کد خبر: ۲۱۶۵۱
تاریخ انتشار: ۰۵ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۹
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
کدام فيلم‌ها گزينه‌هاي اصلي براي اکران نوروز هستند
صبا شادور_کمتر از يک ماه تا آغاز سال 1397 باقي مانده است. شوراي صنفي نمايش بيش از هر زماني اين روزها خود را براي اعلام اسامي‌فيلم‌هاي نوروزي آماده مي‌کند.
فيلم‌هايي که مي‌توانند يک موفقيت ديگر در جدول فروش براي يک سال سينماي ايران باشند. اما گمانه زني‌ها براي اکران نوروزي هميشه چه براي تهيه کنندگان و چه براي دوستداران سينما وجود داشته است که کدام فيلم روي پرده سينما مي‌رود. 
به محض پايان يافتن جشنواره فيلم فجر تمام نگاه‌هاي اهالي سينماي ايران به اکران نوروزي در سال آينده ختم مي‌شود و به همين جهت گمانه زني‌ها از روزهاي نخستين اسفند ماه براي اکران نوروزي آغاز مي‌شود.
اکران نوروز 97 هم از قاعده فوق مستثنا نيست و اين روزها فيلم‌هاي زيادي جزو گزينه‌هاي اکران نوروز نام برده مي‌شوند که از اين ميان شانس آثاري همچون "چهارراه استانبول"، "لس آنجلس تهران"، "هزار پا" و "آن سوي ابرها" بيشتر از ساير رقبا است.
اما اين که چرا هر سال بايد چند فيلم کمدي براي اکران نوروزي آماده شوند و بعد در طول سال با کمبود فيلم‌هاي کمدي روبرو شويم، معضلي است که هر ساله با آن روبرو مي‌شويم. از طرفي شايد عدم برنامه ريزي درست شوراي صنفي نمايش هم در اين موضوع دخيل باشد که نمي‌توانند فيلم‌ها را براساس مضمون‌هايي که دارند، دسته بندي کنند. 
با اين حال فيلم‌هاي نوروزي هم بايد شاخصه‌هايي داشته باشند که بتوانند با فضاي عيد نوروز متناسب باشند؛ اما نبايد از تنوع ژانر گذشت.
در ادامه اکران نوروزي، آن هم در نوبت اول از اهميت فراواني براي سينما و صاحبان فيلم برخوردار است، اما اينکه چه فيلم‌ها با چه مضمون‌هايي در اين برهه زماني مهم اکران مي‌شوند بستگي به کيفيت آثار و نظر نهايي شوراي صنفي نمايش دارد.
جشنواره فجر با همه حواشي به پايان رسيد و فيلم‌هايي با ژانرهاي متنوع فارغ از کيفيت آن‌ها در اين رويداد فرهنگي و هنري نمايش داده شد؛ آثاري که حالا متقاضي اکران در نوروز 97 هستند اما فيلم‌هاي ديگري نيز از قبل آماده نمايش بودند که در جشنواره حضور نداشتند و در کنار ديگر فيلم‌هاي جشنواره خواهان اکران در اين فصل‌اند.
در ميان اين فيلم‌ها و طبق خبرهاي منتشر شده، حوزه هنري با 3 فيلم سينمايي «لونه زنبور» به کارگرداني برزو نيک نژاد، «لاتاري» ساخته محمدحسين مهدويان و «فيلشاه» به کارگرداني‌هادي محمديان در اين رقابت حاضر خواهند شد. اما «تگزاس» به کارگرداني مسعود اطيابي و «هزار پا» ساخته ابوالحسن داوودي ديگر متقاضيان اکران نوروزي هستند.
همچنين طبق پيگيري‌ها فيلمهاي «لس‌آنجلس تهران»، «لاتاري»، «به وقت شام» ، «چهارراه استانبول»، «مصادره»، «فراري» و «دم سرخ‌ها» شايد از ديگر گزينه‌هايي باشند که در اين فصل رنگ پرده را ببينند.
ديگر نکته قابل توجه، بررسي ديگر فيلم‌هاي سال 97 است که با توجه به تعداد محدود فيلم‌هاي پرفروش بايد پيش بيني کرد فيلم‌هايي که از فروش بالايي برخوردار هستند، تنها در انحصار اکران نوروزي قرار نگيرند و در طول سال نيز اکران شوند.
از ميان فيلم‌هاي متقاضي فيلم‌هاي «لس‌آنجلس تهران»، «لونه زنبور»، «تگزاس»، «هزارپا»، «مصادره» و «دم سرخ‌ها» محتواي طنز دارند و بايد ديد کداميک موفق به اکران نوروزي مي‌شود، چون طبيعتا اکران اين حجم از فيلم کمدي در يک فصل منطقي و درست نيست. قاعدتا اگر فيلمي‌کمدي با مشخصه‌هاي فروش و جذب مخاطب توليد نشود، دست سينما در ديگر فصل‌ها خالي خواهد شد.
آن چيزي که از جشنواره فيلم فجر و فيلم‌هاي سينماي ايران مي‌توان فهميد، اين است که در ترکيب اکران نوروزي، «فيلشاه» مي‌تواند نماينده سينماي کودک در اکران نوروزي باشد و حتي «تنگه ابوقريب» و «به وقت شام» نماينده سينماي در دفاع مقدس و مقاومت، همچنين «چهارراه استانبول»، «فراري» و «لاتاري» نماينده سينماي اجتماعي باشند که به نظر مي‌رسد براي ترکيب اجتماعي، دفاع مقدس و مقاومت يکي را انتخاب کنند.
البته سعيد سعدي تهيه کننده «دم سرخ‌ها» اعلام کرده منتظر آيين نامه جديد شوراي صنفي نمايش است تا پس از ديدن آن تصميم به درخواست اکران نوروزي اين فيلم دهد.

عليرضا داوودنژاد نيز از کارگرداناني است که تقاضاي اکران فيلم «فراري» در نوروز را داده است.
همچنين سازندگان «مغزهاي کوچک زنگ زده» و «بمب، يک عاشقانه» دو فيلمي‌که گفته مي‌شد در اکران نوروزي باشند، درخواست اکران نوروزي نخواهند داد و صاحبان آن ترجيح دادند فيلمهايشان را در زمان ديگري اکران کنند.
فيلم‌هاي «بدون تاريخ بدون امضا» به کارگرداني وحيد جليلوند اکران شد و فيلم «آن سوي ابرها» جديدترين ساخته مجيد مجيدي هم در‌هاله اي از ابهام براي اکران باقي ماند. 
مصطفي کيايي تهيه‌کننده و کارگردان فيلم سينمايي «چهارراه استانبول» درباره وضعيت اين فيلم سينمايي به پويا فيلم گفت: بعد از سي‌وششمين جشنواره فيلم فجر ما بلافاصله کارهاي لازم براي دريافت پروانه نمايش فيلم سينمايي «چهارراه استانبول» را آغاز کرديم و در حال حاضر پيگير دريافت پروانه نمايش هستيم.
وي درباره زمان اکران اين فيلم سينمايي اظهار کرد: ما تمام تلاشمان را به کار گرفته‌ايم که در فيلم سينمايي«چهارراه استانبول» را در اکران نوروزي به نمايش درآوريم. بايد منتظر ماند تا ديد که نتيجه پيگيري‌ها چه مي‌شود.
«آن سوي ابرها» به کارگردان: مجيد مجيدي است که در آن بازيگران چون امالاويکا موهانن، ايشان خاتر به ايفاي نقش پرداخته‌اند.در خلاصه‌‌‌‌‌فيلم آمده است: داستان آن در مناطق فقيرنشين بمبئي رقم مي‌خورد و درباره برادري خلافکار و خواهري است که به دليل حادثه‌اي که در حين دفاع از خود در برابر تجاوز رخ داده، در زندان به سر مي‌برد.
«هزارپا» به کارگرداني کارگردان: ابوالحسن داوودي است. از بازيگران اين فيلم مي‌توان به : رضا عطاران، جواد عزتي، سارا بهرامي، مهران احمدي، لاله اسکندري، سعيد اميرسليماني، شهره لرستاني، سپند اميرسليماني، اميد روحاني، نعيمه نظام دوست، اميرمهدي ژوله، سينا رازاني، حسين سليماني، محمد نادري، سيدعلي صالحي، ارشا اقدسي، شهين تسليمي‌اشاره کرد. فيلم به دهه شصت بازمي‌گردد و داستان جذابي را در اين دهه روايت مي‌کند.
«چهارراه استانبول» به نويسنده، تهيه کننده و کارگردان: مصطفي کيايي است. 

از بازيگران اين فيلم مي‌توان به : بهرام رادان، محسن کيايي، سحر دولتشاهي، رعنا آزادي ور، ماهور الوند، مهدي پاکدل، مسعود کرامتي، پوريا رحيمي‌سام، بابک بهشاد، سعيد چنگيزيان، خسرو احمدي، تينو صالحي، محمدحسين اميدي، کارن کيايي، باران صوفي،رضا شريف نژاد، علي گيل وري، شقايق جعفري جوزاني اشاره کرد. 
«لس آنجلس-تهران» به کارگردان: تينا پاکروان است . مهناز افشار، ماهايا پطروسيان، زهير ياري، گوهر خيرانديش، شيرين يزدان بخش، پرويز پرستويي در اين فيلم به ايفاي نقش پرداخته‌اند. اين فيلم در ژانر کمدي- فانتزي است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: