کد خبر: ۲۱۶۱۴
تاریخ انتشار: ۰۴ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۱
printنسخه چاپی
sendارسال به دوستان
«شروع » از فراز و فرود قیمت دلار در روزهای اخیر گزارش می دهد:
دلار و یورو، دو ارز تاثیرگذار در بازار ایران با اینکه رشدی جهشی در دی ماه ثبت کردند، در ماه بهمن با وجود ثبت رکوردهای جدید بالاخره به کاهش رضایت دادند به شکلی که دلار 220 ریال و یورو 6310 ریال از قیمت خود را از دست داد.
دلار و یورو، دو ارز تاثیرگذار در بازار ایران با اینکه رشدی جهشی در دی ماه ثبت کردند، در ماه بهمن با وجود ثبت رکوردهای جدید بالاخره به کاهش رضایت دادند به شکلی که دلار 220 ریال و یورو 6310 ریال از قیمت خود را از دست داد.
با اینکه بازار ارز ایران طی سال های گذشته در بهمن ماه پس از پشت سرگذاشتن دوره تشدید تقاضای پایان سال میلادی برای تسویه حساب شرکت ها با شرکای خارجی خود، روند نزولی را آغاز می کرد و به نقطه تعادل باز می گشت، امسال رویه دیگری در پیش گرفت.مسئولان اقتصادی کشور از جمله رییس جمهوری و رییس کل بانک مرکزی در آن ایام به مردم اطمینان خاطر داده بودند که 2 ماه پایانی سال بازار متعادل می شود اما چنین نشد؛ موضوعی که به گفته ولی اله سیف رئیس کل بانک مرکزی از تشدید فعالیت های سفته بازانه و معاملات موهوم و کاغذی نشات می گرفت.
این روند سبب شده بود تا با وجود عرضه مناسب ارزهای عمده به بازار از سوی بانک مرکزی به عنوان یکی از اصلی ترین تامین کنندگان ارز کشور، قیمت ها روند صعودی خود را حفظ کند به شکلی که دلار در بهمن ماه رکورد ورود به کانال 49 هزار ریال و یورو رقم 62 هزار ریال را نیز بزنند.با این همه و در حالی که معامله گران فردایی که برای نهادهای ذیربط کنترل کننده بازار و مقابله با قاچاق ارز شناخته شده هستند، در محافل شبانه مانع از شکسته شدن قیمت ها می شدند، برنامه برخورد با دلالان بازار کلید خورد.
25 بهمن ماه بود که طرح برخورد با اخلالگران بازار ارز با همکاری بانک مرکزی، قوه قضاییه و نیروی انتظامی در دو نقطه اصلی یعنی سبزه میدان بازار تهران و میدان سکه چهار راه استانبول به اجرا گذاشته شد و حدود 90 نفر از این افراد دستگیر شدند.
* یورو از تب و تاب افتاد
ارز یورو نیز از روند کاهشی قیمت ها در هفته پایانی بهمن ماه بی نصیب نماند؛ این ارز که در دی ماه 6310 ریال افزایش قیمت پشت سر گذاشته بود، بهمن را با قیمت 58 هزار و 500 ریال آغاز کرد و حتی در مقاطعی از محدوده 62 هزار ریال نیز عبور کرد و در نهایت پرونده آن در این ماه با نرخ 57 هزار و 190 ریال بسته شد.با این اوصاف یورو در بهمن ماه 1310 ریال یا به عبارتی 2.23 درصد ارزش اسمی خود را از دست داد.در سامانه سنا میانگین قیمت یورو در بهمن ماه 59 هزار و 170 ریال و نرخ رشد ماهانه آن 2.29 درصد ثبت شده است.
نرخ مبادله ای این ارز نیز در بانک مرکزی طی بهمن ماه 1350 ریال یعنی 2.9 درصد رشد داشته است.
* تبعیت بازار طلا از کاهش قیمت دلار 
با اینکه قیمت جهانی هر اونس طلا در بهمن ماه 13 دلار و 21 سنت افزایش داشته، قیمت سکه تمام (طرح جدید) در بازار ایران 415 هزار و 500 ریال افت کرده است که نشان می دهد کاهش قیمت دلار و متعادل سازی آن تا چه میزان می تواند در بازار سکه اثرگذار باشد.
بازار سکه نیز در بهمن ماه ملتهب بود و از این رو طرح پیش فروش سکه با سپرده گذاری 10 میلیون ریالی بابت هر سکه برای تحویل در سررسیدهای 6 ماهه و یک ساله از میانه بهمن ماه آغاز شد.
با این حال این طرح پس از هشت روز اجرا تغییر مسیر داد و اکنون پیش فروش سکه با دریافت 13 میلیون ریال برای سررسیدهای یکساله و 14 میلیون ریال برای سررسیدهای 6 ماهه در شعب بانک ملی ایران انجام می شود تا ضمن جذب بخشی از نقدینگی در جامعه، حباب قیمتی در این بازار نیز از بین برود.
سیاست ارزی مردم را به فردوسی کشاند
همایون دارابی  کارشناس ارشد مسائل اقتصادی  با اشاره به اجرای بسته سیاستی بانک مرکزی در خصوص انتشار اوراق سپرده ریالی و ارزی گفت: واقعیت این است که این یک تصمیمی نبود که باید از سوی بانک مرکزی برای مدیریت فضای متلاطم ارزی، اتخاد می‌شد. اگر نگاهی به دفعات افزایش نرخ ارز، صورت گیرد متوجه می‌شویم که چند عامل تاثیرگذار بر روی بالا رفتن نرخ ارز موثر بوده است؛ به این معنا که در ۴ سال گذشته، اجازه اصلاح نرخ ارز متناسب با تورم داده نشده بود؛ در حالیکه این اتفاق در دهه ۸۰ هم رخ داده بود و در آن دهه، نرخ ارز ثابت ماند و در نهایت، جهش ارزی در دهه ۸۰ ورخ داد.
وی افزود: طی چهار سال گذشته، کشور همواره با تورم مواجه بوده؛ ولی به هرحال، علیرغم سیاستهایی که دولت در اجرای برنامه کاهش تورمی داشت، طی یک هفته اخیر، اقدام به افزایش نرخ بهره کرد و عرضه ارز در بازار را نیز بالا برد، در حالیکه در ۳ سال اخیر، شاهد ثبات نسبی در اقتصاد ایران بودیم، اگرچه هزینه تولید تولیدکننده ایرانی بالا رفته و به سه برابر رسیده بود؛ ضمن اینکه ۵۳۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی نیز، به یک هزار و ۴۴۵ هزار میلیارد تومان بالغ شد.
وی تصریح کرد: جنس افزایش قیمت دلار در مقطع کنونی، یک جنس متناسب با تورم چند سال گذشته بوده است؛ ضمن اینکه در بحران ارز، به خصوص در مجاری ارز کشور، شاهد بروز مشکلاتی هستیم که این محدودیت اتفاقات ویژه ای را رقم زد، به این معنا که چینی‌ها قوانین ویژه‌ای بر روی حساب‌های ایرانی‌ها وضع کرده و امارات نیز، ارزش افزوده بر معاملات ارز اعمال نمود؛ ضمن اینکه در ترکیه نیز هالک بانک، به دلیل مشکلات با آمریکا بر سر پرونده ضراب، برای ایران محدودیت اعمال کرد؛  به همین خاطر، مجاری ارزی کشور تحت فشار قرار گرفت و شاید به نوعی بتوان گفت که نقدینگی حاصل از فروش ارز، تا حدودی در خارج باقی ماند.
دارابی خاطرنشان کرد: اکنون در فعالیت‌های اقتصادی، نرخ ۲۰ درصد در بسیاری از شرکتها و بنگاههای اقتصادی حاصل نمی‌شود و آنها مجدد مجبور هستند تا تسهیلات را با نرخ بالاتری بگیرند. به خصوص اینکه وقتی بانک سپرده ۲۰ درصدی می‌گیرد، مجبور است که که ۲۵ درصد برای نرخ وام از مردم دریافت کند؛  پس به یک اقتصاد با نرخ بهره غیرواقعی خواهیم رسید که تزریق یک بسته با نرخ سود بالا، اقتصاد را دچار خواب و رکود می‌کند و این رکود ما را به بیماری هلندی دچار می‌کند.
این کارشناس ارشد مسائل اقتصادی گفت: واقعیت این است که هنوز آمارهای بانکی، نشان دهنده خروج سپرده مردم از بانک‌ها نبوده و آنچه که رخ داده، سیاست اشتباهی بود که تزریق ارز در کف بازار مشهور است و عده‌ای ارز را از بانک مرکزی می گیرند و با نرخ پایین تر از بازار، در صرافی‌ها و کف پاساژ افشار و سبزه میدان عرضه می‌کنند؛ پس این امر باعث می‌شود که مردم برای خرید این ارز ارزان هجوم بیاورند.
در همین راستا محمود بهمنی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، دلایل افزایش نرخ ارز در هفته های اخیر را تشریح کرد و گفت :افزایش قیمت ارز سناریوی از پیش تعریف شده نیست، چراکه دولت هیچ دولتی علاقه ای به افزایش قیمت ارز و تورم ندارد، اما گاهی اوقات در برابر برخی مسائل قرار می گیرد.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، افزود: زمانی که هجوم تقاضا وجود دارد نمی توان بازار ارز را کنترل کرد، مگر چه میزان ارز می توان به بازار تزریق کرد؟، بنابراین سیاست های ما است که می تواند بازار را کنترل کند.
بهمنی  با اشاره به کاهش نرخ سود سپرده های بانکی، ادامه داد: زمانی که نرخ سود سپرده ها کاهش می یابد، دیگر شخصی با سود 10 درصد سپرده خود را در بانک ها قرار نمی دهد و به دنبال سرمایه گذاری جدید می گردد.
نماینده مردم ساوجبلاغ، نظرآباد و طالقان در مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: در شرایط کاهش نرخ سود بانکی افراد می گویند راحت ترین سرمایه گذاری خرید ارز، طلا و سکه است.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: با این افزایش خریدها گاهی تقاضا به میزانی می شود که از قیمت واقعی بالاتر می رود که به آن این حباب گفته می شود، البته امیدوارم که در روزهای بازار ارز به تعادل برسد.
هیجانات کاذب بازار ارز تخلیه شد
رئیس کل بانک مرکزی گفت: با اقدامات انجام شده از سوی نیروی انتظامی در راستای جلوگیری از خرید و فروش غیرمجاز ارز و متوقف شدن چینن اقداماتی شاهد برگشت آرامش به بازار ارز هستیم.
ولی اله سیف در حاشیه نشست هیئت دولت در خصوص نوسانات نرخ ارز اظهار کرد: بانک مرکزی در سال گذشته دستورالعمل هایی را ابلاغ کرد اما متاسفانه توجهی به آن نشد.
وی افزود: با اقدامات انجام شده از سوی نیروی انتظامی در راستای جلوگیری از خرید و فروش غیرمجاز ارز و متوقف شدن چینن اقداماتی شاهد برگشت ارامش با بازار ارز هستیم
سیف در ارتباط با ادامه و استمرار ارامش بازار ارز در روزهای اخیر خاطرنشان کرد: امیدواریم این روند ادامه دارد باشد به طوریکه در سه چهار روز اخیر روند کاهشی را در نرخ دلار شاهد بودیم و این امر نشان می دهد هیجانات کاذب قیمت ارز در حال تخلیه است .
رئیس کل بانک مرکزی در خصوص پیش بینی نرخ ارز در روزهای آینده تصریح کرد: نرخ ارز نشات گرفته از متغیرهای اصلی اقتصاد است و در هیچ کجای دنیا پیش بینی نمی شود که نرخ ارز چه وضعیتی پیدا خواهد کرد و این امر مهم است که در تعادل با متغیرهای اصلی اقتصاد پیش رود.


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: