کد خبر: ۲۱۶۲۳
تاریخ انتشار: ۰۴ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۵
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
دبیر جشنواره مد و لباس با اشاره به قاچاق سالانه 2.4 میلیارد دلار تاکید کرد
نشست خبري هفتمين جشنواره بين المللي مد و لباس فجر چهارشنبه ۲ اسفندماه با حضور حميد قبادي دبير کارگروه ساماندهي مد و لباس، صديقه پاک بين دبير جشنواره و اعضاي ستاد اجرايي اين رويداد در تالار وحدت در تهران برگزار شد.
در اين نشست حميد قبادي از برگزاري بخش بين‌الملل هفتمين جشنواره بين المللي مد و لباس در برج ميلاد، برگزاري بخش علمي‌و دانشگاهي جشنواره در سالن حجاب و ارائه آثار برتر در تالار وحدت خبر داد.
وي با اشاره به اينکه فراخوان اين جشنواره ۳۰ مهر امسال منتشر شد، از دريافت ۶ هزار و ۳۱۱ اثر به دبيرخانه جشنواره ياد شده خبر داد و اين ميزان را ۱۰ درصد بيشتر از آثار ارسالي دوره قبل ارزيابي کرد.
قبادي با اشاره به اينکه آثار دريافتي شامل ۴۴۶ اثر در بخش زيورآلات، ۳۹۸ اثر در بخش کيف و کفش، ۱۷۴ اثر در بخش پارچه، ۲ هزار و ۲۲۵ اثر در بخش کاربردي بانوان، ۱۶۹۸ اثر در بخش لباس اجتماع، ۶۵ اثر در بخش چادر، ۵۷ اثر در بخش پوشش سر و ۵۳ اثر در بخش لباس آقايان است، گفت: سعي مي‌کنيم سال آينده بعد کمي‌جشنواره را با هدف ارتقاء کيفيت، کمي‌کنترل کنيم.
دبير کارگروه ساماندهي مدولباس با اشاره به بخش‌هاي مختلف پارچه، لباس، زيورآلات و کيف و کفش به‌عنوان بخش‌هاي اصلي جشنواره مدل لباس فجر به اضافه شدن ۷ نفر از اساتيد و فعالان اين حوزه‌ها براي ارزيابي آثار در اين دوره اشاره کرد که اسامي‌آنها هم پيشتر اعلام شده است.
وي بخش «خارج از مسابقه» را از بخش‌هاي مهم جشنواره‌امسال برشمرد که با هدف مدسازي ايراني در چند موضوع زير ايجاد شده است: مفهوم ايراني، طرح ايراني، پارچه ايراني، طراحي ايراني و توليد ايراني.
وي از اعلام آمادگي ۱۰ فعال حوزه طراحي لباس براي همکاري با اين بخش خبر داد و گفت: در بخش مسابقه هم ۵۴ تيم سه نفره طي ۶ روز به فعاليت در اين حوزه مي‌پردازند.
قبادي همچنين از برگزاري ۱۵ نمايشگاه استاني مد و لباس فجر در ايام برگزاري جشنواره بين المللي مد و لباس فجر و تداوم آنها تا پايان اسفند خبر داد که به گفته وي با احتساب ۸ نمايشگاه ديگر که پيشتر برگزار شده است، بخش زيادي از استان‌ها درگير اين رويداد شده‌اند.
دبير کارگروه ساماندهي مد و لباس به برگزاري جشنواره منطقه‌اي مد و لباس خليج فارس هم به عنوان يکي از رويدادهاي زيرمجموعه جشنواره اصلي در ارديبهشت ماه سال آينده و با همکاري استان‌هاي سيستان و بلوچستان، بوشهر، هرمزگان و خوزستان پرداخت.
همچنين به گفته قبادي، ۱۲۵۰ طرح تصويري، ۴۸ مقاله، ۵۰ پايان نامه و ۵ پژوهش در حوزه مد و لباس هم به دبيرخانه اين جشنواره رسيده است و در طول برگزاري اين رويداد ۱۸ نشست و کارگاه در محل سالن حجاب برگزار مي‌شود که ۲۵ دانشگاه کشور در آنها مشارکت کرده‌اند.
قبادي انتخاب غرفه برتر، کارگاه‌اموزشي برتر، دانشگاه برتر و نشست برتر را از ديگر برنامه‌هاي هفتمين جشنواره بين‌المللي مد و لباس فجر عنوان کرد و افزود: در سالن حجاب ۱۲ کارخانه و صنعتگر توليدکننده پارچه‌هاي ايراني به ارائه آخرين محصولاتشان خواهند پرداخت.
وي يکي از مهمترين اهداف از برگزاري جشنواره ياد شده را در بخش صنعت، پارچه و نساجي، «زدودن واژه غلط و استعماري ورشکستگي صنعت نساجي» عنوان کرد و ضمن اذعان به برخي مشکلات در اين صنعت، گفت: صنعت نساجي ورشکسته نيست و در حال حاضر قريب به اتفاق پارچه‌هاي کتاب موجود در بازار داخلي و همچنين کالاهاي خواب و پرده، از صنعت نساجي داخلي توليد مي‌شود.
دبير کارگروه ساماندهي مد و لباس همچنين از قطعي شدن حضور ۱۰ کشور اسپانيا، فرانسه، قطر، روسيه، ترکيه، ايتاليا، هند، قزاقستان، افغانستان و دانمارک در بخش بين الملل جشنواره هفتم مد و لباس فجر خبر داد و هدف از آنها را نه ارائه برندهاي مختلف از اين کشورها بلکه انتقال ظرفيت‌ها و همچنين فناوري‌هاي مربوط به حوزه مد و لباس به فعالان داخلي عنوان کرد.
قبادي گفت: امسال موسسه مد و لباس برتر سال ۹۶ هم در جشنواره معرفي و از ۱۵ عنوان فعاليت جديد در اين حوزه رونمايي مي‌شود. ضمن اينکه تعدادي از پيشکسوتان و فعالان حوزه مد و لباس تجليل مي‌شوند و از پژوهشگران، ناشران و مولفان کتابهاي مربوط به حوزه مد و لباس هم تقدير به عمل مي‌آيد.
وي در عين حال از آنچه عدم همکاري مناسب وزارت علوم با هفتمين جشنواره مد و لباس ناميد، گلايه کرد و گفت: اين در حالي است که مطابق ماده ۱۰ قانون ساماندهي مد و لباس، وزارت علوم وظيفه قانوني در اين زمينه دارد. با اين وجود خوشبختانه وزارت صنعت معدن و تجارت همکاري بسيار خوبي با اين جشنواره داشته است.
دبير کارگروه ساماندهي مد و لباس همچنين از رونمايي از يکصد فروشگاه پوشاک در پايتخت توسط اتحاديه پوشاک تهران که نشان «با افتخار ساخت ايران» در سردر آنها نصب شده است، در هفته گذشته خبر داد و ابراز اميدواري کرد اين موضوع به يک فرهنگ ملي تبديل شود.
وي ادامه داد: برآورد ما اين است که ساليانه چيزي در حدود ۸ تا ۱۰ ميليارد دلار پوشاک در کشور مصرف مي‌شود که ۲۵ تا ۳۰ درصد آن کالاي غير ايراني و مابقي ايراني است. در حالي که ميزان ثبت رسمي‌سفارش ورود لباس به کشور ساليانه تنها ۶۰ ميليون دلار است، ۲.۵ تا ۳ ميليارد دلار لباس وارد کشور مي‌شود که طبيعتاً مابه التفاوت اين مبلغ از آن ۶۰ ميليون دلار، لباس قاچاق و غيرقانوني است.
همچنين به گفته قبادي کمتر از ۵ درصد اين ميزان از البسه با برگ سبز قانوني وارد کشور مي‌شود.
وي به گرايش باندهاي مافيايي به فعاليت در حوزه فروش چادر مشکي اشاره کرد و در عين حال فعاليت کارخانجات توليد کننده اين پوشش را در شهرهايي مانند قزوين و شهرکرد، عاملي کنترل کننده براي فعاليت اين باندهاي مافيايي عنوان کرد.
دبير هفتمين جشنواره مد و لباس فجر همچنين از برگزاري مسابقه حجاب در روزهاي ۱۱ و ۱۲ اسفند امسال و در قالب همين جشنواره خبر داد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: