز به بودجه هم داريم.
معاون امور فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي‌درباره ارزيابي شخصي‌اش از شهرهايي که به مرحلۀ نهايي رسيده‌اند، گفت: در حدي که پرونده‌ها را مطالعه کردم، مي‌توانم بگويم که‌ايده‌ها و طرح‎هاي خوبي وجود داشت، ولي بعضي از طرح‌ها، بيشتر در حد ايده بود و نمي‌توانست اجرايي شود. اما در هر حال، همين که‌ايده‌ها و خلاقيت‌ها وجود دارد، مي‌تواند نويدي براي آينده باشد و بالاخره قله‌اي را براي رفتن به مسير بسط و توسعه کتابخواني ايجاد کند.
وي ادامه داد: داوري‌هاي انتخاب پايتخت کتاب و شهرهاي خلاق، بر اساس مسائل مختلفي، از جمله همين ايده‌ها و خلاقيت‌ها و عملکردهايي که وجود داشت، انجام شد و ظرفيت‌ها و فعاليت‌هاي صورت‌گرفته در داوري شهرهاي راه‌يافته به مرحله نهايي مورد ارزيابي قرار گرفت. اين‌که اين توجه را در شهرستان‌هاي يک استان ايجاد کنيم که بايد کارهايي انجام دهند تا به‌عنوان پايتخت کتاب يا شهر خلاق در عرصه کتابخواني انتخاب شوند، انگيزه زيادي به مسوولان و دست‌اندرکاران فرهنگي مي‌دهد تا تلاش کنند که اين روند را در شهرهاي خود داشته باشند. در ارزيابي پرونده‌ها ديدم که‌ايده‌هاي بسيار خوب و خلاقي وجود داشت. تأکيد برخي شهرها روي بخش خصوصي کمتر و تأکيد برخي ديگر بيشتر بود. ازآنجا‌يي‌که يکي از اهداف اصلي ما، استفاده از ظرفيت‌هاي غيرنهادي و غيردولتي است، توجه به بخش خصوصي مهم‌تر است و برخي شهرها در اين زمينه موفق‌تر بودند.
جوادي با بيان اين‌که به طور کلي مجموعه پرونده‌ها نويدبخش بود، گرچه هنوز در مرحله تجربه‌هاي آغازين پايتخت کتاب هستيم، اظهار داشت: انشاءالله در آينده بتوانيم درباره انتخاب‌ها و آيين‌نامه‌ها، بازنگري‎هايي انجام دهيم و ملاک‌هاي ديگري را نيز اضافه کنيم. کمااين‌که در جلسه نهايي داوري هم در اين‌باره صحبت شد. آنچه که به نظر من اهميت زيادي دارد، تأکيد بيشتر بر بازديدهاي ميداني نسبت به گزارش‌هايي که در پرونده‌ها ارائه مي‌شود در روند داوري است.
وي درباره برنامه‌هاي معاونت فرهنگي براي گسترش فرهنگ کتابخواني در سال آينده، توضيح داد: مهم‌ترين مسأله اين است که نقاط ضعف کتابخواني کشور را شناسايي کنيم و بعد به سراغ علاج آن برويم! جهات مختلفي براي اين نقاط ضعف وجود دارد؛ که کتاب در کشور ما کم خوانده مي‌شود و سرانۀ مطالعه پايين است. آنچه در ابتدا به ذهن مي‌رسد، اين است که کتاب گران است و فکرها به اين سمت مي‌رود که حمايت‌هايي براي جلوگيري از گران‌تر شدن آن در نظر گرفته شود. سرانه مطالعه برخي کشورها مانند هند بسيار بالاتر از سرانه مطالعه در کشور ماست، در نتيجه به نظر مي‌رسد مشکل فقط قيمت کتاب نباشد. اما به نظرم اين‌ها نقاط ضعف دم‌دستي است و بايد يک مقدار ريشه‌اي‌تر به سراغ عواملي برويم که جلوي رشد سرانه مطالعه در کشور را گرفته است.
معاون امور فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي‌ادامه داد: شايد لايه‌هاي عميق‌تر آن به محتواي کتاب‌ها بازگردد؛ يعني گويي در انتشار کتاب، کمتر به موضوعات مورد علاقه مردم پرداخته مي‌شود. کم‌عمق بودن مطالب و کتاب‌سازي‌هايي که وجود دارد هم در عدم اقبال مردم به کتابخواني مؤثر است. لايه‌هاي ديگري هم در اين زمينه وجود دارد که آنچنان مستقيم به کار ما مربوط نمي‌شود؛ مانند اقتصاد جامعه که آيا کتابخواني جزء اولويت‌هاي اقتصادي هست يا خير.
وي افزود: مسأله ديگر ريشه‌هاي ترويج کتابخواني در آموزش و پرورش است و بايد توجه ما به دوره ابتدايي معطوف شود، چون نمي‌توان عادت به مطالعه را به‌طور مقطعي ايجاد کرد.دانش‌آموزي را که در طول 12 سال، جز کتاب درسي چيزي نخوانده است، نمي‌توان کتابخوان کرد! بخشي از آنچه که براي آن برنامه داريم، توسط دفتر مطالعات و برنامه‌ريزي فرهنگي انجام مي‌شود؛ مانند برگزاري جشنواره‌هاي ترويج کتابخواني که در سال‌هاي گذشته برگزار شده‌اند و برگزاري آنها ادامه دارد. بخش ديگر نيز به تسهيلات در نشر کتاب، فرهنگ‌سازي و غيره برمي‌گردد که در معاونت فرهنگي در حال پيگيري است و ان‌شاءالله که به نتيجه برسد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: